31 березня 2017, 14:12

Скасування печаток: покращення для бізнесу?

Парламентарії «скасовують печатки» вже вдруге за неповні три роки. Попередня спроба - прийнятий у 2014 році Закон № 1206-VII, виявився занадто загальним, залишивши у багатьох актах спеціального законодавства вимогу відбитку на документах, або принаймні, наявність печатки у юридичної особи. Суттю ж недавно прийнятого Закону №1852-VIII, як раз і є скасування цих положень в галузевих законах і встановлення відповідальності для чиновників за вимогу відбитка печатки на документах.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На наш погляд, новий закон заслуговує позитивних оцінок.

По-перше, для нас, юристів, завжди важливі формулювання. Тому потрібно уточнити що недавно схвалений Закон не скасовує відбиток печатки, а скасовує саме їх обов'язковість. Ті компанії, які захочуть зберегти печатки, безумовно їх збережуть. Відсутність обов'язковості печатки є світовою практикою, і Україна в цьому відношенні, наближається до міжнародних стандартів.

По-друге, друк, звичайно ж, забезпечує більш високий рівень захисту документа від підробки, проте не варто цей рівень перебільшувати. У наших умовах, він не пропорційний рівню бюрократії і ризиків, пов'язаних з володінням печаткою. Печатку можна втратити, її можна вкрасти, використовувати без відома менеджменту або власників бізнесу. Багато корпоративних конфліктів і рейдерських захоплень часто зводяться до фактичного захоплення печатки підприємства, тому нерідкі випадки, коли власники ховають її у своїх юристів «від гріха подалі», або змушені писати заяву в правоохоронні органи при її втраті або крадіжці. Зрештою, якщо зловмисник не зміг заволодіти печаткою, при нинішніх технічних засобах, підробити її не складає особливих труднощів.

Тому, в більшості випадків, недобросовісних осіб печатки не зупиняють, а сумлінним тільки заважають.

Відносно судових розглядів, на наш погляд, перший час, кількість суперечок пов'язаних з підробкою документів через необов'язковість печатки зросте. Однак доведення такої підробки, можливо, стане навіть простіше. Якщо раніше треба було довести підробку і підпису, і відбитку печатки, то тепер буде достатньо встановити «фіктивність» лише підпису.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати