27 червня 2017, 14:48

Пенсійна реформа: можливі наслідки для роботодавців

Федерація роботодавців України

22 червня у Верховній Раді зареєстровано пакет законопроектів щодо пенсійної реформи, попередньо схвалений на засіданні Кабміну.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Основним з цього пакету є законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій. Профільний експерт Федерації роботодавців України, директор департаменту соціальної політики Юрій Кузовой, звертає увагу роботодавців на основні положення документу.

Нагадуємо: у разі прийняття ВР пенсійного пакету, зміни до законодавства набудуть чинності 1 жовтня 2017 року.

Нові «старі» контрольні функції 

- Органам Пенсійного фонду надається право проводити планові та позапланові перевірки документів для оформлення пенсії, виданих роботодавцями. Тобто повертаються регулярні перевірки Пенсійного фонду, про які маже вже забули.

- Органи Пенсійного фонду отримають вимагати від роботодавців і працівників усунення виявлених порушень законодавства, тобто видавати приписи і контролювати їх виконання.

- Перевірки Пенсійного фонду виводяться з під дії Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Пільгові пенсії

- Для роботодавців скасовується збір на пенсійне страхування у вигляді фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

- Скасовується також зобов'язання щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсі за списками №1 та №2 та інших категорій згідно статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

- Виплата пенсій для цих категорій здійснюватиметься за рахунок коштів Пенсійного фонду. При цьому для роботодавців збільшується ставка ЄСВ: а) за працівників, зайнятих на роботах за списком №1 – на 15 відсоткових пунктів (сумарно ЄСВ складатиме 37% на зарплати таких працівників); б) за працівників, зайнятих на роботах за списком №2 – на 7 відсоткових пунктів (сумарно ЄСВ складатиме 29% на зарплати таких працівників).

- Суми боргів по пільгових пенсіях, не сплачені на дату набрання чинності цим Законом, можуть бути розстрочені за заявою страхувальника на 60 календарних місяців.

ЄСВ

- Запроваджується обов'язкова сплата ЄСВ за членів фермерського господарства. Фізичні особи – підприємці, самозайняті особи та члени фермерських господарств сплачуватимуть ЄСВ щоквартально замість нинішніх раз на рік.

- Роботодавця зобов'яжуть розраховувати та відображати у звітності суми ЄСВ, недоотримані Пенсійним фондом через застосування спеціальних розмірів внесків ЄСВ, визначених частинами 13-15 статті 8 Закону про ЄСВ (інваліди, УТОГ-УТОС та додаткова ставка 15% та 7% за працівників по списках №1 та №2).

- Максимальний розмір заробітної плати, з якої сплачується єдиний внесок, змінюється з 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (станом на 01.10.2017 р. – 42 100 грн.) на 15 розмірів мінімальних заробітних плати (станом на 01.10.2017 р. – 48 000 грн.).

- ЄСВ покриватиме страхування не тільки найманих працівників, а й осіб, які працюють за договорами цивільно-правового характеру.

Пенсійне страхування

- Коефіцієнт оцінки одного року страхового стажу в пенсійній системі змінюється з 1,35% до 1%. Це означатиме необхідність мати приблизно на третину більший стаж для отримання аналогічного коефіцієнту стажу і, відповідно, розміру пенсії при рівних показниках зарплати. Відповідно люди будуть працювати довше для набуття необхідного стажу.

- Збільшується вимоги мінімального стажу для отримання права на пенсію. У 2018 році для виходу на пенсію у 60 років стаж збільшується з 15 до 25 років. Починаючи з 2019 року, цей показник збільшується щороку на 1 рік (26 - у 2019 р., 27 - у 2020 р., 28 - у 2021 р. і так до 35 років у 2028 році). Маючи менше 25 років стажу у 2018 році, можна буде вийти на пенсію у віці лише 63 роки і старше. Це означатиме що більше людей не матимуть право на пенсію і відповідно залишатимуться на ринку праці, конкуруючи з молодими.

- Мінімальний розмір пенсії за віком дорівнює прожитковому мінімуму для непрацездатних осіб (на 01.10.2017 р. – 1312 грн.). Право на мінімальний розмір набувається за наявності 35 та 30 років стажу для чоловіків і жінок відповідно (ці норми чинні і зараз). Змінами передбачено, що для осіб старше 65 років мінімальний розмір пенсії не може бути також меншим за 40 відсотків чинної мінімальної заробітної плати (1280 грн.).

Індексація/перерахунок

- Скасовується індексація пенсійних виплат. Індексація зарплат залишається. - Запроваджується щорічний перерахунок пенсій та щомісячних виплат за трудових каліцтвом на розмір не менше 50% росту середньої зарплати за 3 останні роки та не менше 50% росту показника рівня цін.

- Для працюючих пенсіонерів перерахунок мінімальних розмірів пенсій здійснюється після припинення діяльності, яка дає дохід, що обкладається ЄСВ.

Соціальне страхування

- Запроваджується соціальне страхування громадян, які працюють на умовах цивільно-правових договорів (від нещасних випадків та у разі тимчасової втрати працездатності). Для роботодавців це означатиме необхідність виплат лікарняних особам, які працюють за цивільно-правовими договорами.

- Запроваджується додаткова квота на працевлаштування осіб віком за 50 років і старше. Для роботодавців з чисельністю штатних працівників від 8 до 20 осіб встановлюється квота у розмірі не менш як 1 особи у середньообліковій чисельності штатних працівників.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати