21 травня 2019, 11:36

Форум з корпоративного права в Одесі: новації законодавства і актуальна практика

Прес-служба АПУ

Відбувся перший та найбільший у регіоні галузевий захід – Південний форум з корпоративного права, який зібрав юристів та експертів з корпоративного права з усієї країни.

2

Відкрив захід Олександр Байдерін, голова відділення АПУ в Одеській області, керуючий партнер ТОВ «Capital Law Service» (CLS), адвокат. Адвокат закликав присутніх активно долучитися до діяльності Асоціації  та повідомив, що спікерами першої сесії стали співавтори обговорюваного ЗУ «Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Також він зазначив, що головною перевагою, яка виділяє цей захід серед інших є симбіоз поглядів на закон з позиції авторів та тих, хто його застосовує.

Окремо він висловив подяку Раді адвокатів Одеської області за безперервну тісну співпрацю, та передав вступне слово Андрію Костіну, голові Ради адвокатів Одеської області.

Пан Андрій зазначив: «Ми завжди раді вітати гостей нашого міста, для нас велика честь, що АПУ обирає Одесу для проведення все більшої кількості заходів. Це завжди можливість не тільки для обміну інформацією та досвідом, але і для налагодження нетворкінгу. Як зазначив один мій колега: «Вся суть нашої професії — це відносини».

Він підкреслив, що головна проблема корпоративних відносин полягає в культурі нашого суспільства.

«Нажаль, ця проблема приводить до судових процесів, і, що найгірше, — всі намагаються використовувати право в своїх інтересах. Треба розуміти, що якщо за конфліктом стоять амбіції, не варто доводити його до суду, бо у підсумку, часто сторона-переможець насправді все ж програє. Отже, пам’ятаймо - разом наш голос гучніший!» - підсумував адвокат.

Відтак, на першій сесії були детально обговорені головні новели ЗУ «Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю». Модератор сесії - Володмир Якубовський, партнер Nobles. Серед учасників: Микола Стеценко, керуючий партнер AVELLUM, Анна Зоря, партнер АО Arzinger, Марія Орлик, партнер CMS Reich-Rohrwig Hainz та Олександр Байдерін, адвокат, керуючий партнер ЮК CLS.

Анна Зоря зазначила: «Я не знаю, що важче — писати Закон чи потім переконувати депутатів зробити його Законом. Ми витратили два роки, намагаючись зробити компромісний варіант. Так, я вважаю, що цей Закон недосконалий. Та ми сподіваємось, що судова практика розставить все на свої місця та почує нас — що саме там було закладено. Закон є, його потрібно вивчати та працювати професійно».

«Я сподіваюсь, що автори цієї концепції виявляться праві, і вона буде працювати максимально широко, а суди не будуть тлумачити її, як обмежуючий момент!», - підтримав Микола Стеценко.

Зокрема, значна увага була приділена корпоративним угодам, які вже почали з’являтися на практиці — спікери виділили їхню користь для підприємств з декількома учасниками. Були обговорені найбільш розповсюджені інструменти, а саме: опціони, безвідкличні довіреності, переважні права. Також була порушена тема складностей при виборі арбітражу для корпоративних угод та шляхи вирішення цієї проблеми. Учасники дискусії висловили надію на майбутню судову практику, яка в свою чергу має підтримати розповсюдження корпоративних договорів в Україні шляхом активного захисту прав сторін таких договорів.

Наприкінці першої сесіїї Володимир Якубовський підсумував: «Ми провели, на мій погляд, дуже цікаву дискусію з колегами: обговорили історію прийняття та цілі нового Закону про ТОВ для його концептуального розуміння, розглянули знаменні новели Закону. Окремо зупинились та детально розглянули такі актуальні питання, як корпоративні договори, приведення уставів у відповідність, конверсія боргу у капітал, підвищення капіталу та виключення учасників. Домовилися про подальше напрацювання практики, а також плануємо робити пропозицію на доопрацювання Закону у мабутньому».

Під модеруванням Кирила Юхна, радника Ario Law Firm, друга сесія була присвячена темі останніх тенденцій судової практики. Серед експертів: Юрій Шаратов, суддя Господарського суду Одеської області, Олена Кібенко, суддя Великої Палати Верховного Суду, Володимир Петров, голова Господарського суду Одеської області, Олеся Лукомська, начальник відділу забезпечення роботи секретаря та суддів судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС ВС, Юлія Бездоля, суддя Господарського суду Одеської області та Юрій Шаратов, суддя Господарського суду Одеської області.

Юрій Шаратов у своїй доповіді навів аналіз судової практики забезпечення позовів у корпоративних спорах, яка склалася у одеському апеляційному окрузі та висловив свої сподівання, що наведені приклади допоможуть учасникам Форуму уникнути типових помилок при поданні заяв про забезпечення позову у майбутньому.

Олена Кібенко розглянула тему юрисдикції корпоративних спорів:

«Вирішення питання юрисдикції має величезне значення для формування єдиної усталеної практики. Коли ми йшли працювати у Велику Палату, складалося враження, що ми будемо вирішувати виключно правові проблеми та займатися різницею в практиці, а насправді ми отримуємо дуже багато справ — десь 80-90% саме пов’язаних з вирішенням юрисдикційного питання. Відповідно до всіх чинних процесуальних кодексів, якщо учасник посилається в касаційній скарзі на те, що порушені  суб’єктна чи предметна юрисдикція, справа автоматично потрапляє до Великої Палати. Тож іноді ми відчуваємо, що ми істотно перевантажені такими справами - готуючись до сьогоднішнього засідання, я виявила, що більше 90 справ з вирішення питань з юрисдикції ми вже розглянули».

Сформувавши їх на окремі групи, Олена розповіла про те, які саме корпоративні спори виникають внаслідок спірних моментів. Окремо суддя зазначила: «Формування єдиної практики — це процес не одночасний. Саме тому наша робота спрямована на будування практики та виявлення необхідних критеріїв. Іноді це дуже спрощує ситуацію, та я дуже часто чую зауваження про те, що варто було б врахувати, тож відповідаю одразу і всім — це зробити неможливо. Позиція Великої Палати на сьогоднішній день наступна: критерій має бути простим, зрозумілим та загальним для всіх».

Олеся Лукомська розповіла про актуальну практику Верховного Суду з розгляду корпоративних спорів. Зокрема, вона зазначила:

«Хоча Верховний Суд запрацював не так давно - говорити вже є про що. Адже постанови, які приймаються Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду (саме цей суд наділений правом ставити крапку у вирішені корпоративних спорів, окрім тих, що за ГПК України передаються на розгляд Великої Палати Верховного Суду) красномовно говорять про те, що Суд відходить від формалізму та керується принципом верховенства права і справедливості».

Остання, третя сесія форуму під була присвячена обговоренню актуальної практики корпоративних юристів. Модерувала сесію Гніздовська Ганна, голова АО «Юріс Феррум».

Спікери обговорили проблеми застосування новелл корпоративного законодавства на прикладі середнього та великого бізнесу. Зокрема Гніздовська Ганна, зазначила, що новий закон дозволяє бізнесу не лише ефективно захищати свої права, але і надає можливість побудувати більш прозори відносини з найманими працівниками, серед яких особлива увага приділяється директорам товариств з обмеженою відповідальністю.

Василь Пеньковський, голова АО Advisers, розповів про новий вектор взаємодії між засновником і директором ТОВ. У своєму виступі юрист проаналізував сутність відносин, які виникають між директором та засновниками ТОВ, зокрема, співвідношення трудових та корпоративних відносин, проаналізував нові особливості звільнення директора, позиції ДФС з цього приводу та застосування механізму призначення в.о. директора.

Олена Медвєдєва, юрисконсульт ТОВ «Нова Формація Лімітед», голова АО «Партнерство», висвітлила питання ризиків директора ТОВ та шляхи їх мінімізації.

Завершила сесію Ірина Туфекчі, адвокат, головний юристконсульт відділу реструктуризації заборгованості та стягнення АТ «Ощадбанк». Її виступ був присвячений правовому регулюванню «значного правочину». Зокрема, вона пояснила, які вимоги висуваються до такого правочину у банківській сфері, а також про актуальні практичні кейси, а також пояснила, як документально оформлювати укладання таких правочинів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати