17 вересня 2019, 13:19

Особливості бізнес-медіації

Опубліковано в №38-39 (692-693)

Анастасія Синиця
Анастасія Синиця «Evris» патентний повірений

Бізнес (з англ. business — справа, діло) — підприємницька, комерційна чи будь-яка інша діяльність, спрямована на отримання прибутку. Говорячи про бізнес-медіацію, маємо на увазі справи, до яких залучені гроші, майно чи взаємини між сторонами, тим чи іншим чином пов'язані з цими активами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


У сфері бізнесу (та й взагалі в нашому житті) суперечки зазвичай виникають внаслідок того, що партнери (колеги, друзі, подружжя), замість того щоб керуватися інтересами, надають перевагу спілкуванню через висування вимог, відстоювання своїх позицій та небажання поступатися. Через це сторонам важко домовлятися самостійно. У такому випадку на допомогу приходить медіація. Бізнес-медіація давно вже набула широкого розповсюдження у світі. Останнім часом її популярність також почала набирати обертів в Україні.

Медіація довела свою ефективність під час укладання угод, супроводу процесів злиття і поглинання, вирішення спорів із контрагентами, у внутрішньоорганізаційних ситуаціях, у споживчій сфері, навіть у взаємодії з державними та місцевими органами влади й управління. Медіація може бути корисною під час вирішення спорів між співвласниками бізнесу, майнових спорів, спорів щодо виконання договорів (у тому числі ліцензійних), договорів на проведення дослідницьких та проєктно-конструкторських робіт, видавничих договорів, спорів щодо виконання комерційних угод та відносин, пов'язаних з використанням об'єктів інтелектуальної власності (таких як патенти, ноу-хау, торговельні марки).

Медіація є альтернативою судовому процесу та дозволяє у більш швидкий і менш фінансово затратний спосіб розв'язувати вищезазначені види спорів. Професійний бізнес-медіатор використовує певні методики, в тому числі комунікативні, які допомагають сторонам конструктивно та ефективно провести переговори.

Які переваги має медіація? Якщо говорити про спір, який може бути вирішений за допомогою медіації (як говорять медіатори, є медіабельним), то процес медіації має наступні переваги, якщо порівнювати із судовим процесом:

  • Добровільність участі. По‑перше, не можна примусити до медіації. Якщо сторона вважає, що немає подальшої можливості чи доцільності у проведенні переговорів, то вона завжди може вийти з процесу, попередивши про це іншу сторону та медіатора. По‑друге, сторони, які беруть участь у медіації, зазвичай хочуть домовлятися.
  • Контроль процесу. Медіатор, на відміну від судді, не виносить рішення, а тільки допомагає сторонам досягти власної угоди. Для того щоб в результаті медіації було укладене рішення, сторони повинні докладати певні зусилля. Саме тому, а також враховуючи попередній пункт, можна сказати, що у процесі медіації не може бути укладена угода чи прийняте рішення, яке не задовольняло б одну зі сторін.
  • Медіація — процедура, орієнтована на інтереси сторін. У процесі медіації сторони не шукають винного, зосереджуючись на певних юридичних правах та обов'язках, а орієнтуються на реальні бізнес-інтереси. Це дозволяє в майбутньому враховувати спільні бізнес-інтереси, не зосереджуватися на недоліках минулих стосунків і таким чином зберегти або навіть налагодити ділові відносини зі стороною.
  • Конфіденційність. Все, що відбувається під час медіації, залишається в межах цієї процедури. Цей принцип може надавати суттєві переваги в кейсах про порушення комерційної таємниці, в деяких ІР‑кейсах, а також тоді, коли сторонам важливо зберегти репутацію та забезпечити нерозголошення деталей справи. Будь-які зізнання, пропозиції чи деталі врегулювання конфлікту не можуть бути використані у випадку можливого подальшого судового процесу. Вони взагалі не можуть бути розголошені. Цей принцип дозволяє сторонам бути більш відкритими, відверто говорити про власні інтереси та причини тих чи інших дій, що сприяє створенню атмосфери, яка допомагає досягти взаємовигідного рішення.
  • Гнучкість та неформальність процесу. Не існує чітко регламентованих строків та процедури, виключена бюрократична складова, притаманна судовому процесу.
  • Швидке, у порівнянні із судовим процесом, врегулювання спору. Добровільність участі у процесі, зацікавленість сторін у досягненні рішення, тому що воно (рішення) є відображенням інтересів кожної сторони, неформальність процесу, відсутність великої кількості залучених до процесу осіб та цілої системи (на кшталт судової) сприяє більш швидкому врегулюванню спору та досягненню домовленостей.
  • Економія грошей. Медіація дозволяє суттєво скоротити витрати на вирішення спору, в тому числі завдяки необов'язковості залучення адвокатів.
  • Місце проведення. Сторони можуть самостійно обирати зручне для них місце проведення медіації. Зазвичай воно характеризується більшим комфортом, приємною та сприятливою атмосферою.
  • Виконання досягнутого рішення. Добровільність у прийнятті рішення, яке враховує інтереси сторін, сприяє тому, що сторони добровільно та вчасно виконують досягнені домовленості.

Наостанок хочеться надати декілька порад сторонам у медіації. Будьте відкриті, але водночас послідовні у процесі захисту власних інтересів. При цьому не забувайте брати до уваги інтереси іншої сторони, демонструйте відкритість до розгляду пропозицій та варіантів рішення. Дозвольте собі та іншій стороні бути вільними й творчими під час продукування можливих рішень, не обмежуйте себе кордонами, одразу не оцінюйте рішення на реалістичність виконання. Інколи влучним може бути рішення, про яке ви ніколи раніше навіть і не думали. Все залежить тільки від вас!

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати