22 січня 2019, 11:20

Новий день, нова постанова, нове валютне майбутнє для України

Роман Степаненко
Роман Степаненко «Asters, ЮФ» партнер
Катерина Олійник
Катерина Олійник «Asters, ЮФ» старший юрист

В контексті реформи валютного регулювання Національний Банк України нещодавно прийняв пакет нових постанов (далі – Постанови), які наберуть чинності та почнуть діяти з 7 лютого 2019 року разом з Законом України «Про валюту і валютні операції» (далі – Закон).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Пункт призначення – лібералізація

Постанови замінюють існуючу нормативну базу валютного регулювання та спрямовані на впровадження та застосування нових підходів і принципів на валютному ринку України, а також щодо транскордонного переміщення коштів. Засоби масової інформації рясніли заявами про те, що головна мета Закону та нових Постанов полягає в лібералізації застарілих і занадто суворих правил і положень валютного контролю, що має сприяти поліпшенню інвестиційного клімату і розширенню зовнішньоекономічних контактів. У той же час, Постанови ознаменували головним чином лише перші несміливі кроки до досягнення цієї мети і, як очікується, будуть розвиватися в залежності від економічної і фінансової ситуації на українському ринку.

Дивитися в корінь

Ухвалений пакет Постанов складається з восьми базових документів, під номерами від №1 до №8, кожен з яких регулює певний аспект валютного регулювання. Список, однак, не обмежується зазначеними вище ключовими постановами, і з часом нормативна база буде розширена іншими постановами, деякі з яких вже були презентовані і навіть прийняті.

Банківські операції

Постанова №1 запроваджує загальну структуру валютного ринку і вводить оновлені правила здійснення банками і фінансовими установами операцій купівлі-продажу валюти і банківських металів, включаючи, зокрема, операції з похідними інструментами. Постанова, зокрема, дозволяє використання певних інструментів (таких як форвардні контракти і свопи) для хеджування валютних ризиків.

Загальні правила валютного регулювання

Постанова №2 регулює широке коло питань, що стосуються покупки та конвертації валюти, переказу коштів за кордон і здійснення розрахунків в іноземній валюті. Родзинкою Постанови є те, що до вищезазначених операцій застосовується ризик-орієнтований підхід, який спочатку буде обмежений обов'язковими вимогами та обмеженнями, встановленими НБУ (пороги, види операцій і т.д.)

Транскордонне переміщення коштів

Постанова №3 передбачає правила транскордонного переміщення грошових коштів фізичними та юридичними особами, банками. Юридичні особи можуть ввозити в Україну та вивозити за межі України грошові кошти без обмеження суми для цілей їхньої господарської діяльності за умови декларування українським митним органам. Чинна вимога щодо декларування фізичними особами готівки у розмірі понад 10 000 євро при виїзді або в'їзді в Україну залишається в силі.

Засоби захисту

НБУ зберігає за собою право на власний розсуд тимчасово вводити заходи захисту з метою стабілізації фінансової ситуації в країні у разі кризи. Вичерпний перелік таких заходів міститься в Постанові №4 і включає, зокрема, обов'язкову конвертацію валютних надходжень, запровадження граничних строків для розрахунків за експортно-імпортними операціями, введення лімітів або вимог ліцензування щодо певних валютних операцій.

Діючі обмеження

Постанова №5 запроваджує ряд валютних обмежень і заходів захисту, які будуть діяти з 7 лютого 2019 року, зокрема, ліміт в 150 000 грн. для переказу коштів фізичними особами без відкриття поточного банківського рахунку, граничний строк в 365 днів (на зміну діючого правила 180 днів) для розрахунків за експортно-імпортними операціями сумою понад 150 000 грн. НБУ також залишає вимогу обов'язкової конвертації 50% валютної виручки, отриманої юридичними особами (крім банків) і приватними підприємцями в основних іноземних валютах. Постанова, по суті, є букетом правил і обмежень, які позиціонуються як тимчасові, однак конкретний термін їх дії не встановлено.

Кредити від нерезидентів

Відповідно до Постанови №6, скасовується реєстрація в НБУ кредитів, наданих українським позичальникам іноземними кредиторами, на заміну котрої запроваджується повідомча система, що передбачає обов'язок банків повідомляти НБУ про такі кредити, а також їх основні умови.

Розрахунки за експортно-імпортними операціями

Інструкція №7 передбачає правила проведення розрахунків за експортно-імпортними операціями, зокрема встановлює повноваження банків щодо контролю за дотриманням таких правил, особливо вимоги про проведення розрахунків в межах граничного строку в 365 днів.

Валютний контроль

Постанова № 8 передбачає правила і процедури, яких повинні дотримуватися банки і фінансові установи при перевірці операцій своїх клієнтів на предмет відповідності правилам валютного регулювання. Ряд операцій з іноземною валютою, включаючи транзакції на суму менше 150 000 грн., звільняються від контролю. Однак в контексті впровадження ризик-орієнтованого підходу, банки і фінансові установи наділяються широкими повноваженнями встановлювати додаткові вимоги до перевірки і виявляти особливу обережність відносно будь-яких операцій, які охоплюються їх сферою контролю.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати