12 квітня 2019, 19:50

Боротьба з корупцією та корпоративним шахрайством: світло в кінці тунелю є

Сьогодні, 12.04.2019 р., відбувся Х ювілейний форум «Корупція та корпоративне шахрайство: методи протидії та комплаєнс-стратегії».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


photo_2019-04-12_19-47-25

Захід розпочався панельною дискусією «Антикорупція в Україні: чи є світло в кінці тунелю?», яку модерував Борис Давиденко, головний редактор Liga.net. Думками щодо проблем та перспектив боротьби з корупцією в Україні також поділилися Олексій Соболев, Президент CFA, Анастасія Козловцева, менеджер із міжнародних зв’язків Transparency International, Олег Поліщук, директор із запобігання і протидії корупції ДП «Енергоатом», та Віталій Черепаха, голова Комітету з антикорупційного законодавства, фінансового моніторингу та антирейдерства. Головна теза дискусії була наступна: необхідно спрямовувати зусилля як на боротьбу, так і запобігання корупції, проте динаміка є позитивною, і світло в кінці тунелю таки є.

Програма форуму була більш ніж насиченою: три паралельні потоки, актуальні тематики, більш ніж 30 доповідачів. Перші паралельні сесії були присвячені питанням стратегічного партнерства контрольних служб та шахрайства на промислових підприємствах.

Ігор Шевцов, координатор практики «Корпоративна безпека» ЮФ Sayenko Kharenko, у своїй доповіді приділив увагу історії вивчення так званої «білокомірцевої злочинності». За його словами, науковці вважають, що виникнення шахрайства зумовлене декількома факторами: мотив, фінансові труднощі та можливості доступу до ресурсів.

На думку експерта, наявність цих факторів (особливо мотиву) у наш час не є обов’язковою. Важливу роль у випадках корпоративного шахрайства відіграє оточення та відчуття безкарності. Тому необхідно вивчати саме середовище існування шахрайства та оточення злочинців. Крім цього, дуже важливим є запобігання шахрайству, яке вимагає значно менше часу і зусиль, ніж виявлення та розслідування фактів злочину.

Також пан Шевцов виділив такі інструменти запобігання корпоративному шахрайству:

- документальні перевірки;

- фізичні способи захисту;

- система підтверджень і повноважень;

- внутрішні перевірки;

- система розподілу обов’язків.

«Зрілість системи корпоративної безпеки полягає в тому, щоб запобігати як внутрішнім, так і зовнішнім ризикам», - підсумував експерт.

Про інструменти та технології антикорупційного комплаєнсу говорили Ірина Мусійчук, директор юридичного відділу McDonalds Україна, Крістофер Стрингем, менеджер з ризиків Refinitiv, Марія Чернявська, Legal&Compliance manager Carlsberg Ukraine, та Володимир Полевий, головний редактор журналу «БІЗНЕС». Так, Ірина Мусійчук описала обов’язкові елементи антикорупційної програми:

- зобов’язання вищого керівництва та чітко сформована антикорупційна політика;

- кодекс поведінки, комплаєнс-політики та процедури;

- нагляд, автономія та ресурси;

- оцінка ризиків;

- навчання та консультації на постійній основі;

- стимули та дисциплінарні заходи;

- юридичний аудит та платежі третім особам;

- конфіденційність, звітність та внутрішні розслідування;

- внесення антикорупційних пунктів у договори та механізм розірвання договорів через їх порушення.

За словами пані Мусійчук, при запровадженні антикорупційної системи важливо мати діалог із працівниками, щоб доступно пояснити наслідки, які можуть виникнути через недотримання вимог законодавства. «Будуйте ефективну комплаєнс-програму в компанії, оскільки це один із факторів інвестиційної привабливості країни», - резюмувала Ірина Мусійчук.

У свою чергу Крістофер Стрингем розповів про те, як ефективно використовувати дані в цілях боротьби з корупцією та хабарництвом. Він наголосив на тому, що дуже важливо зрозуміти, хто є кінцевим бенефіціаром компанії контрагента, а також врахувати її рівень прозорості та репутацію.

Марія Чернявська зазначила, що комплаєнс в першу чергу стосується людей і їх поведінки. Саме тому, на її думку, дуже важливо, щоб працівники розуміли мету комплаєнсу та чому необхідно дотримуватися тих чи інших правил.

Також експерт наголосила, що комплаєнс необхідний як власнику задля уникнення корупційних ризиків, посилення внутрішнього контролю та підзвітності менеджменту і підвищення вартості компанії, так і працівникам  компанії, адже це гарантує дотримання прав та забезпечення їх безпеки.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати