26 березня 2018, 14:54

Спори з держреєстратором

Кренець Олександр
Кренець Олександр «Evris» старший юрист, адвокат

Велика палата вже нового Верховного Суду зробила висновок щодо підвідомчості справ за позовами до державних реєстраторів (постанова від 14.03.2018 у справі №396/2550/17).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Зокрема Верховний Суд вказав, що у справі, що розглядається, оскаржуються реєстраційні дії, стосовно яких існує спір про право цивільне, у межах якого можуть бути розв'язані й питання, пов'язані з реєстрацією права власності на будівлю, а тому цей спір не пов'язаний із захистом прав, свобод чи інтересів позивачки у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства.

Вказаний висновок судом було зроблено, виходячи з того, що метою звернення позивача до суду з цивільним позовом був захист порушеного права користування кімнатою в гуртожитку. За позицією позивача її права було порушено в процесі передачі цієї будівлі до статутного капіталу ТОВ та оформлення права власності на неї.

Аналіз фактичних обставин справи дав підстави Великій Палаті Верховного Суду вважати, що оскаржуваним реєстраційним діям передував невирішений спір між його учасниками про право цивільне, зокрема, про зміну форми власності спірного приміщення з колективної на приватну та передачу цього приміщення до статутного капіталу іншої юридичної особи, а також одержання свідоцтва про право власності на це приміщення, про що державним реєстратором було зроблено відповідні записи.

Таким чином, Верховний Суд вкотре наголосив, що у разі, якщо спірні правовідносини пов’язані не лише з діями державного реєстратора, а стосуються спору про право або виконання правочину щодо набуття/припинення таких прав, спір не підсудний адміністративним судам.

Відповідно спір підлягає розгляду адміністративним судом, якщо спір про право відсутній і оскаржуються владні, управлінські рішення та дії державного реєстратора.

Аналогічну позицію вже висловлював Верховний суд України, зокрема у постанові 14.06.2016, прийнятій на спільному засіданні трьох палат у справі № 21-41а16, постанові від 25.04.2017 у справі № 6-843цс17, а також постанові від 24.01.2017 у справі №815/6165/14 (від позиції, викладеної в якій до речі й відмовилася відступати Велика палата Верховного Суду).

Але адміністративні суди продовжували приймати до розгляду і розглядати подібні справи, що безперечно створювало нерозуміння серед юридичної спільності та громадян.

Хочеться вірити, що нарешті крапка в даному питанні поставлена.

В свою чергу позивачам можна порадити дуже детально аналізувати фактичні обставини справи до подання позову, аби не допустити скасування судового рішення через порушення предметної підсудності.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати