07 лютого 2019, 12:31

15 законо­проектів від бізнесу, важливих для прий­няття на 10 сесії ВР

Прес-служба Європейської Бізнес Асоціації

Розпочалась 10‑та сесія Верховної Ради Украї­ни 8‑го скликання. Євро­пейська Бізнес Асоціація звертається до народних депутатів із закликом протягом цієї сесії прий­няти 15 важливих ініціатив.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


«Країна вступила в передвиборчий період. Безумовно, це не простий час. Але життя не зупиняється. Впродовж останнього року відбулася низка позитивних зрушень, помітних для бізнесу. Наприк­лад, валютна лібералізація, стабілізація рівня інф­ляції, розвиток електрон­них сервісів. Однак, важливо не сповільнювати темпів. Продовжувати роботу над створенням макроекономічної стабільності, чесних умов та рівних правил гри, які так важливі для ефективної роботи бізнесу. І ці 15 законо­проектів допоможуть поступово втілювати ці правила в життя», — наголосила виконавчий директор Євро­пейської Бізнес Асоціації, Анна Дерев'янко.

Так, залученню інвестицій та рівномірному розвитку енергетичної галузі сприятиме запровадження аук­ціонів для купівлі/продажу електроенергії з відновлювальних джерел (законо­проект №8449‑д).

Читайте також: «Енергетика у 2018 році: в очікуванні змін».

В податковій сфері державне регулювання рухається в напрямку електронізації та широкого запуску електрон­них сервісів. Минулого року було здійснено перші спроби відмінити рудиментну норму щодо касової дисципліни — скасовано обов'язок ведення книги ОРО (КОРО). В той же час, драконівські штрафи, пов'язані з її веденням обліку та неоприбуткуванням готівки залишились. Однак, для результативності важливо всі зміни робити комплекс­но — скасовувати не лише застарілі норми, але й штрафи за їх ведення. Для цього оперативної підтримки у Верховній Раді потребує законо­проект №9451.

У контексті запровадження чесних правил гри важливо згадати про відшкодування старих сум ПДВ, які утворились ще з 1 лютого 2016 р. А врегулювати питання повернення даних боргів та розблокувати Тимчасовий реєстр допоможе законо­проект №7518.

Читайте також: «У Києві відбувся круглий стіл комітету ААУ з податкового права».

У цивілізованих та демократичних євро­пейських країнах той, хто працює має можливість самостій­но вільно обирати банк для обслуговування та отримання заробітних плат. І прозорий бізнес підтримує втілення цієї ініціативи та закликає прий­няти законо­проект №2287а.

Читайте також: «Українці повинні мати право обирати зарплатний банк, – представники бізнесу».

Питання митного оформлення вантажів є важливими для легального бізнесу при здійсненні експортно-­імпортних операцій. Прискорити цей процес, наряду із впровадженням «єдиного вікна», допоможе запровадження механізму авторизованого економічного оператора шляхом прий­няття законо­проекту №7473.

Крім того, бізнес вже не­одноразового говорив про розвиток інфраструктури та залучення приватних інвестицій в галузь. Однією з найпоширеніших форм державно-­приватного партнерства у світі є концесії. Бізнес закликає прий­няти законо­проект №8125 «Про концесії». Він охоп­лює знач­ну кількість сфер, однак одна з ключових галузей застосування для нього — інфраструктура, зокрема, морські порти. А щоб закон призвів до позитивних зрушень у багатьох галузях економіки, на які очікує і бізнес, і держава, дуже важливо врахувати відповідні пропозиції та зауваження Євро­пейської Бізнес Асоціації.

Читайте також: «Законопроект про концесії: «доопрацювати»?».

Значний об'єм готівки в обороті гальмує ріст економіки, знижує рівень прозорості та затримує активний розвиток сучасних сервісів та технологій. При цьому, окрім поширених способів прийому безготівкових платежів — POS термінал + картка, важливим є використання й альтернативних технологій: платежів з використанням QR кодів, платежів через інтернет-­банкінг, мобільні додатки, онлайн сервіси тощо. Спростити процедуру застосування РРО для операцій в безготівковій формі допоможе прий­няття законо­проекту №4658.

Окремо варто звернути увагу на агросектор, де Украї­на має великий потенціал для розвитку. До прик­ладу, сферу засобів захисту рослин (ЗЗР), законодавство якої потребує оновлення. А з метою підвище­ння врожай­ності, якості та безпечності сільськогос­подарської продукції потрібно надавати пріоритет, в тому числі, інновацій­ним ЗЗР. Проте, на сьогодні такі зразки ввозити до країни дуже важко, а часом і неможливо. Вирішити питання допоможе прий­няття законо­проекту №6606.

Неефективно врегульована інтернет торгівля — це те, від чого досить сильно потерпає легальний бізнес. Для вирішення даного питання, першочергово, варто запровадити чітку ідентифікацію конкретного продавця товарів в мережі Інтернет з метою покращення та захисту прав споживачів та зменшення обсягів реалізації контрабандної та контрафактної продукції (законо­проект №6754).

В той же час, слід зосереджувати увагу на виявленні небезпечної для споживачів продукції та перевірках того бізнесу, що реалізовує непризначені для ринку Украї­ни товари. Тобто, без відповідних декларацій, маркування, інструкцій, гарантій, тощо. Однак, слід не зай­матись перевірками та притягуванням до відповідальності компаній за неодно­знач­ні порушення, наприк­лад, в час­тині нанесення Націо­нального знаку відповідності, відсутність трилисника безпосеред­ньо на самому товарі або за незнач­ну деформа­цію знаку. Зменшити корупцій­ні ризики допоможе прий­няття законо­проекту №5450‑1.

І, безумовно, продовжувати адаптацію законодавства Украї­ни із законодавством ЄС шляхом прий­няття законо­проекту №6235. Він важливий для підписання нової Угоди з ЄС та спрощення нетарифних бар'єрів торгівлі. Наприк­лад, взаємне визнання маркування та оцінки відповідності.

Важливим аспектом є продовження реформування сфери охорони здоров'я. Так, потребують узгодження норми законодавства щодо виду договору страхування, який має бути укладений спонсором клінічного дослідження перед початком такого дослідження, та включення зазначеного виду страхування до переліку обов'язкових (законо­проект №4036). Це сприятиме врегулюванню страхування відповідальності спонсора під час проведення клінічних досліджень на території Украї­ни.

Окремим питанням є забезпечення принципів процесуальної справедливості та підвище­ння ефективності проваджень у справах щодо порушення законодавства про захист економічної конкуренції (законо­проекту №6746). Зокрема, в час­тині закріп­лення прав осіб, які беруть участь у справах, що розглядаються органами Антимонопольного комітету Украї­ну, гарантій цих прав, а також механізмів їх реалізації. Це сприятиме запобіганню необґрунтованого втручання в свободу підприємницької діяльності в Украї­ні.

Відповідний закон було прийнято Радою 7 лютого: «Верховна Рада внесла зміни до конкуретного законодавства».

Довгоочікувана зміна та еволюція трудового законодавства Украї­ни — Трудовий кодекс (законо­проект №1658). Так, проектом Кодексу передбачена імплементація більш гнучких форм обліку та планування робочого часу, обмеження ролі профспілок у певних аспектах, наприк­лад, при звільнення працівника у разі скорочення, або недостатньої кваліфікації, залучення до понаднормових робіт. А також упровадження використання технічних засобів конт­ролю за робочим процесом, до прик­ладу, відео-­запису тощо.

Читайте також: «Трудовий кодекс може бути прийнятий у першому півріччі».

Разом с цим, варто підтримати і законодав­чу ініціативу (законо­проект №7529), спрямовану на спрощення умов праце­влаштування іноземців. Йдеться про удосконалення існуючого механізму оформлення та продовження дії доз­волів на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Крім того, унормування процедур оскарження рішень регіо­нальних центрів зай­нятості тощо. Саме такі предметні та точкові зміни законодавства дадуть можливості покращення інвестицій­ного іміджу Украї­ни в очах іноземців.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати