21 лютого 2019, 13:24

Міська влада може встановлювати обмеження щодо продажу алкоголю біля шкіл, - ВС

Прес-служба Верховного Суду

Щоб створити безпечні умови для навчання та фізичного розвитку дітей, органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень можуть встановлювати обмеження щодо продажу алкогольних виробів на відстані ближчій, ніж 50 м від територій загальноосвітніх навчальних закладів та дитячих спортивних шкіл.

Такого висновку дійшов Касаційний адміністративний суд у складі ВС, розглянувши адміністративну справу за позовом підприємства до Хмельницької міської ради про визнання протиправним та нечинним рішення.

Читайте також: "Адвокат безпідставно звинуватив суддю в упередженості: свобода поглядів чи приниження репутації?".

Так, позивач оскаржує рішення Хмельницької міськради щодо заборони продажу алкогольних напоїв на об’єктах торгівлі, розміщених на відстані не менше 50 метрів від території загальноосвітніх навчальних закладів та дитячих спортивних шкіл. На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вищевказаними рішеннями міської ради порушуються його права щодо здійснення підприємницької діяльності на підставі відповідної ліцензії. Такі рішення, на думку позивача, є дискримінаційними, протизаконними, оскільки орган місцевого самоврядування вийшов за межі наданих йому законом повноважень. ВС відмовив у задоволенні позову з огляду на таке.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", встановлено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Як вбачається із встановлених судами попередніх інстанцій обставин справи, оскаржувані рішення міськради прийняті з метою посилення профілактичного впливу і протидії проявам пияцтва та алкоголізму серед населення м. Хмельницького на підставі численних звернень і скарг, які надходили на адресу міськради. В них зазначено, що продаж алкогольних та слабоалкогольних напоїв у безпосередній близькості до закладів освіти та дитячих спортивних закладів призводить до того, що на території відповідних закладів перебувають особи у нетверезому стані, які можуть поводитись агресивно, створюючи реальну загрозу та небезпеку для дітей. Крім того, зазначається, що територіальна близькість спонукає дітей старшого віку до раннього вживання алкоголю, що особливо небезпечно в дитячому віці.

Читайте також: "ВС постановив ухвалу щодо приведення "Укрпошти" процедури направлення судових повідомлень рекомендованими листами".

У ВС зазначили, що рішення Хмельницької міської ради, якими встановлено обмеження щодо продажу алкогольних виробів на відстані, ближчій ніж 50 м від територій загальноосвітніх навчальних закладів та дитячих спортивних шкіл, було спрямовано на досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства (відповідної територіальної громади), які полягають у створенні безпечних умов для навчання та фізичного розвитку дітей, захисту під час їх перебування у навчальному закладі від негативних наслідків споживання алкогольних та слабоалкогольних напоїв, у тому числі небезпеки від взаємодії з особами, що перебувають у нетверезому стані на території навчального закладу, та вимогами захисту економічних інтересів окремої особи, зокрема гарантованого ч. 1 ст. 42 Конституції України права на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Крім того, колегія суддів враховувала, що спірне рішення міськради поширюється на всіх суб’єктів господарської діяльності, тому посилання позивача на наявність ознак суттєвого обмеження конкурентоспроможності є помилковим.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати