20 березня 2019, 18:50

«Ну, і що ж тут кримінального?»: ризики найму персоналу через аутстафінг

Аутсорсинг та аутстафінг - відносно нові моделі найму персоналу, які можуть як полегшити робочі процеси, так і викликати значні проблеми з контролюючими органами. У чому різниця між аутсорсингом і аутстафінгом? Де слабкі місця аутстафінгових моделей? Що є тригером для перевірки? Висвітленню цих проблемних моментів було присвячено заняття в Правничій школі EBA-Asters із залученням експертів як із трудового, так і кримінального права.

002

Аутсорсинг чи аутстафінг?

Так, аутсорсинг має місце, коли компанія передає частину своїх завдань на виконання стороннім виконавцям на умовах підряду чи договору про послуги. Водночас аутстафінг - це набір працівників зі штату компанії-провайдера для виконання певних функцій всередині компанії.

Як пояснила радник Астерс Інеса Летич, у першому випадку важливим для замовника буде результат роботи, у другому – наявність людини на робочому місці і виконання нею обов’язків. За її словами, якщо різниця не така очевидна, слід проаналізувати ситуацію через призму таких питань:

- потрібні люди чи послуга (люди - аутстафінг, послуга - аутсорсинг);

- бізнес-підрядник (аутсорсинг) чи агентство зайнятості (аутстафінг);

- чи інтегрується працівник в організаційну структуру замовника (якщо так, тоді це – аутстафінг);

- працівник працює на одного замовника чи декількох (один - аутстафінг, багато - аутсорсинг);

- чи є якісь гарантії результату/якості виконаної роботи (якщо так, то це аутсорсинг, якщо ні – аутстафінг);

- чи використовується приміщення та обладнання замовника (якщо так, тоді це аутстафінг).

При цьому потрібно розуміти, що в моделі аутстафінгу працівник перебуває у трудових відносинах із компанією-аутстафером.

У чому проблема

Трендом останніх років є проведення перевірок щодо наявності на підприємстві неправильно оформлених  працівників, адже за кожного такого працівника передбачаються суттєві штрафи (125 190 грн з 2019 р.). До того ж наявність працівників, що працюють по моделі аутстафінгу, посилює інтерес контролюючих органів до проведення перевірок.

004

За словами Сергія Гребенюка, партнера, керівника практики кримінального права Астерс, контролюючі органи й досі не розуміють, що таке аутстафінг, тому з пересторогою ставляться до таких структур як до спроб організації схем з фіктивної діяльності, ухилення від сплати податків чи відмивання доходів. Тому, обираючи контрагента, потрібно бути вкрай обережним. Зокрема, слід звертати увагу, яким чином працівник працевлаштований безпосередньо компанією-аутстафером. На практиці зустрчаються такі варіанти оформлення відносин, коли компанія-аутстафер:

- укладає трудові договори з персоналом та сплачує відповідні податки;

- укладає цивільно-правові договори із фізчиними особами та сплачує відповідні податки;

- залучає ФОП;

- жодним чином не оформлює своїх працівників.

«Найбільшу увагу привертають випадки, коли компанія-аутстафер укладає з працівниками, яких передає замовнику, не трудові договори, а цивільно-правові чи договори з ФОПами. Вкрай поганою ситуація є, коли відсутнє будь-яке оформлення», - зазначив радник Астерс Орест Стасюк.

Чому це погано? У ситуації, коли до замовника приходять із перевіркою, компанія-аутстафер може «відхрещуватися» від свої працівників внаслідок чого це повністю стає проблемою компанії, яку перевіряють.

Хто і що перевіряє

На стику кримінального і трудового права інтерес виникає у наступних правоохоронних і контролюючих органів: Генеральна прокуратура України, Служба безпеки України, прокуратура міста Києва, Державна фіскальна служба, Державна служба України з питань праці. За словами експертів, факторами, які впливають на рівень зацікавленості, є:

- модель співробітництва з компанією-аутстафером та рівень оформлення осіб;;

- предмет договору з компанією-аутстафером;

- обсяг наданих послуг та проведення розрахунків;

- скорочення чисельності (штату) працівників замовником;

- позиція компанії аутстафера при отриманні первинного запиту від перевіряючих;

- можливість доведення реальності послуг.

Виявлені проблеми правоохоронні органи аналізують під кутом таких статей Кримінального кодексу України: ст. 212, ст. 212-1, ст. 205, ст. 209, ст. 172.

DSC_0015

То що ж потрібно робити замовнику?

- розуміти, на виконання яких робіт і на який строк потрібні робітники, і, виходячи з цього, використовувати модель аутсорсингу чи аутстафінгу;

- перевіряти компанії-аутстаферів на рахунок того, чи здійснює компанія діяльність у сферах не повязаних з працевлаштуванням (наприклад, трейдингом), та як працівники працевлаштовані;

- при укладанні договорів з компанією-аутстафером потрібно чітко прописувати, які саме працівники залучаються, на виконання яких робіт/функцій, на який строк, а також залишати гнучкі для себе умови можливості для перегляду певних умов;

- пояснювати працівникам, де вони юридично оформлені, хто є їхнім роботодавцем, хто виплачує їм заробітну плату, щоб у ситуації перевірки вони могли відповісти на ці питання і не підставити компанію-замовника;

- після різкого скорочення штату не наймати працівників через модель аутстафінгу, адже цей факт може зацікавити контролюючий орган.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати