19 червня 2017, 12:41

Щодо «нових правил грошових переказів за кордон»

Вже не перший рік громадяни України змушені жити в умовах жорстких валютних обмежень, застосованих Національним банком України, адже саме на цей орган Конституцією України покладено обов’язок щодо забезпечення стабільності гривні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відносна стабільність курсу і фактичне зупинення падіння української економіки у 2016–2017 рр. дозволили валютному регулятору поступово пом’якшувати або й взагалі відмовлятись від частини валютних обмежень. Щоправда, більшість зі скасованих обмежень стосувались саме бізнесу.

У продовження політики зменшення кількості валютних обмежень постановою правління НБУ №44 від 30.05.2017 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» виключено деякі обмеження з постанови правління НБУ №410 від 13.12.2016, у т.ч. скасовано обмеження відносно максимальної суми грошових переказів за кордон, яке раніше передбачалося пп. 4 п. 6 згаданої постанови. Це обмеження припинило дію з 12 червня 2017 р.

Новина про «фактично нові правила грошових переказів за кордон» швидко поширилася на найбільших інформаційних порталах держави. Проте виникла необхідність у певній деталізації, чи варта ця новина такої уваги?

Скасованою нормою передбачалося, що за дорученням фізичних осіб за межі України здійснюються перекази іноземної валюти за поточними валютними неторговельними операціями з поточного рахунку в іноземній валюті на суму, що в еквіваленті перевищує 15 тис. грн, але не більше, ніж 150 тис. грн на місяць.

З 12 червня ц.р. відновив дію п. 2.1 «Правил здійснення за межі України та в Україні переказів фізичних осіб за поточними валютними неторговими операціями та їх виплати в Україні», затверджених постановою правління Національного банку України №496 від 29.12.2007 (далі – Правила), яким передбачено, що на підставі підтверджуючих документів з поточного рахунку в іноземній валюті можуть здійснюватись перекази без обмеження по сумі.

З наведеного бачимо, що скасування даного обмеження стосується, по-перше, лише фізичних осіб, а по-друге – лише поточних валютних неторгових операцій.

Вичерпний перелік переказів фізичних осіб за поточними валютними неторговими операціями передбачено п. 1.2 Правил.

Варто звернути увагу на те, що скасований пп. 4 п. 6 постанови №410 від 13.12.2016 містив ряд виключень, на які вимоги щодо обмеження сум переказів не поширювались. Ці виключення стосувалися ключових валютних неторгових операцій – безготівкових розрахунків, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів для оплати продукції та послуг для власного споживання фізичними особами, оплати витрат на навчання для оплати навчального процесу, оплати витрат на лікування у медичних закладах інших держав тощо. В цілому валютні обмеження не стосувались 7 видів переказів фізичних осіб за поточними валютними неторговими операціями з 15, які передбачені вичерпним переліком таких операцій.

Відтепер у фізичних осіб з’явиться можливість здійснювати перекази, наприклад, на оплату участі у міжнародних симпозіумах, семінарах, конференціях тощо чи на витрат з придбання літератури, що видається за кордоном. Очевидно, певному колу громадян України зняття вказаних валютних обмежень дійсно полегшить життя, проте «фактично новими правилами грошових переказів за кордон» вказане назвати складно.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати