20 березня 2019, 18:50

«Ну, і що ж тут кримінального?»: ризики найму персоналу через аутстафінг

Аутсорсинг та аутстафінг - відносно нові моделі найму персоналу, які можуть як полегшити робочі процеси, так і викликати значні проблеми з контролюючими органами. У чому різниця між аутсорсингом і аутстафінгом? Де слабкі місця аутстафінгових моделей? Що є тригером для перевірки? Висвітленню цих проблемних моментів було присвячено заняття в Правничій школі EBA-Asters із залученням експертів як із трудового, так і кримінального права.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


002

Аутсорсинг чи аутстафінг?

Так, аутсорсинг має місце, коли компанія передає частину своїх завдань на виконання стороннім виконавцям на умовах підряду чи договору про послуги. Водночас аутстафінг - це набір працівників зі штату компанії-провайдера для виконання певних функцій всередині компанії.

Як пояснила радник Астерс Інеса Летич, у першому випадку важливим для замовника буде результат роботи, у другому – наявність людини на робочому місці і виконання нею обов’язків. За її словами, якщо різниця не така очевидна, слід проаналізувати ситуацію через призму таких питань:

- потрібні люди чи послуга (люди - аутстафінг, послуга - аутсорсинг);

- бізнес-підрядник (аутсорсинг) чи агентство зайнятості (аутстафінг);

- чи інтегрується працівник в організаційну структуру замовника (якщо так, тоді це – аутстафінг);

- працівник працює на одного замовника чи декількох (один - аутстафінг, багато - аутсорсинг);

- чи є якісь гарантії результату/якості виконаної роботи (якщо так, то це аутсорсинг, якщо ні – аутстафінг);

- чи використовується приміщення та обладнання замовника (якщо так, тоді це аутстафінг).

При цьому потрібно розуміти, що в моделі аутстафінгу працівник перебуває у трудових відносинах із компанією-аутстафером.

У чому проблема

Трендом останніх років є проведення перевірок щодо наявності на підприємстві неправильно оформлених  працівників, адже за кожного такого працівника передбачаються суттєві штрафи (125 190 грн з 2019 р.). До того ж наявність працівників, що працюють по моделі аутстафінгу, посилює інтерес контролюючих органів до проведення перевірок.

004

За словами Сергія Гребенюка, партнера, керівника практики кримінального права Астерс, контролюючі органи й досі не розуміють, що таке аутстафінг, тому з пересторогою ставляться до таких структур як до спроб організації схем з фіктивної діяльності, ухилення від сплати податків чи відмивання доходів. Тому, обираючи контрагента, потрібно бути вкрай обережним. Зокрема, слід звертати увагу, яким чином працівник працевлаштований безпосередньо компанією-аутстафером. На практиці зустрчаються такі варіанти оформлення відносин, коли компанія-аутстафер:

- укладає трудові договори з персоналом та сплачує відповідні податки;

- укладає цивільно-правові договори із фізчиними особами та сплачує відповідні податки;

- залучає ФОП;

- жодним чином не оформлює своїх працівників.

«Найбільшу увагу привертають випадки, коли компанія-аутстафер укладає з працівниками, яких передає замовнику, не трудові договори, а цивільно-правові чи договори з ФОПами. Вкрай поганою ситуація є, коли відсутнє будь-яке оформлення», - зазначив радник Астерс Орест Стасюк.

Чому це погано? У ситуації, коли до замовника приходять із перевіркою, компанія-аутстафер може «відхрещуватися» від свої працівників внаслідок чого це повністю стає проблемою компанії, яку перевіряють.

Хто і що перевіряє

На стику кримінального і трудового права інтерес виникає у наступних правоохоронних і контролюючих органів: Генеральна прокуратура України, Служба безпеки України, прокуратура міста Києва, Державна фіскальна служба, Державна служба України з питань праці. За словами експертів, факторами, які впливають на рівень зацікавленості, є:

- модель співробітництва з компанією-аутстафером та рівень оформлення осіб;;

- предмет договору з компанією-аутстафером;

- обсяг наданих послуг та проведення розрахунків;

- скорочення чисельності (штату) працівників замовником;

- позиція компанії аутстафера при отриманні первинного запиту від перевіряючих;

- можливість доведення реальності послуг.

Виявлені проблеми правоохоронні органи аналізують під кутом таких статей Кримінального кодексу України: ст. 212, ст. 212-1, ст. 205, ст. 209, ст. 172.

DSC_0015

То що ж потрібно робити замовнику?

- розуміти, на виконання яких робіт і на який строк потрібні робітники, і, виходячи з цього, використовувати модель аутсорсингу чи аутстафінгу;

- перевіряти компанії-аутстаферів на рахунок того, чи здійснює компанія діяльність у сферах не повязаних з працевлаштуванням (наприклад, трейдингом), та як працівники працевлаштовані;

- при укладанні договорів з компанією-аутстафером потрібно чітко прописувати, які саме працівники залучаються, на виконання яких робіт/функцій, на який строк, а також залишати гнучкі для себе умови можливості для перегляду певних умов;

- пояснювати працівникам, де вони юридично оформлені, хто є їхнім роботодавцем, хто виплачує їм заробітну плату, щоб у ситуації перевірки вони могли відповісти на ці питання і не підставити компанію-замовника;

- після різкого скорочення штату не наймати працівників через модель аутстафінгу, адже цей факт може зацікавити контролюючий орган.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати