27 березня 2015, 11:48

Відповідальність за агресію

Опубліковано в №12 (458)

Сергій Алєксєєв
Сергій Алєксєєв народний депутат України

Верховна Рада визнала Росію агресором щодо України, проте це політичне рішення. Для юридичного визнання вчинення Росією актів агресії проти України та визначення рівня її відповідальності потрібно провести серйозну й ґрунтовну роботу. Держава може бути визнана агресором за рішенням Ради Безпеки ООН, за рішенням Міжнародного суду ООН у суперечках між державами, а посадові особи визнаються винними в проведенні агресії на підставі рішення Міжнародного кримінального суду та судовими органами держави на підставі національного кримінального законодавства. Щоб отримати рішення на користь України в міжнародних судових інституціях, наша держава має надати достатньо доказів, зібраних з дотриманням міжнародних стандартів і процедур.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Слід зазначити, що наразі робота зі збору доказів агресії Росії ведеться, але вона не систематизована. Немає належної координації між відповідними державними органами, особливо у правоохоронній сфері. На рівні держави не визначено головного координатора зі збору необхідних доказів у кримінальних провадженнях про злочини вищих посадових осіб РФ та керівників терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» проти миру, безпеки людства та тероризму для звернення до Міжнародних судових інституцій. Немає методики оцінки завданих збитків у результаті агресії на Сході та анексії Криму.

Тому депутати групи «УДАР» зареєстрували проект постанови «Про необхідність збору та систематизації доказів агресії РФ та терористичних організацій «ДНР» та «ЛНР» проти України» (№2320). Ми пропонуємо, щоб Верховна Рада доручила Генеральному прокурору України створити міжвідомчу слідчо-оперативну групу під керівництвом заступника Генерального прокурора України – Головного військового прокурора, яка розробить методику збору доказів, забезпечить їхній збір, систематизацію, аналіз та збереження.

Методика збору доказів має бути доведена до оперативних працівників, що безпосередньо займаються цією роботою. Збір доказової бази повинен проводитись чітко відповідно до українських та міжнародних стандартів, а саме вимог міжнародних інституцій до допустимо належних доказів. Тобто в разі захоплення українськими військовими техніки, зброї, полонених чи звільнення заручників, населених пунктів, вони мають діяти за конкретною процедурою – провести експертизи (трасологічні експертизи важкої військової техніки, медичні, судово-медичні, балістичні та інші), допитати полоненого і свідків, здійснити відео- та аудіозаписи.

Слід зазначити, що зібрані докази можуть бути використані не лише для визнання Росії агресором, але й для відшкодування завданих нею збитків. У результаті військових дій на Сході чверть промислового потенціалу країни зупинено, 10% – фізично зруйновано, країна несе мільйонні збитки щодня. У ситуації, що склалася,  доцільно розробити методику підрахунку збитків, за якою б і визначалася загальна сума збитків завданих державі, юридичним та фізичним особам. І Україна може звернутись до міжнародного суду для стягнення з Росії цієї суми.

Окрім того, у нашому проекті постанови ми пропонуємо доручити Генпрокурору почати досудове розслідування за ознаками злочинів, передбачених ст. 110 Кримінального кодексу України «Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України» та ст. 437 ККУ «Планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни», що зафіксує на рівні національного права акти агресії проти України, а докази, зібрані у цих провадженнях, можуть бути використані у Міжнародному кримінальному суді. За вчинення злочинів, що підпадають під ці статті, а в разі якщо дії  призвели до загибелі людей або інших тяжких наслідків, відповідальність – від десяти до п’ятнадцяти років позбавлення волі або довічне ув’язнення. Нагадаю, за даними моніторингової місії ОБСЄ, кількість загиблих під час військових дій на Донбасі перевищила 5 тис. осіб.

Після внесення змін до Кримінального кодексу України досудове розслідування за зазначеними статтями може бути розпочато і проти юридичних осіб (як резидентів, так і нерезидентів). До того ж українські юридичні особи, які перебувають під ефективним контролем РФ, несуть цивільну відповідальність за шкоду завдану російською агресією. Також вважаю доцільним доповнити Кримінально-процесуальний кодекс України нормами, які регулювали б порядок виявлення та фіксації доказів у військових умовах.

Україна вже рік протистоїть російській агресії, і для протидії нам потрібно не лише нарощувати військову міць, але й підсилювати юридичну складову. Боротьба повинна здійснюватися на військовому, політичному, дипломатичному та економічному рівнях, також необхідний комплекс заходів на національно-правовому та міжнародно-правовому рівнях – це забезпечить системність та ефективність. Потрібно здійснити комплекс дій, спрямованих на юридичне визнання вчинення Росією актів агресії проти України та на підготовку обґрунтованого позову для відшкодування завданих збитків. Ми повинні використати всі можливі міжнародно-правові механізми для того, щоб зупинити агресора і змусити його заплатити за заподіяну нам шкоду, принаймні матеріальну.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати