01 жовтня 2015, 14:12

Рекомендаційні роз’яснення вже працюють

Опубліковано в №39 (485)

Необхідність прийняття публічно доступної методики розрахунку штрафів за порушення законодавства у сфері захисту конкуренції обговорюється юридичним і професійним співтовариством дуже давно. І приємно, що від підтримки на словах Антимонопольний Комітет України («АМКУ») нарешті перейшов до справи, взяв ініціативу в свої руки і після плідного публічного обговорення опублікував рекомендаційні роз’яснення механізмів розрахунку штрафу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Слід зауважити, що від стадії публічного обговорення до фінального проекту рекомендаційні роз’яснення зазнали значних змін. Було враховано досить багато зауважень від юридичної спільноти та експертів ЄС, виправлено велику кількість недоліків та неоднозначних трактувань, які мав проект.

Відразу хочеться зазначити, що рекомендаційні роз’яснення ми оцінюємо, в цілому, позитивно. Наявність будь-якого публічно доступного документа в цій сфері краще, ніж відсутність такого. Це вносить ясність для бізнесу під час оцінки всіх ризиків, пов'язаних з дотриманням норм законодавства у сфері захисту конкуренції. Саме вимоги прозорих правил і передбачуваності часто звучать від представників бізнесу під час різноманітних дискусій з представниками АМКУ.

Рекомендаційні роз’яснення явно натхнені аналогічним документом, прийнятим у Європейському Союзі. Документ передбачає механізми розрахунку розмірів базового штрафу та підстави для його подальшого збільшення або зменшення. Разом з тим, за АМКУ залишається право застосувати максимальні розміри штрафу, передбачені законом в екстраординарних випадках з відповідним обґрунтуванням.

Позитивною новацією для бізнесу є впровадження в рамках представлених рекомендацій так званої «амністії» для порушників вимог закону про отримання дозволу АМКУ на концентрацію. До тих порушників, які добровільно подадуть заяву про «історичні порушення» в АМКУ протягом року з моменту опублікування фінального тексту рекомендацій на сайті комітету, будуть зафіксовані мінімальні розміри штрафу.

Цікаво те, що буквально протягом тижня після публікації рекомендаційних роз’яснень на сайті АМКУ, голова комітету Юрій Терентьєв на своїй сторінці в Фейсбук повідомив, що стосовно одного з гравців на ринку авіаційного пального було застосовано досить великий штраф у розмірі 18 718 000 грн, до того ж із застосуванням рекомендаційних роз’яснень. Дуже цікаво ознайомитись з рішенням АМКУ у цій справі, яке обіцяли оприлюднити (можливо тоді, коли з’явиться цей коментар, його вже буде оприлюднено).

Таким чином, можна зробити попередній висновок, що рекомендаційні роз’яснення вже працюють. Їх прийняття є важливим кроком у реформуванні конкурентного законодавства. Наступним кроком, який вимагає бізнес та угода про асоціацію з ЄС, є підняття порогових показників для контролю за концентраціями суб’єктів господарювання. Сподіваємось на прийняття відповідного закону вже найближчим часом.

 

Нагадаємо, що вперше в історії Антимонопольного комітету механізми розрахунку штрафних санкцій за порушення конкурентного законодавства стали публічними.

У процесі їх розробки було враховано пропозиції європейських експертів, громадських організацій та практикуючих юристів.

Відкритість та передбачуваність – є основними пріоритетними напрямками нового складу Комітету.

Як повідомили у прес-службі АМКУ, в разі виявлення недоліків під час їх практичного застосування, Комітет докладатиме зусиль щодо постійного вдосконалення задля створення конкурентного середовища в Україні

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати