03 липня 2016, 11:12

Зміни до Конвенції з Кіпром

Опубліковано в №29-30 (527-528)

Юлія Лавреха
Юлія Лавреха «Jurimex, ЮК» старший юрист

Чинна Конвенція між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи (далі – Конвенція) була підписана 8 листопада 2012 року, а для України набрала чинності 7 серпня 2013 року. Проте, уже 11 грудня 2015 року профільні міністри України та Кіпру підписали Протокол про внесення змін до Конвенції (далі – Протокол). На сьогодні в Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 0104 від 11 липня 2016 року про ратифікацію зазначеного Протоколу та оприлюднено текст Протоколу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зміни, які вносяться в Протокол, стосуються статей 10 («Дивіденди»), 11 («Проценти») та 13 («Доходи від відчуження майна») Конвенції.

Протокол буде застосовуватися не раніше 1 січня 2019 року.

Дивіденди

За загальним правилом, передбаченим Конвенцією, максимальна ставка, за якою оподатковуються дивіденди у державі резидентства компанії, що виплачує дивіденди, становить наразі 15 %. Протокол передбачає зниження такої максимальної ставки до 10 %.

Водночас, для застосування зниженої максимальної ставки в 5% умови будуть більш жорсткі. Так, за чинною редакцією Конвенції, ставка в 5% передбачена у випадку виплати дивідендів бенефіціарному власнику, який володіє більш ніж 20% корпоративних прав або інвестував у придбання корпоративних прав не менше 100 тис. євро. Відповідно до Протоколу, знижена ставка в 5% буде застосовуватися за умови відповідності обом вказаним критеріям (щодо володіння 20% корпоративних прав та інвестування в сумі не менше 100 тис. євро) і тільки якщо бенефіціарний власник дивідендів є юридичною особою, окрім партнерства. Зверніть увагу, що в україномовній версії Протоколу мова йде про товариства, проте, в тексті Конвенції слово “partnership” уже було помилково перекладено як «товариства», а перевагу має англомовний текст.

Таким чином, виплата дивідендів фізичним особам та партнерствам оподатковуватиметься у державі джерела доходу за ставкою 10 % (або за ставкою, передбаченою національним законодавством, якщо така ставка менша за 10%).

Нагадаємо, що за статтею 10 «Дивіденди» максимальні ставки 10 і 5 % в державі джерела доходу взагалі не застосовуються, якщо дивіденди виплачуються особі, яка не є бенефіціарним (фактичним) власником доходу.

Проценти

Протокол передбачає збільшення максимальної ставки з 2% до 5% в державі резидентства боржника щодо процентів, які виплачуються бенефіціарному власнику.

Наприклад, українська компанія, виплачуючи проценти резиденту Кіпру, буде утримувати 5% податку (податку на прибуток підприємств або податку на доходи фізичних осіб – залежно від статусу отримувача доходу за нормами пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 або п. 170.4 ст. 170 Податкового кодексу України). Нагадаємо, що для застосування цієї норми такій компанії треба мати документи, які підтверджують, що отримувач є резидентом Кіпру та визнається бенефіціарним власником доходу (у даному випадку володіє корпоративними правами).

Доходи від відчуження майна

На сьогодні спеціальних норм щодо оподаткування доходу від відчуження корпоративних прав в Конвенції не передбачено. Тому такий дохід, отриманий в рамках підприємницької діяльності, оподатковується тільки в державі резидентства отримувача доходу, навіть якщо більшість активів підприємства становлять нерухоме майно.

Протокол передбачає оподаткування доходу в Україні від відчуження акцій або інших корпоративних прав резидентом Кіпру у випадку, якщо більше 50% їх вартості прямо або опосередковано пов'язане з нерухомим майном, що знаходиться на території України. Таке ж правило діє і у випадку відчуження корпоративних прав резидентом України, вартість яких пов’язана з нерухомим майном, яке розташоване на Кіпрі.

Проте, з вказаного правила є ряд винятків. Наприклад, у випадку відчуження акцій, які котируються на визнаній фондовій біржі, доходів, отриманих у випадку реорганізації корпорації, або якщо нерухоме майно є об’єктом господарської діяльності, а також якщо особа, що відчужує майно, є публічним акціонерним товариством, пенсійним фондом або фондом страхування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати