14 листопада 2019, 17:06

Інноваційна діяльність стає все більш спільною і міжнародною

Доповідь ВОІВ про інтелектуальну власність в світі, 2019 р.

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

У виданні ВОІВ «Всесвітній звіт про інтелектуальну власність» за 2019 р. були проаналізовані мільйони записів про патенти і наукові публікації за кілька десятиліть для того, щоб зробити висновок про те, що інноваційна діяльність стає все більш спільною і транснаціональною, хоча вона виникла в декількох великих кластерах, розташованих в невеликому числі країн.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тільки на 30 столичних «гарячих» точках припадало 69% патентів і 48% наукової діяльності в період 2015-2017 рр. Вони в основному розташовані в п'яти країнах - Китаї, Німеччині, Японії, Республіці Корея і Сполучених Штатах Америки (США).

Видання 2019 р. описує, як географія інновацій розвивалася впродовж останніх кількох десятиліть. У доповіді говориться, що інновації стали більш спільними. На початку 2000-х рр. групи вчених склали 64% всіх наукових робіт, а групи винахідників відставали - 54% всіх патентів. До другої половини 2010-х рр. ці цифри зросли майже до 88 і 68%.

Співпраця також стала більш інтернаціональною за своєю природою. Частка наукового співробітництва з двома або більше дослідниками, що знаходяться в різних країнах, зросла приблизно до 25% в 2017 р. Що стосується патентів, то частка міжнародних спільних винаходів збільшилася до 11% до 2009 р., проте з тих пір дещо знизилася - частково через швидке зростання у внутрішній співпраці в деяких країнах. Велика частина міжнародного співробітництва відбувається серед провідних столичних «гарячих» точок. На десятку найбільших з них - Сан-Франциско, Сан-Хосе, Нью-Йорк, Франкфурт, Токіо, Бостон, Шанхай, Лондон, Пекін, Бангалор і Париж - припадає 26% всіх міжнародних спільних винаходів. «Гарячі» точки США стають найбільш пов'язаними в світі.

«Сучасний інноваційний ландшафт тісно взаємопов'язаний у всьому світі, - зазначив Генеральний директор ВОІВ Френсіс Гаррі. - Все більш складні технологічні рішення для загальних глобальних завдань потребують більших і більш спеціалізованих команд дослідників, які покладаються на міжнародне співробітництво. Вкрай важливо, щоб економіки залишалися відкритими в прагненні до інновацій».

Ключові результати

Деякі інші ключові висновки звіту:

• До 2000 р. на частку Японії, США і країн Західної Європи доводилося 90% патентування і більше 70% наукових публікацій по всьому світу. Ці акції впали до 70% і 50% відповідно за період 2015-2017 рр. на тлі збільшеної активності в Китаї, Індії, Ізраїлі, Сінгапурі, Республіці Корея та ін.

• Багатонаціональні компанії розміщують свої дослідження і розробки (R & D) в «гарячих» точках, які пропонують спеціалізовані знання і навички. Наприклад, штаб-квартира Google у Кремнієвій долині становить лише трохи менше половини всієї патентної діяльності компанії, а Цюріх, Нью-Йорк і Лондон є іншими важливими джерелами розташування винахідників.

• Багатонаціональні компанії з країн із середнім рівнем доходу, такі як Embraer і Infosys, часто «здобувають» інновації з найпопулярніших «гарячих» точок в країнах із високим рівнем доходу, але навряд чи роблять це з інших країн із середнім рівнем доходу.

• Існують помітні відмінності в напрямках наукової та винахідницької діяльності. Наукова діяльність отримала міжнародне поширення. У багатьох країнах із середнім рівнем доходу розміщуються університети та інші дослідницькі організації, які випускають велику кількість наукових публікацій - часто у співпраці з партнерами в США і Європі. Однак на ці економіки доводиться відносно небагато патентів. Як правило, міжнародне співробітництво частіше зустрічається в наукових публікаціях, ніж в патентуванні.

• Зростання дуже успішних інноваційних «гарячих» точок збіглося зі зростаючою міжрегіональною поляризацією доходів, висококваліфікованої зайнятості та заробітної плати всередині країн. Водночас інші фактори сприяли такій регіональній нерівності. Регіональна політика підтримки та розвитку може зіграти важливу роль у наданні допомоги відсталим регіонам.

Інновації змінюють автомобільну індустрію: IT-фірми займають свої місця

У доповіді докладно розглядається глобальний інноваційний ландшафт двох галузей, в яких відбуваються глибокі зміни. Одним з них є автомобільний сектор, де впровадження технології автономних транспортних засобів викликає збої. Нові учасники - з автомобільної промисловості та галузі інформаційних технологій - кидають виклик визнаним гравцям.

Патентні дані свідчать про те, що традиційні автовиробники та їх постачальники знаходяться на передньому краї інновацій автономних транспортних засобів. Ford, Toyota і Bosch, на які припадає 357, 320 і 277 родин патентів AV відповідно, входять до трійки претендентів на отримання автономних транспортних засобів. Проте «неавтоматики» також фігурують в списку кращих заявників на патенти. Google та її дочірня компанія Waymo, що займається автономними транспортними засобами, знаходяться на восьмому місці з 156 патентами, випереджаючи традиційних автовиробників, таких як Nissan, BMW, Toyota і Hyundai. Технічні компанії Uber і Delphi мають по 62 патенти на AV і спільно займають 31-е місце.

Поява технології автономних транспортних засобів розширює інноваційний ландшафт, причому кілька «гарячих» точок, орієнтованих на ІТ, які традиційно не були в центрі автомобільних інновацій, набувають все більшого значення. Як автовиробники, так і ІТ-компанії, все ще вважають за краще домашні сайти для своєї інноваційної діяльності.

Біотехнологія культур розроблена в міських лабораторіях і поширена в сільськогосподарських районах

У доповіді також вивчаються тенденції в сільськогосподарській біотехнології. Велика частина наукової і винахідницької діяльності в галузі біотехнології сільськогосподарських культур відбувається в декількох країнах. На Китай, Німеччину, Японію, Республіку Корея і США припадають понад 55% всіх біотехнологічних виробів для сільськогосподарських культур і більше 80% всіх патентів. У цих країнах інновації відбуваються в основному в мегаполісах. Однак, у порівнянні з іншими областями інновацій, інноваційна діяльність більш географічно поширена, охоплюючи багато країн Африки, Латинської Америки та Азії. Це частково відображає необхідність адаптації інновацій до місцевих умов.

Чотири приватні фірми здійснюють значну частину інвестицій в НДДКР в біотехнологію рослин - Bayer Cropscience, BASF, ChemChina і Corteva. Проте існує зростаюча потреба у співпраці з державним сектором для отримання доступу до пулів зародкової плазми і сортів, що зберігаються в державних дослідних інститутах. Починаючи з 2000-х рр., спільне патентування між приватними фірмами і державними установами стало основним видом співпраці, випередивши спільне патентування серед приватних фірм.

Джерела

1. World Intellectual Property Report (WIPR) 2019 The Geography of Innovation: Local Hotspots, Global Networks.

2. WIPO reveals 30 most-prolific collaboration hotspots for inventors.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати