28 березня 2017, 11:08

#зрада? #перемога?

Опубліковано в №9 (559)

Вікторія Варєнікова
Вікторія Варєнікова «Софія» асоційований партнер

21.02.2017 р. Верховна Рада України не прийняла Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу земель фермерського господарства» №2028а. Основні нововведення, які пропонувалися:

  • розширення складу земель фермерського господарства (ФГ): крім інших, у складі ФГ можуть перебувати земельні ділянки, які передаються у користування членам ФГ;
  • здійснена спроба визначити землі, надані для ведення ФГ, як землі для ведення товарного с/г виробництва;
  • виключення обов’язкову вимогу мати аграрну освіту членам ФГ для отримання земель;
  • збільшення випадків передачі земельних ділянок без проведення земельних торгів;
  • надання членам ФГ, які є користувачами земельних ділянок, права на оформлення їх у власність саме ФГ тощо.

Безумовно, при створенні та функціонуванні ФГ існує чимало проблем. ФГ може застосовуватися для обходу мораторію на продаж землі, через ФГ може збільшуватися земельний банк великих аграрних підприємств. Однак існує і зворотна проблема: масове доведення в судах фермерами дійсності своїх намірів на створення ФГ та обробку отриманого (зазвичай, в оренду) земельного банку. Держава, спочатку надаючи земельні ділянки, згодом їх відбирає, вимагаючи у фермера доведення наявності контрактів з контрагентами, власної с/г техніки та робочої сили.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законопроект №2028а, який було відхилено Верховною Радою України, містить низку «революційних» норм, покликаних, на думку законодавця, спростити отримання земельних ділянок для створення ФГ та формування земельного банку. При цьому слід звернути увагу на існування багатьох факторів, які впливають на ці відносини та при запуску цих норм могли б спрацювати як вибухівка. Так, скасування вимоги щодо обов’язкової аграрної освіти для осіб, які бажають займатися фермерством, дає зелене світло на створення ФГ та використання українського земельного банку на власний розсуд всіма громадянами України (крім обмежень, встановлених Земельним кодексом України). Добре, що в Земельному кодексі України є норми, які встановлюють правила користування та охорони земель. Проте така доступність позбавляє логіки створення фермерського господарства. Безперечно, фермер завжди може залучити до співпраці спеціалістів різного профілю та здійснювати лише управління активом. Однак земля – це специфічний актив, тому відкриття цих дверей може призвести до невиправданих втрат.

Окремим дискусійним питанням можна виділити цільове призначення земельних ділянок для ведення ФГ. Автори законопроекту №2028а пропонували визначити, що земельні ділянки для ФГ використовуються для ведення товарного с/г виробництва. Наведені положення викликають багато запитань та неузгодженостей, адже у Класифікації видів цільового призначення земель, що затверджена Наказом Держкомзему №548 від 23.07.2010 р., у секції А землі с/г призначення окремими підрозділами визначені землі для ведення товарного с/г виробництва (код 01.01) і землі для ведення ФГ (код 01.02). Отже, необхідна або повна реконструкція інституту цільового призначення земель, або зосередження на застосуванні чинних норм.

При провалі певних законодавчих ініціатив завжди можна виділити дві складові: політична (необхідне лобіювання або політична воля на прийняття того чи іншого рішення) та юридична (технічна сторона питання: доцільність введення тих чи інших норм та чіткість їх формулювання, достатність для досягнення певних цілей та вирішення проблем). Очевидно, що парламент, реалізуючи волю суспільства, сигналізував про його неготовність до радикалізму.

Нагадаємо, Верховна Рада України провалила у другому читанні законопроект №2028а «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання окремих питань правового статусу земель фермерського господарства».

Спікер ВР Андрій Парубій пропонував направити проект закону на повторне друге читання, однак його пропозицію підтримали лише 212 парламентарів. Після невдалої спроби повернутися до розгляду документа голова парламенту оголосив про те, що законопроект відхилено.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати