13 липня 2018, 10:39

Проведення щорічних зборів акціонерів є обов’язком товариства – ВС

Прес-служба Верховного Суду

Володіння акціонером кількістю акцій, яка є недостатньою для самостійного скликання загальних зборів, не є достатньою підставою для відмови у захисті його права на участь в управлінні акціонерним товариством, порушеного ухиленням товариства від виконання встановленого законом обов'язку щодо проведення річних загальних зборів акціонерів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


До такого висновку прийшла колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду.

Читайте також: «Споживач не несе відповідальності за шахрайське списання грошових коштів з картки – ВС».

Так, регіональне відділення Фонду державного майна України як акціонер ПрАТ звернулось до господарського суду з позовом про визнання недійсним рішення Наглядової ради ПрАТ про недоцільність проведення щорічних зборів акціонерів та зобов'язання товариства скликати річні загальні збори акціонерів в установленому Законом України «Про акціонерні товариства» порядку.

Рішенням господарського суду, яке залишено без змін постановою апеляційного господарського суду, у задоволенні позову відмовлено. Судові рішення мотивовані тим, що рішення Наглядової ради ПрАТ є незаконним і необґрунтованим, порушує корпоративні правомочності акціонера. Однак акціонер обрав такий спосіб захисту його порушених прав, який не може бути ефективним, оскільки відповідне рішення вичерпало свою дію станом на 30 квітня 2017 року та не породжує у вересні 2017 року наслідків для акціонера.

Колегія суддів КГС у складі ВС (Ганна Вронська – головуюча, Баранець О.М., Ткач І.В.) не погодилася з висновками судів попередніх інстанцій та прийняла нове рішення, яким позовні вимоги задовольнила з огляду на таке.

Так на думку Суду, передбачений ст. 32 Закону України «Про акціонерні товариства» термін, до якого мають бути проведені річні загальні збори, є за своєю суттю терміном виконання товариством свого обов'язку щодо скликання загальних зборів акціонерів. Встановлення зазначеного терміну спрямоване на забезпечення прав акціонера та не може розглядатись як обмежувальна умова, що перешкоджає реалізації акціонером відповідних прав. Тобто порушення акціонерним товариством встановленого чинним законодавством терміну скликання та проведення річних загальних зборів не має наслідком звільнення товариства від проведення зазначених зборів за результатами звітного року.

Постанова Верховного Суду від 3 липня 2018 року у справі № 926/2301/17.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати