11 червня 2015, 15:11

АПУ у Львові провела круглий стіл з проблем критики публічних осіб

Асоціація правників України

Секція суддів Асоціації правників України спільно з Львівським окружним адміністративним судом провели круглий стіл, присвячений обговоренню правових позицій, які стосуються критики публічних осіб, повідомили в АПУ.

Вітаючи колег на заході, Маркіян Мальський, керівник Західноукраїнської філії АО Arzinger, член ради Відділення АПУ у Львівській області, відразу окреслив складність завдання. «Критика публічних осіб має не лише юридичний аспект, але й філософський. Це одна з тематик, де найбільш чітко прослідковується конфлікт інтересів різних суспільних груп. Так, є особи, які здійснюють функції держави, є особи, які здійснюють безпосередній контроль за їх діяльністю, і в поєднанні всіх цих інтересів є низка проблем», - зазначив Маркіян Мальський.

Основоположним питанням, яке цікавило учасників заходу, стало визначення самого поняття «публічна особа» та правові межі, в яких можна здійснювати критику публічних осіб, у тому числі й суддів, з урахуванням міжнародних стандартів та практики Європейського Суду з прав людини.

Своїми думками з колегами на заході поділилися член Правління АПУ, суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук. суддя Львівського окружного адміністративного суду Роксолана Качур, суддя господарського суду Львівської області Роман Крупник, суддя Львівського окружного адміністративного суду Зоряна Лунь та Олег Мицик, керуючий партнер АО «Мицик і Партнери».

«При постановці даної проблеми виникає багато запитань. Зокрема, потребує уточнення власне поняття «публічна особа», які критерії віднесення особи до ряду публічних, чи є судді публічними особами, чи рівними є заходи захисту честі, гідності, приватного життя суддів тощо», - зазначив Володимир Кравчук.

Як виявилося у ході дискусії, ці запитання досі є неврегульованими, хоча виникають не вперше в контексті дискусій щодо меж свободи слова, тому потребують відповідного законодавчого врегулювання.

«Багато труднощів на практиці пов’язані з тим, що термін «публічна особа» в українському законодавстві не встановлений, а натомість використовуються терміни «службова особа», «посадова особа», «офіційна особа» тощо. Немає чіткого і однозначного визначення публічної особи і в міжнародних актах та практиці Європейського суду з прав людини, хоча суд часто оперує цим поняттям», - прокоментувала суддя Львівського окружного адміністративного суду Роксолана Качур.

Якщо суд встановлює, що особа має статус публічної, це зазвичай свідчить про те, що журналісти мають дещо ширші права на розповсюдження інформації про таких осіб. І найчастіше при виникненні неоднозначних ситуацій сумніви щодо правомірності поширення журналістом інформації будуть тлумачитися на користь журналіста, тоді як в інших випадках такі сумніви трактувалися б на користь приватної особи.

Учасники заходу були одностайні у необхідності законодавчого врегулювання питання та визначення меж можливої критики публічної особи, які б, водночас, і не обмежували свободу слова, і захищали від втручання в особисте та сімейне життя, не завдавали шкоди честі та гідності особи.   

Детальніше про секцію суддів Асоціації правників України можна довідатися за посиланням

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати