13 березня 2018, 14:41

3-я група платників єдиного податку: бути чи не бути

Назрівають зміни до Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів, що стосуються питань оподаткування. Так, 1 березня 2018 року було зареєстровано законопроект №8089, що був поданий за ініціативою двох народних депутатів - Шиньковича Андрія та Чекіти Геннадія.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законопроект несе в собі декілька принципових змін:

  • зниження ставки ПДВ з 20% до 16%;
  • ліквідація третьої групи платників єдиного податку з можливістю переходу на другу групу для фізичних осіб-підприємців, які відповідають вимогам для такої групи;
  • зміна видів діяльності, які дають право перебувати на другій групі.

Нагадаємо, що зараз в Україні для певних категорій осіб діє спрощена система оподаткування,  що була запроваджена в ще в 1998 році з метою стимулювання розвитку малого бізнесу. Платники податків сплачують єдиний податок (замість податків та зборів) та мають право на спрощені процедури обліку та звітування. В залежності від обороту передбачені 4 групи платників податків за спрощенною системою оподаткування: 1, 2 - для фізичних осіб, 3 - для фізичних і юридичних осіб, 4 - для сільськогосподарських товаровиробників. 3 група зараз є найбільш оптимальною для вітчизняних підприємців у сфері ІТ та фрилансерів, оскільки ставка єдиного податку складає 5%.

Що вказують автори законопроекту?

В пояснювальній записці до законопроекту необхідність відповідних змін пояснють такими чинниками:

- щодо ПДВ: чинна основна ставка ПДВ становить 20%, що призводить до застососування різноманітних схем ухилення від сплати ПДВ у вигляді так званих «скруток» та фіктивних суб’єктів господарювання, оскільки їх послуги коштують біля 10-12%. Економічна доцільність таких схем є досить зрозумілою, тому ініціатори законопроекту вважають, що зменшення ПДВ до 16% зробить економічно невигідними такі схеми та дозволить вивести з тіні більшу частину ПДВ, що в свою чергу компенсує умовні втрати бюджету внаслідок зниження цієї ставки.

- щодо 3-ї групи ЄП: наявна проблема широкого використання фізичних осіб-підприємців третьої групи платників єдиного податку з метою оптимізації оподаткування при виплаті заробітної плати, а також з метою виведення готівки для різних «сірих» потреб. Тобто для того, щоб економити на податках та мати більшу гнучкість у відносинах з найманими працівниками, компанії виплачують зарплату "у конвертах" або укладають з працівниками договори, як з приватними підприємцями (ФОПами). Звичайно, у такому випадку обсяг податків, які треба сплачувати державі, є значно нижчим, а тому вигода для бізнесу тут є очевидною – значно менші витрати на найману працю. Проте для держави це не зовсім оптимістичний варіант.

- щодо 2-ї групи: повна відсутність реальної можливості здійснювати адміністрування обороту фізичних осіб-підприємців призвела до того, що мережі великих магазинів застосовують з метою оптимізації оподаткування та забезпечення неконтрольованого руху готівкових коштів фізичних осіб-підприємців здебільшого 2-ї групи, які зареєстровані на найманих працівників власників такого бізнесу, чітко ідентифікувати яких в правовому полі як найманих працівників фактичного власника певного бізнесу на сьогоднішній день неможливо.

Чого чекає суспільство від цього законопроекту?

Проаналізувавши думки представників правової спільноти у соціальних мережах з цього приводу, можна дійти висновку, що зміни у податковій системі дійсно потрібні, проте їх потрібно пропрацювати, щоб ці зміни дійсно пішли на краще та змогли досягнути поставлених цілей.

Так, не погоджуючись з відміною 3-ї групи та зменшенням ПДВ, Данило Гетманцев, Почесний президент ЮК Jurimex, д.ю.н., проф. КНУ ім. Тараса Шевченка, все ж вбачає доцільність деяких положень відповідного законопроекту: «Не погоджуюсь з колегами в оцінці законопроекту в одному, але дуже важливому моменті: в тому, що 3-ю групу платників єдиного податку не потрібно відміняти. Так, дійсно все чи майже все (окрім ставки ПДВ), що прописано в законопроекті, є правильним. І так, це необхідно зробити, не очікуючи при цьому миттєвого ефекту покращенння бізнес-клімату, нереального закручування гайок для інструментів тонкої капіталізації (офшорів), виборів і т.д. І робити це потрібно негайно, краще - ще 4 роки назад, забувши на мить про популізм та власний рейтинг».

(для перегляду натисніть на зображення)

 

Гетманцев

Коментарі Коментарі1

Проте за словами відомого блогера Філіпа Духлія, присутнього на щорічній традиційній зустрічі Президента України Петра Порошенко з бізнесом, Президент не має наміру підтримувати цей законпроект. Тож подивимось, що ж буде далі.

Духлій

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати