Популярні матеріали

21 квітня 2017, 16:48

Legal Medical Forum: юридичні нюанси у сфері медицини

"Юридична Газета"

Законодавчі новації у сфері ліцензування та акредитації медичних закладів відбуваються кожного року, починаючи з 2011 р. Невдовзі ринок знову очікують чергові зміни до ліцензійних умов. Про це повідомила Антоніна Нижник, засновник та керівник юридичної компанії «Медконсалтинг», провідний фахівець в галузі медичного права, аудитор з сертифікації систем управління якістю за стандартом ISO серії 9001 під час Legal Medical Forum – спеціалізованого заходу, присвяченого юридичним питанням у сфері медицини, котрий пройшов сьогодні у столиці. Захід об’єднав представників юридичних відділів приватних та державних медичних закладів, адвокатів та юристів, які практикують у медичній сфері, а також власників та головних лікарів медичних закладів, для яких обізнаність у юридичних тонкощах роботи часто є необхідною складовою.

Так, аналізуючи новації в сфері ліцензування та акредитації медичних закладів, пані Нижник зазначила, що наразі готуються чергові зміни до ліцензійних умов. «Одна позиція таких змін, на перший погляд може здатися не цікавою, але на майбутнє може виявитися можливою. Сьогодні, отримуючи ліцензію, ми прив’язуємося до двох основних моментів: місця провадження діяльності і ПІБ фізичної особи, або назва. Так от змінами планується, що для первинної ланки (фахівців, які спеціалізуються на загальній практиці і сімейній медицині) буде знищено вимоги щодо визначення фіксованого місця провадження медичної практики. Тобто передбачається отримання ліцензії без наявності кабінету. Як ця норма буде реалізована, та чи буде вона взагалі прийнята, сказати поки що важко. Але, можливо, це вирішить питання фахівців, які працюють не в центральних регіонах, а в сільській місцевості», - підкреслює вона.

При цьому експерт вказала на те, що бланк ліцензії постійно змінювався. Показавши різні варіанти зовнішнього виду цього документу минулих років, пані Нижник зазначила, що з 1 січня 2017 року взагалі відсутній бланк цього документу. «Багато структур не готові до відсутності ліцензійних бланків. Державі, яка була стільки років досить бюрократичною, необхідно з розумінням ставитися до знищення паперу, або надавати альтернативу», - відзначає пані Нижник.

Також доповідачка звернула увагу на проблемні моменти при поданні документів для розміщення реклами; надання научної інформації пацієнтам; закупівлі ліків; функціонування ліцензійного реєстру тощо.

У свою чергу Андрій Павлишин, адвокат юридично-консалтингової компанії «ДЕ-ЮРЕ» звернув увагу присутніх на правові особливості реклами медичних послуг та відзначив, що медична реклама наразі досить врегульована на законодавчому рівні. При цьому експерт навів конкретні приклади порушення законодавства у цій сфері; розповів про основні принципи такої реклами; які відомості не повинні надаватися у такій рекламі; основні обмеження у цій сфері; нормативно-правові акти, котрі регулюють питання у цій сфері тощо.

Аналізуючи правові аспекти умов надання медичних послуг в контексті реформування, Зоряна Черненко, доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія» відмітила, що нещодавно у парламенті зареєстровано законопроекти щодо реформи фінансування охорони здоров’я: проекти Закону України «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» за реєстраційним № 6327, «Про додаткові державні фінансові гарантії надання медичних послуг і лікарських засобів особам, які захищають незалежність, суверенітет та територіальну цілісність в антитерористичній операції та забезпечують її проведення» за реєстраційним № 6328, «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» за реєстраційним № 6329. Їх розроблено з метою виконання Концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я, що затверджена розпорядженням КМУ від 30.11.2016 р. № 1013-р. Ініціатором законопроектів виступив Кабінет Міністрів України.

«Якщо у двох словах, то цими документами всі гроші від регіонів, вся медична субвенція, яка йде місцевій владі, переходить в одні руки. В тій редакції, в якій виписані ці документи на сьогодні – вони фактично забирають всі кошти. Буде створено внутрішній орган, підпорядкований МОЗ (центральний орган виконавчої влади), який буде мати повністю всі гроші, визначати, що таке «якісна» допомога, та хто її надає тощо», - каже експерт.

Серед іншого, під час заходу також було розглянуто особливості розгляду «медичних справ»; права і обов’язки сторін лікувального процесу: лікаря і пацієнта; питання профілактики виникнення та способи вирішення конфліктів з пацієнтом; організацію роботи юридичного департаменту медичного закладу; особливості регулювання трудових правовідносин в охороні здоров’я тощо.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати