31 липня 2014, 17:39

Вже зараз українські виробники мають усі можливості для постачання с/г продукції на ринки ЄС

Ольга Петрухіна
Ольга Петрухіна «UHY Prostor, група компаній» директор ТОВ «Простір юридичний та податковий консалтинг»

Підписання Україною Асоціації з ЄС є одним з найбільш позитивних рішень української влади за всі роки незалежності. Проте на шляху до реалізації угоди та виходу українських виробників на європейські ринки є дуже багато умов та перешкод, які потрібно подолати не лише вітчизняним виробникам, а й українській владі. На сьогодні, щоб повною мірою користуватися перевагами асоціації, треба не лише пройти етап ратифікації цієї Угоди, а й повністю змінити погляди на виробництво продукції, стандартизації та сертифікації такої продукції. Крім того, законодавець повинен гармоніювати українське законодавство та прийняти близько 350 законопроектів, що стосуються удосконалення та розробки технічних регламентів, санітарних та фітосанітарних норм, захисту прав інтелектуальної власності, захисту навколишнього середовища тощо. Такі закони  дали би змогу постачати українську продукцію в ЄС. Поки що більшість українських виробників не знають, яким чином виходити на європейський ринок. Уряд України повинен проводити тісну співпрацю та роз’яснювальну роботу, щоб відповідати вимогам ЄС та можливостям  наших виробників.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Незважаючи на таку велику кількість умов та перешкод, вже зараз українські виробники сільськогосподарської продукції мають усі можливості для постачання своєї продукції на ринки ЄС. Проте сировинні продукти, для постачання переробної продукції, мають відповідати жорстким європейським стандартам. А тому українським компаніям доведеться докласти великих зусиль та вкласти значні кошти в модернізацію свого виробництва, маркетингову політику, пошук європейських партнерів, поліпшення якості продукції.

Україна володіє вагомим аграрним сектором, що має великий невичерпний потенціал на відміну від інших учасників світового ринку, таких як США й Канада. За оцінками світових експертів українська сільськогосподарська продукція вже зараз є конкурентоздатною не лише в ЄС, а і на світовому ринку.

Угода про асоціацію з ЄС не дає Україні ніяких гарантій, проте забезпечить нові перспективи економічного росту, адже вона передбачає двосторонню співпрацю та відкриття нових ринків. ЄС зі свого боку має скасувати певні імпортні мита та інші обмеження для наших виробників. В той же час Україна  скасовуватиме обмеження стосовно до європейської продукції. Тому після впровадження Угоди з ЄС, безперечно, виживуть найсильніші, бо зближення з ЄС забезпечить не лише можливість для українських виробників вийти на ринок ЄС, а й вихід європейських виробників на український ринок, продукція яких буде складати велику конкуренцію.

Складна ситуація залишається для українських виробників харчових продуктів, особливо молочної продукції. Більшість української молочної продукції не відповідають стандартам та вимогам ЄС. З схожою ситуацією стикнулися виробники свинини та яловичини.

Що стосується нас з вами, як громадян України,  певно, що найближчим часом ми вже відчуємо наслідки зближення з ЄС. Планується, що з початку 2015 року кордони ЄС будуть відкриті для українських громадян, за умови  дотримання вимог щодо оформлення біометричних паспортів.

Вихід України на європейський ринок  означає не лише доступ до ринків збуду української продукції, але і доступ до європейських інвестицій. Однозначно, що після ратифікації угоди з ЄС та зближення України з Європою,  стабілізації економічної ситуації в Україні, європейські інвестори почнуть більше довіряти нам та заходити на наш ринок.

Серед інших позитивних наслідків впровадження асоціації з ЄС, крім збільшення обсягів експорту продукції на ринок ЄС та доступу європейських товарів на вітчизняний ринок, варто також зазначити модернізацію українських підприємств, розвиток високих технологій, прискорене зростання  ВВП, що за оцінками Міністра економіки України може складати зростання ВВП на 2–2,5 % на рік.

Очевидно, що наші виробники матимуть проблеми, пов’язані з закриттям ринку Росії для наших товарів, що вже поступово відбувається протягом декількох років. На тлі зближення України з ЄС Росія буде і надалі вживати жорстких заходів та встановлювати обмеження для нашої продукції. Це буде мати негативні наслідки для багатьох українських виробників – експортерів, які в більшій своїй частині зорієнтовані саме на ринки РФ. За оцінками експертів у разі скорочення експорту до РФ на 30 %, падіння ВВП України може складати до 2,1 %. Тому багатьом українським компаніям буде  важко під час процесу інтеграції до ЄС, і тут важлива правильна політика та зусилля українського уряду.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати