08 квітня 2019, 15:10

«Вертикальна» фарма

Опубліковано в №15 (669)

Анна Грищенко
Анна Грищенко «Pavlenko Legal Group» радник, керівник практики антимонопольного права

У лютому цього року з'явилися чергові рекомендаційні роз'яснення АМКУ, що стосуються застосування законодавства про захист економічної конкуренції учасниками ринків лікарських засобів у вертикальних відносинах щодо постачання та просування лікарських засобів (далі — Роз'яснення).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Питання постачання та промоції лікарських засобів є одним з найактуальніших у контексті порушень законодавства про захист економічної конкуренції. Напевно, всі учасники ринку добре пам'ятають гучну справу щодо ТОВ «Санофі-Авентіс Україна», ТОВ СП «Оптіма-Фарм», ЛТД та ТОВ «БАДМ» (рішення №628‑р від 14.11.2017 р. http://www.amc.gov.ua/amku/doccatalog/document?id=138187&schema=main), в результаті розгляду якої АМКУ наклав штрафи в сукупності на суму майже 140 млн грн, а також справу ТОВ «Рош Україна», ТОВ «БАДМ», ТОВ «Бізнес Центр-Фармація» та ПрАТ «Альба Україна» (http://www.amc.gov.ua/amku/doccatalog/document?id=143511&schema=main).

Така увага АМКУ до фармацевтичного ринку не є особливим сюрпризом. Протягом останніх 5‑ти років АМКУ не приховує свого інтересу саме до ринку лікарських засобів. Отже, видача Роз'яснень є логічним кроком. Загалом, уніфікація підходів АМКУ у процесі оцінки відповідного ринку є дуже корисною. Це не заперечує індивідуального підходу до кожного випадку, але принаймні тепер бізнес може орієнтуватися на ключові моменти під час власної оцінки тих чи інших дій у процесі постачання чи просування лікарських засобів. Варто відзначити два основні моменти — визначення частки на ринку та оцінювання можливих обмежень конкуренції. На перший погляд, все просто, але є чимало цікавих нюансів.

Знижка? Дайте дві!

Безперечно, знижки є розповсюдженою практикою, до того ж не лише у фармі. Самі по собі знижки не підпадають під табу. Однак існують випадки, коли знижка може призвести до штрафу. Коли та кому потрібно хвилюватися? Насамперед, тим, хто використовує знижку як механізм витіснення конкурентів (наприклад, встановлює ціни, які є нижчими, ніж витрати на виробництво та реалізацію товару). Ще одна зона ризику — непрозорість знижки та застосування різних підходів до різних дистриб'юторів. Додаткову увагу слід звернути на змішування в одному переліку для надання знижок унікальних лікарських засобів, а також тих препаратів, що мають замінники. Окрім того, АМКУ може зацікавитися наданням знижок на препарат лише за умови закупівлі іншого препарату.

Ще не межа?

Оцінюючи свій ризик, потрібно звертати увагу на частку суб'єкта на ринку. Нерідко клієнти звертаються із запитом щодо правильного розрахунку власної частки на ринку. При цьому недостатньо просто звернутися до маркетингового агентства чи органів статистики. Насамперед, необхідно самостійно визначити межі такого ринку — як товарні (який товар продається), так і географічні (на якій території).

У процесі визначення товарних меж важливе значення мають умови реалізації (вільна торгівля чи публічні закупівлі), умови призначення лікарського засобу (рецептурні чи безрецептурні ліки), споживчі властивості препарату, подібність фізичних та хімічних показників (генеричні, біоеквівалентні, терапевтично взаємозамінні).

Щодо визначення географічних меж, тут також є цікавий нюанс. Нерідко АМКУ у своїх розслідуваннях максимально звужує ринок. Наприклад, якщо на загальнодержавному ринку частка компанії може становити 5%, то на регіональному (в межах області, району чи навіть окремого населеного пункту) — компанія може стати монополістом.

Всі на звіт!

Ще однією зоною ризику у вертикальних угодах, окрім знижок, є звітність. На перший погляд, комусь це може здатися дивним. Однак річ у тім, що використовуючи звітність своїх дистриб'юторів, виробник може встановити контроль над ринком. Тут необхідно звернути увагу на частоту та обсяг звітності, а також на неприпустимість положень про обмін порадами щодо цінової політики.

Підтримка

Загалом, АМКУ у своїх Роз'ясненнях зазначає, що програми підтримки пацієнтів не містять ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Проте це не означає, що в межах таких програм можна робити, що завгодно. В будь-якому випадку необхідно забезпечувати загальнодоступність інформації про участь у програмі, а також не допускати ні встановлення мінімальних цін (пам'ятаємо, що це жорсткі обмеження, за яких загальний дозвіл на вчинення узгоджених дій неможливий), ні нав'язування супутніх товарів чи послуг.

Учасникам фармацевтичного ринку потрібно брати до уваги не лише вимоги Роз'яснень, але й пам'ятати про положення Типових вимог. При цьому слід враховувати, що кожен випадок буде оцінюватися та розглядатися окремо. Також необхідно розуміти, що самі по собі положення договорів зазвичай не є автоматично антиконкурентними. Отже, в кожному випадку варто реально оцінювати, чи можуть ті чи інші домовленості мати негативний вплив на стан конкуренції на відповідному ринку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати