12 серпня 2019, 10:36

Проти затримки платежів: закон підписаний президентом Польщі

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Йдеться про запровадження в національну правову систему Директиви 2011/7 / ЄС Європейського парламенту та Ради від 16 лютого 2011 року про боротьбу з простроченням платежів у комерційних угодах, норми якої нині вже відображено в польському законодавстві. Адже згідно з європейським платіжним звітом 2019 року, підготовленим Intrum, 86 % місцевих підприємців на жаль не знають про її існування.

Мета згаданої директиви -  «боротися» із затримками платежів, які відбуваються в повсякденних контактах між компаніями. Такі дії повинні забезпечити належне функціонування ринку, на якому працюють відповідні підприємства, а в більш широкому плані - всієї економіки, і водночас підтримувати конкурентоспроможність підприємств, особливо з сектора МСП, які найбільше схильні до проблеми тупикових ситуацій з платежами.

Новий закон, підписаний 9 серпня ц.р. президентом Республіки Польща  Анджеєм Дудою, повинен обмежити так звані блокування платежів або затримки з оплатою підрядників.  Норми закону почнуть діяти з 1 січня 2020 року. За оцінками експертів, від 80 до 90% підприємств в Польщі не отримують оплату у встановлені терміни. Крім того, на практиці ми стикаємось навіть з 180-денними затримками  термінів оплати, - повідомляє Міністерство підприємництва та технологій (MPiT).

 Це зменшить вузькі місця в платежах, новий закон вводить, серед іншого скорочення термінів платежів, зобов'язує найбільші компанії повідомляти про свої методи оплати в MPiT і дає президенту Відомства охорони конкуренції і споживачів (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - UOKiK) право переслідувати компанії, які створюють найбільшу завантаженість. Крім того, він вводить полегшення для безнадійних боргів в PIT і CIT, тобто аналогічне рішення, як у випадку ПДВ.

- Цей законопроект - наш рецепт при виникненні проблем у підприємців. Блокування платежів викликають ефект доміно - компанія, яка не отримує гроші вчасно, не має нічого, щоб заплатити своїм підрядникам, їй не вистачає грошей, щоб погасити кредити або комісійні. Найчастіше це відбувається за рахунок співробітників, які або не отримують зарплату, або отримують її після встановленого терміну. У крайніх випадках затори навіть призводять до краху підприємств. Ми вирішили виправити це, - підкреслює міністр підприємництва і технологій Ядвіга Емілевич.

За даними BIG InfoMonitor, в березні в першому кварталі цього року частка підприємств, чиї підрядники затримали платежі більш ніж на 60 днів за останні шість місяців, склала 49%. У відповідному періоді 2018 року це було 53%, а в останньому кварталі минулого року - 54%. Найгірше в цьому відношенні - будівництво і транспорт, в цих галузях більше 60% компаній стикнулись з такими проблемами. Іншою крайністю є промисловість - 43% компаній відчувають проблеми із затримкою платежів підрядників.

  Закон також включає положення, завдяки якому кредитор зможе відшкодувати витрати, понесені в ході стягнення з боржника. Це буде постійна компенсація в розмірі 40 євро. Він розраховується з моменту настання терміну сплати відсотків за прострочений платіж.

Нові правила будуть також застосовуватися до підприємців, які працюють в Польщі з країн-членів Європейського Союзу, країн-членів Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) - учасників угоди про Європейський економічний простір або Швейцарської Конфедерації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати