22 жовтня 2018, 11:57

ЄС приєднався до Марракешського договору

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

Марракешський договір є частиною зводу міжнародних конвенцій з авторського права, адміністративні функції яких виконує Всесвітня організація інтелектуальної власності (ВОІВ). У Марракешському договорі присутній явно виражений гуманітарний і соціальний аспект, і головна його мета полягає в полегшенні доступу сліпих і осіб з порушеннями зору чи іншими обмеженими здібностями сприймати друковану інформацію до опублікованих творів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


1 жовтня 2018 року Європейський Союз ратифікував Марракешський договір. Договір полегшує доступ до друкованих робіт в форматах, призначених для осіб, які сліпі, з ослабленим зором або іншим чином обмеженими здібностями сприймати друковану інформацію. Цей акт відбувся на церемонії у Всесвітній організації інтелектуальної власності в Женеві. Його здійснила посол Елізабет Тиші-Фісльбергер з Австрії, яка в даний час є головою Ради ЄС, і Клер Бери, заступник генерального директора по мережах зв'язку, контенту і технологій Європейської комісії.

Ратифікація означає, що Європейський Союз ефективно стане учасником договору з 1 січня 2019 року. Це дозволить особам з порушеннями зору в ЄС і організаціям, обслуговуючим їх потреби, брати участь в обміні книгами та іншими друкованими матеріалами в доступних форматах з третіми країнами, які також є учасниками договору. На сьогоднішні 42 країни з усього світу є учасниками Марракешського договору.

Марракешський договір є першим міжнародним договором в області авторського права, який вступає в ЄС на основі його виключної зовнішньої компетентності. На європейському рівні в 2017 році була прийнята Директива та Регламент для реалізації договору в законодавстві ЄС. Крайній термін для держав-членів щодо перенесення норм Директиви в національне законодавство закінчується 11 жовтня 2018 року. Постанова набуває чинності на наступний день, 12 жовтня 2018 року.

Зазначимо, що в Україні понад 50 тис. людей із вадами зору, і понад 10 тис. - це діти. Але експерти обережно ставляться до офіційної статистики, бо точних даних про кількість незрячих в Україні не повідомляє жодне міністерство чи соціальне відомство. Тож тих, хто має серйозні порушення зору, в Україні може бути від 70 тис. до 100 тис. осіб.

В Рекомендаціях слухань у Комітеті ВРУ з питань науки і освіти "Інтелектуальна власність в Україні. Стан та концептуальні засади розвитку" від 17 червня 2015 року Кабінету Міністрів України рекомендувалось розглянути питання щодо приєднання України до Марракеського договору про полегшення доступу до опублікованих творів сліпим, слабозорим та особам, які інакше позбавлені можливості сприйняття друку. Пройшло 3 роки, а питання і досі не вирішене.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати