28 вересня 2018, 12:46

Національний банк України прояснив майбутнє валютного регулювання

Костянтин Соляр
Костянтин Соляр «Asters, ЮФ» партнер
Роман Подзізей
Роман Подзізей «Asters, ЮФ» юрист

Наступним кроком після прийняття Верховною Радою України нового Закону «Про валюту і валютні операції» (далі – «Закон»), який буде введений в дію 7 лютого 2019 року, Національний банк України (далі – «НБУ») розпочав роботу над формуванням системи регуляторних лімітів у операціях з іноземною валютою. Для отримання додаткової інформації щодо Закону, будь ласка, зверніть увагу на статтю Костянтина Соляра для журналу Business Ukraine.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Попередні результати роботи НБУ були публічно представлені 17 вересня 2018 року. Деякі запропоновані ініціативи (наприклад, (i) припинення дії «драконівських» санкцій за порушення норм валютного контролю, та (ii) скасування валютного контролю за відносно дрібними експортно-імпортними операціями на суму менше 150 000 грн.) вже були закріплені у Законі.

Нижче ми наводимо короткий огляд деяких помітних змін, що були представлені НБУ.

1. Спрощення регуляторного середовища

НБУ має намір видати сім нових ключових нормативно-правових актів, які замінять поточний пакет, що складається з більш ніж п'ятдесяти актів у цій сфері. Очікується, що ці нові сім актів вирішать найважливіші питання валютного регулювання, такі як встановлення правил та структури валютного ринку, визначення процедур і термінів здійснення розрахунків за експортно-імпортними операціями, запровадження НБУ заходів захисту та порядок їх застосування, тощо.

2. Деякі заходи захисту

Терміни розрахунків за експортно-імпортними контрактами

НБУ планує встановити 365-денний строк для здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами. Наразі відповідний ліміт становить 180 днів. Очікується, що новий ліміт почне застосовуватися з 7 лютого 2019 року.

Система електронних лімітів

Хоча спочатку було оголошено про те, що з моменту введення у дію Закону, індивідуальні ліцензії можуть бути повністю скасовані, тепер зрозуміло, що НБУ насправді має намір замінити такі ліцензії на так звану «систему електронних лімітів». Видається, що ця нова система встановить нові правила для українських юридичних осіб, які бажають інвестувати за кордон, розміщувати кошти в іноземних банках, надавати кредити нерезидентам, здійснювати грошові внески до статутного капіталу іноземних суб'єктів, тощо.

Поточна система е-ліцензій для фізичних осіб – резидентів (у тому числі щодо здійснення іноземних інвестицій у межах річного ліміту до 50 000 доларів США) не повинна зазнати змін.

Оскільки очікується, що вищезазначені заходи захисту будуть введені в дію одночасно із Законом, видається, що НБУ використовує лазівку в цьому Законі, що дозволить регулюючому органу зберегти дію заходів захисту та уникнути обмежень щодо строків їх дії, що передбачені Законом (а саме, 18 місяців у будь-якому дворічному періоді).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати