28 серпня 2019, 11:08

ЕКА-гарантії для експортерів

Аргумент. Позиція. Ідея

Уряд схвалив постанову, якою затвердив правила страхування від комерційних і некомерційних ризиків, перестрахування та надання гарантій Експортно-кредитного агентства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Коментар

Cкляров Станіслав Скляров, юрист АФ «Сергій Козьяков та Партнери»

«Відповідно до повідомлення, оприлюдненого на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, 21.08.2019 р. Уряд схвалив розроблену Мінекономрозвитку постанову, якою затвердив правила страхування від комерційних і некомерційних ризиків, перестрахування та надання гарантій Експортно-кредитного агентства (далі — ЕКА). Що це означає на практиці?

Відколи був прийнятий ЗУ «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» 20.12.2016 р. (далі — Закон), в якому було передбачено створення національного ЕКА, до прийняття рішення Кабміну про створення ЕКА (07.02.2018 р.) минуло 14 місяців. Ще 18 місяців збігло до сьогодні. Нарешті приблизно через 2,5 роки після прийняття закону ми можемо говорити про те, що протягом місяця ЕКА отримає можливість розпочати свою діяльність.

Звичайно, запуск ЕКА у будь-якому випадку є позитивною подією, що свідчить про переймання досвіду близько сотні країн, в яких наразі працюють схожі за призначенням структури. Однак все ж таки є підводні камені в імплементації Україною цієї інституції, хоча вони обумовлені нашими реаліями.

З одного боку, можлива недостатність фінансування, адже 200 млн грн статутного капіталу є достатньо низьким показником для організації з такою специфікою роботи. З іншого боку, обмеженим є коло продукції, виробники якої можуть претендувати на підтримку від ЕКА. Згідно з інформацією Мінекономрозвитку, це лише 16,5% у загальній структурі експорту товарів України. Варто зазначити, що ст. 8 Закону охоплює переважно продукцію з доданою вартістю, виробників якої в Україні не так багато, які потребують додаткових стимулів до розвитку.

Також у процесі застосування механізмів ЕКА потрібно серйозно підійти до аналізу положень Закону в частині відповідності нормам СОТ, зокрема Угоді про субсидії та компенсаційні заходи (наприклад, у частині часткової компенсації відсоткової ставки), адже недодержання зобов'язань Україною перед СОТ може мати негативні наслідки для країни. Окрім вищезазначеного, може виникнути питання щодо прозорості під час вибору компаній, які отримають підтримку від ЕКА, хоча про це ще зарано говорити.

Отже, незважаючи на всі труднощі, пов'язані з формуванням ЕКА, наразі цей процес вийшов на фінішну пряму. Це може стати дуже сильним стимулом для розвитку в Україні, передусім, для виробництва продукції з доданою вартістю. Сподіваємося, що незабаром український бізнес, орієнтований на експорт, відчує підтримку від ЕКА та матиме можливість користуватися всім спектром послуг, що є у планах ЕКА».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати