28 грудня 2018, 17:46

Сучасний захист у податковому праві — це комплексна командна робота аудиторів, юристів та адвокатів

Опубліковано в №51-52 (653-654)

Олег Добровольський
Олег Добровольський «ID Legal Group» партнер

Неоднозначність практики застосування податкового законодавства (насамперед, фіскальними органами) призводить до того, що навіть сумлінний підприємець може потрапити під значні штрафні санкції. Хоча кожне підприємство має власного бухгалтера, який повинен запобігати таким випадкам, у більшості випадків вихід залишається один — звернутися до адвоката, який спеціалізується у сфері податкового права. Проте чи може він впоратися самостійно? Спробуємо з'ясувати.

Чому?

Дійсно, бухгалтер прорахує всі податкові зобов'язання та перерахує необхідні платежі. Однак у податківців під час перевірки може виникнути інша думка стосовно суми, яку необхідно сплатити підприємству. До того ж державні органи інколи застосовують принцип «позиції служби щодо певних питань», який надалі не знаходить підтримки в судових інстанціях. Окрім того, ми ще й досі зіштовхуємося у своїй практиці з випадками безпідставного нарахування податкових зобов'язань нашим клієнтам, з питаннями блокування податкових накладних та іншими проблемними моментами, коли фіскали діють без достатніх підстав, що передбачені Податковим кодексом.

Зазвичай проблеми у підприємства починаються після податкової перевірки (виїзної або камеральної). Стандартна вимога — донарахування податків, доволі часто з ПДВ. Співробітники підприємства, отримавши рішення фіскалів, не розуміють, де вони помилилися та за що вони мають сплатити. Водночас нехтування рішеннями фіскалів може призвести до трагічних наслідків: нарахування пені, штрафів, накладання арешту на активи підприємства, порушення кримінальної справи тощо. Саме тут потрібна допомога юриста з податкового права.

Як діяти?

Податкове законодавство є одним з найскладніших та постійно перебуває у процесі змін. Тут потрібні не лише юридичні знання, необхідно розбиратися в економіці, фінансах, бухгалтерському обліку.

Для схвалення єдиного правильного рішення під час формування стратегії захисту потрібно чітко розуміти всі «за» і «проти» в законодавчому полі. Адвокат, який працює самостійно чи у вузькопрофільній організації, може бути чудовим фахівцем, наприклад, у кримінальному праві, але не зможе знати тонкощі спеціального законодавства (в нашому випадку — податкового права). Тому він залучатиме до справи партнерів або інших фахівців (бухгалтерів, аудиторів, податкових консультантів, юристів), щоб скласти їхні знання в єдину картину, а потім визначитися з єдиною правильною стратегією захисту бізнесу.

Отже, ідеальний варіант, коли у вузькопрофільній фірмі всі ці фахівці вже об'єднані під одним дахом, що дозволяє їм оперативно маневрувати, надавати оцінки з вузьких питань, знайти вузький правовий хід для повноцінного захисту, а також максимально зберегти конфіденційність.

Досвід ID Legal Group призвів до того, що в нашому об'єднанні ми зібрали саме таких людей. Наприклад, партнери об'єднання — юрист та економіст. Серед керівників департаментів у нас працює адвокат, аудитор і фахівець в галузі податків. Також ми маємо власних бухгалтерів, податкових консультантів та адвокатів. Таким чином ми поєднуємо досвід роботи в судах всіх рівнів, знання податкового та бухгалтерського обліку, значний досвід роботи в податковій сфері. Все це дозволяє нам вибудувати правильну стратегію захисту та отримати необхідний результат.

Початок вирішення проблеми

Для початку потрібно ретельно проаналізувати акт перевірки, з'ясувати, чи всі обставини, які в ньому викладені, відповідають дійсності, чи всі документи, які були надані під час перевірки, в ньому відображені. Тобто необхідно звірити фактичні обставини справи з виявленими порушеннями. Далі потрібно провести власну перевірку підприємства, долучаючи до цього фахівців економічного спрямування, та сформувати позицію щодо шляхів розв'язання ситуації.

Після цього складається заперечення на акт перевірки. Разом з платником податків необхідно взяти участь у засіданні робочої групи при фіскальній службі. На таких засіданнях обидві сторони наводять факти, за якими виноситься рішення. Наголошую, що участь у таких робочих групах чи комісіях з представниками фіскального органу — дуже важлива процедура, якою не варто нехтувати. Достатньо часто саме під час цієї процедури можна позитивно вирішити суперечливі питання.

Якщо у процесі засідань не вдалося отримати позитивного результату, то переходимо на стадію апеляцій ного, а згодом і судового вирішення. Ми можемо дійти навіть до Верхового суду, оскільки потрібно використовувати всі можливості для оскарження. В цьому випадку на перше місце виходить робота саме фахівців юридичного напрямку.

Необхідність судового вирішення справи

Мета захисту підприємства — довести правову позицію в досудовому порядку. Якщо ми доводимо, що платник податків має сильну позицію, або що рішення податкової є неправомірним, або частина процедур виконана з порушеннями, то ДФС змінює своє рішення.

Для нас важливо сформувати стратегію та отримати позитивний результат до суду, тоді наш клієнт не витрачає свій час та кошти на судові процеси. Якщо не вдається врегулювати питання в досудовому порядку, то залишається одне — прямувати до суду. Для якнайкращого захисту підприємства потрібно вести робочий діалог з ДФС, а також з правоохоронними органами, які теж беруть участь у перевірках. До речі, це ще один привід звернутися до адвокатів у податковій сфері. Керівники, бухгалтери підприємств достатньо часто губляться, коли до них приходять саме правоохоронці, вони не знають, як поводитися.

Висновок

На мою думку, майбутнє в податковому праві — це юридичне об'єднання з повним комплексом послуг (від бухгалтера до адвоката), яке завоювало довіру в цій сфері. Загалом, багато компаній декларують подібний спектр послуг, але лише одиниці надають їх повною мірою — це те, що відрізняє професійні об'єднання від інших.

Податкова сфера непроста, а податкові злочини є одними з найскладніших в юридичній та економічній сферах. Тому вирішення всіх цих питань потребує злагодженої командної роботи юристів, бухгалтерів, аудиторів та податкових консультантів.

Досвід нашої команди в цій сфері свідчить про те, що не існує безвихідних ситуацій або програшних справ. За умови правильно побудованої стратегії захисту можна знайти позитивний вихід з будь-якої ситуації.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати