13 червня 2017, 11:00

ВР схвалила у першому читанні медичну реформу

Опубліковано в №24 (574)

Наталія Співак
Наталія Співак «Правовий Альянс, ЮК» юрист

«Реформа медичної галузі, ініційована Міністерством охорони здоров’я України, в останні місяці є одним з найактуальніших соціальних питань у суспільстві. З позицій підтримки до обговорення долучились представники всіх верств населення. Зокрема, соціальні мережі вибухнули історіями користувачів, у т.ч. публічних особистостей, про їх досвід, який свідчить про кризу сучасної медицини. Мені, як і кожному з нас, доводилося бувати у ролі пацієнта вітчизняних лікарень, тому на 100% погоджуюсь, що проблема назріла вже давно і потребує негайного вирішення, нехай і поступовими кроками.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Звісно ж, питання реформування медичної галузі є комплексним і зачіпає багато аспектів у сфері охорони здоров’я. Зокрема, можна говорити про автономізацію медичних закладів (бюджетних установ), яку нещодавно підтримала Верховна Рада України. Основним каменем спотикання, звісно ж, є питання фінансування, а саме відповідність медичної реформи ст. 49 Конституції України, якою гарантується право на безоплатну медичну допомогу.

Підтриманий парламентом 8 червня у першому читанні законопроект №6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» передбачає гарантований обсяг медичних послуг та лікарських засобів – так званий «зелений пакет». Усі послуги, що не увійдуть до такого пакету, будуть для пацієнтів повністю або частково платними. Супротивники реформи закривають очі на те, що такий стан речей вже давно відповідає реаліям.

Життєвість реформи у майбутньому може залежати від позиції Конституційного Суду України з цього приводу, який кілька разів, зокрема 15 років тому вже надавав оцінку конституційності оплати медичної допомоги з кишень пацієнтів. Рішенням КСУ у справі про безоплатну медичну допомогу від 29.05.2002 було роз'яснено, що у державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога незалежно від обсягу повинна надаватися усім громадянам безоплатно; поняття медичної допомоги, порядок надання медичних послуг, які виходять за межі медичної допомоги, на платній основі та перелік таких послуг мають бути визначені законом. Тож ключовим для розуміння є, на мій погляд, співвідношення термінів «медична допомога», «медичні послуги», «послуги у сфері охорони здоров'я».

Нагадаємо 8 червня Верховна Рада України схвалила у першому читанні проект медичної реформи. Зокрема, парламентарі прийняли за основу законопроект №6327 «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», який є її частиною. Цим проектом передбачається визначити державні фінансові гарантії надання застрахованим особам необхідних медичних послуг та лікарських засобів за рахунок коштів державного солідарного медичного страхування, а також пропонується утворити центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері організації фінансування надання медичних послуг та лікарських засобів, здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені у встановленому порядку територіальні органи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати