22 травня 2017, 11:07

«Про те, що судам треба довіряти, мають сказати журналісти», -І. Бенедисюк

"Юридична Газета"

Про це зазначив Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк під час вітального слова на форумі «Незалежні суди та вільні ЗМІ: синергія заради майбутнього», що проходить сьогодні в Києві.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пан Бенедисюк висловив переконання, що в побудові незалежної судової системи, ми (судді та журналісти) повинні бути колегами, діяти спільно. «На цьому шляху ми шукаємо саме колег, однодумців. Це має бути не лише ВРП, ВСУ чи ВККС, це має робити все суспільство. Про те, що судам треба довіряти, мають сказати журналісти. Коли буде незалежний суд, ЗМІ також зможуть почувати себе незалежними», - підкреслив Голова ВРП.

Заступник директора Відділу міжнародної співпраці Посольства Канади в Україні Дженіфер Купер назвала цей захід особливою подією. На її переконання, комунікація судової системи зі ЗМІ є дуже важливою в контексті забезпечення безсторонності судової системи. Томе як мету заходу вона відзначила пошук найкращих шляхів для такої співпраці. «Канада віддана Україні в підтримці розбудови держави, яка заснована на принципах верховенства права», - Дженіфер Купер.

«За всі роки незалежної України судова система ще ніколи не перебувала в настільки плачевному стані», - зауважив Голова Верховного Суду України Ярослав Романюк. За його словами, суди, в пошуках відповідей на проблемні питання в своїй роботи, суди вдаються до різних методів. Зокрема, створення різноманітних асоціацій суддів. На його думку, в цьому немає нічого поганого, якби робота велась конструктивно. «Але , по факту, діяльність цих асоціацій вносить ще більший розкол в судову систему. Хотілося б, щоб новостворені асоціації не переймались якимись філософськими проблемами, а вирішували практичні питання», - зауважив пан Романюк. Такими питаннями він назвав допомогу суддям займати правову позицію в тих випадках, з якими вони ще не зіштовхувались. Також, за словами доповідача, хотілося б, щоб ці асоціації допомагали суддям розібратись в тому, яким повинен бути сучасний служитель Феміди. Натомість, на його переконання, ми спостерігаємо іншу ситуацію – коли асоціації лише популяризують окремих суддів.

Виконавчий директор Інституту масової інформації Оксана Романюк відзначила, що для нас реформа правосуддя є ключовою, тому до неї настільки прикована увага медіа. Вона назвала три сфери-наріжних камені взаємовідносин між судами та ЗМІ:

1) фіксація судових засідань;

2) захист прав журналістів в судах;

3) питання комунікації між суддями та журналістами.

«Приблизно 40% інформації про суди – це переписані прес-релізи. Судді самостійно практично нічого не коментують. В основному це роблять адвокати». Також доповідач навела приклади, коли через відсутність комунікацій журналісти неправильно трактували судові рішення або неправильно інтерпретували судові терміни. Вона висловила сподівання, що найближчим часом ці питання будуть вирішені.

Голова Ради судді України Валентина Сімоненко переконана, що судова влада сьогодні стала більш відкритою. Але в цьому напрямку, за її словами, ми зробили лише перший крок. Микола Оніщук, ректор Національної школи суддів України, зазначив, що успіх будь-яких реформ складається в трьох складових: люди, правила та інститути. Україна робить досить правильні кроки по оновленню кожного компоненту. Також, за словами ректора НСШУ, в програму навчання в школі включений курс щодо комунікаційної діяльності в сфері правосуддя.

Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України, переконаний, що судді та журналісти вже мають певний досвід контактів. Тому зараз треба працювати над тими помилками та пробілами, які вже наявні. Він бачить два аспекти стратегічної співпраці – захист прав журналістів та професіоналізація ЗМІ на судову тематику. «Нам самим треба підвищувати кваліфікацію, щоб ефективніше висвітлювати роботу судової системи», - сказав журналіст в своєму вітальному слові.

Виконавчий директор ГО «Детектор медіа» Діана Дуцик назвала форум важливим ще й тому,що останнім часом стосунки між журналістами та суддями є незадовільними. Як правило, останнім часом судді стають героями скандальних журналістських розслідувань. Тому пані Дуцик вважає, що суддям та журналістам треба шукати точки дотику. «Журналісти й судді мають багато спільного, т.я. обоє вони є шукачами істини», - відзначила доповідач. Спільним, за її словами, є те, що сьогодні рівень довіри до журналістів та суддів є критично низьким. Метою нашою є відновлення довіри до закону як такого.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати