16 березня 2015, 11:53

Прийняття цього проекту значно спростить доступ кожного громадянина до адміністративних послуг.

Опубліковано в №10-11(456-457)

Яна Казьміна-Воронець
Яна Казьміна-Воронець «ГО «Інститут дослідження адаптації законодавства»» експерт

Слід зазначити, що сьогодні склалась велика проблема, повʼязана з розподілом повноважень органів місцевого самоврядування із розпорядженням землями, розташованими за межами населених пунктів, оскільки їхнє повноваження дуже розпорошені між багатьма органами виконавчої влади, які здебільшого територіально розташовані в обласних центрах, що в свою чергу не сприяє доступності адміністративних послуг, наданих населенню.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Склалась ситуація, за якою, з одного боку, органи місцевого самоврядування стимулюються Бюджетним кодексом до пошуку якомога найкращої ціни оренди для земельних ділянок, а з іншого – вони позбавлені будь-якого впливу на рішення щодо передачі землі в оренду.

Крім того, дуже часто місцева влада не має достовірної інформації про орендаря, якому здані землі в оренду. Вся інформація міститься в обласному управлінні земельних ресурсів, яке не зобов’язано надавати її місцевим органам.

Водночас відсутність можливості у місцевих рад розпоряджатись землями, що розташовані поза межами населених пунктів, також створює перешкоди щодо розвитку сільських та міських територій. Часто органи місцевого самоврядування, з метою розбудови соціальної інфраструктури, змушені шукати шляхи для розширення території населених пунктів, що є затратним та тривалим процесом, враховуючи розроблення достатньо коштовної технічної документації.

Це обмеження «земельної» юрисдикції органів місцевого самоврядування, по-іншому це назвати ніяк не виходить, оскільки вони мають лише право розпоряджатись землею у межах населеного пункту, що невиправдано ускладнює розвиток населених пунктів та зменшує матеріальну основу місцевого самоврядування.

Протягом останнього півроку було прийнято ряд законодавчих змін щодо децентралізації влади, які начебто мають полегшити роботу органів місцевого самоврядування і цей факт дуже важливий, оскільки, за оцінками експертів, від більш ефективного розпорядження землями місцеві бюджети зможуть щороку отримувати додатково до 1 млрд грн на рік, а це значні кошти, враховуючі сьогоднішній тягар на місцеві бюджети.

З метою повернення місцевим радам повноваженнь щодо розпорядження землями, що розташовані за межами населених пунктів законопроектом №1159 пропонується, зокрема:

– віднести до комунальної власності відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст всі землі, розташовані за межами населених пунктів у межах територій сільських, селищних, міських рад;

– віднести до спільної власності відповідних територіальних громад районів, областей земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об’єкти нерухомого майна такої власності, а також комунальні підприємства, які перебувають у такій власності;

– передати від районних державних адміністрацій до сільських, селищних, міських рад повноваження щодо виділення земельних часток власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) та зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності;

– закріпити визначення території місцевої ради на законодавчому рівні.

У зв’язку із зазначеним вище, прийняття цього проекту дасть змогу встановити на законодавчому рівні передачу із державної до комунальної власності значного обсягу земель, що суттєво зміцнить матеріальну і фінансову основу місцевого самоврядування, створить підґрунтя до більш якісного і обґрунтованого планування розвитку територій, а передача від районних державних адміністрацій до сільських, селищних, міських рад повноважень щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності та повноважень щодо виділення земельних часток власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) значно спростить доступ кожного громадянина до адміністративних послуг.

 

Нагадаємо, що наразі у Верховній Раді Україні зареєстровано проект Закону про деякі заходи щодо посилення ролі територіальних громад в управлінні земельними ресурсами (зареєстровано за № 1159 від 02.12.2014, включено до порядку денного за № 151-VIII від 05.02.2015). Законопроект містить чотири статті, які пропонують відкоригувати деякі законодавчі питання комунальної власності.

Зокрема законопроектом пропонується віднести до комунальної власності відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах територій сільських, селищних, міських рад за винятком окремих категорій земель та земельних ділянок. 

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати