23 березня 2017, 22:12

Внесення до статутного капіталу основних засобів - контрольована операція?

Єлизавета Кравцова
Єлизавета Кравцова «TaxLink, платформа податкових знань» юрист-аналітик

Відповідно до підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України контрольованими операціями для цілей нарахування податку на прибуток підприємств є господарські операції, що можуть впливати на об’єкт оподаткування платника податку (до 1 січня 2017 року ця норма містила формулювання «операції, що впливають на об’єкт оподаткування»). В свою чергу, господарськими операціями в цілях трансфертного ціноутворення визнаються всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, що можуть впливати на об'єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків. Тобто, основною передумовою визнання господарських операцій контрольованими є можливість впливу операції на об’єкт оподаткування податком на прибуток. Проте, норма ПК України при встановленні цієї умови не передбачає обмежень щодо того, в якому саме періоді (звітному чи наступному за звітним) повинен існувати такий вплив, тобто він може виникати як безпосередньо під час здійснення операції, так і через деякий час (в тому числі в будь-якому наступному звітному періоді). На підставі цих норм Державна фіскальна служба України в листі № 5898/7/99-99-14-01-02-17 від 09.03.2017 року приходить до висновку, що операції з внесення учасником підприємства до статутного капіталу основних засобів слід визнавати контрольованими (враховуючи можливий вплив таких операцій на дохід та витрати платника податків) та, відповідно, відображати у Звіті про контрольовані операції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Певна господарська операція може змінювати об’єкт оподаткування податком на прибуток через вплив на доходи або витрати. Так, формування статутного капіталу за рахунок основних засобів відображається на даних показниках наступним чином:

1) На дохід внесення до статутного капіталу основних засобів не впливає, оскільки нормами Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 290 від 29.11.99 року визначено, що збільшення капіталу шляхом внесків учасників не є доходом: дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5).

2) Внесення основних засобів впливає на витрати платника, а тому зменшує об’єкт оподаткування податком на прибуток. Витрати, згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 318 від 31.12.99 року, це або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені. Зокрема, до витрат відноситься амортизація основних засобів, що є частиною загальновиробничих витрат, які входять до виробничої собівартості продукції (робіт, послуг). В свою чергу виробнича собівартість є складовою собівартості реалізованої продукції.

Амортизація – це систематичний розподіл вартості, яка амортизується, необоротних активів протягом строку їх корисного використання (експлуатації). Суму нарахованої амортизації суб’єкти відображають через збільшення витрат та зносу основних засобів, починаючи з наступного місяця після того, як основний засіб став придатним для використання за призначенням.

Враховуючи вищезазначене, контролюючий орган прийшов до висновку, що формування статутного капіталу за рахунок основних засобів впливає на розмір витрат та відповідно фінансовий результат, зменшуючи об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств. А отже, внесення основних засобів до статутного капіталу є контрольованою операцією, за умови відповідності іншим критеріям визнання операцій контрольованими. Відомості про такі операції мають відображатись у Звіті про контрольовані операції за звітний період, в якому відбувся перехід права власності на основні засоби та/або зарахування їх на баланс (рахунки Дт15/Дт10).

Варто зауважити, що контрольованою операцією буде визнаватись лише внесення основних засобів. Що стосується збільшення статутного капіталу внеском учасника підприємства в іншій формі (у тому числі корпоративними правами в іншій ніж цінні папери формі), такі операції не підлягають врахуванню у складі доходів або витрат при визначенні фінансового результату до оподаткування відповідно до правил бухгалтерського обліку та не впливають на об’єкт оподаткування податком на прибуток.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати