28 травня 2015, 16:20

Ми втілюємо закони у світі краси

Опубліковано в №21(467)

Вікторія Мельниченко
Вікторія Мельниченко «ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн»» керівник юридичного відділу, к.ю.н.

Коли знайомі дізнаються, де я працюю, то щиро дивуються: «Невже компанії прямого продажу косметики потрібні юристи?»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, юристи потрібні всюди. І компанія Avon – не виняток.

ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн» – «дочка» всесвітньо відомої американської компанії. Avon провадить свою діяльність на території України з 1997 року. За результатами досліджень, що проводилися компанією Euromonitor International Ltd  у  2013-2014 рр., Avon було визнано брендом №1 на косметичному ринку України.

Коли півтора роки тому я приєдналась до компанії, перше, що зробила, – проаналізувала можливі шляхи оптимізації роботи. Адже навантаження було велике (на підприємстві працює близько 400 осіб), а чисельність юристів, зважаючи на кризові часи у країні, у відділі обмежена.

Я звернула увагу, що дуже багато часу витрачається на редагування договорів, тексти яких надають контрагенти. Річ у тому, що в Avon, як у великої міжнародної корпорації, є певний перелік положень, які обов’язково повинні бути включені до договорів: податкове застереження, положення про захист персональних даних та конфіденційність. Крім того, у процесі ведення своєї діяльності Avon дотримується вимог антикорупційного законодавства у всьому світі, що безпосередньо передбачено у відповідних внутрішніх процедурах, отже, антикорупційні застереження є також обов’язковою умовою будь-якого договору.

Для того щоб включити обумовлені положення до текстів договорів, витрачався цінний час. Якщо таких договорів три на день, то час можна й витратити. Але, якщо їх 10, а ще потрібно аналізувати нормативно-правові акти, надавати консультації усім відділам та виконувати іншу щоденну роботу «in-house» юриста?

Тоді я вирішила, що потрібно розробити спеціальні додаткові угоди до договорів з відповідним набором обов’язкових у компанії положень, залежно від того, яких з них немає у тексті договору контрагента.  Наприклад, додаткова угода з антикорупційними та податковими застереженнями, додаткова угода з конфіденційними положеннями тощо. Відтоді ініціатор підписання відповідного договору має, окрім комерційних умов, відслідковувати яких саме обов’язкових положень бракує договору, та надсилати контрагенту відповідну додаткову угоду до підписання.

Отже, одразу скоротився час, який юрист витрачає на затвердження тексту договору контрагента.

Крім того, ми розробили близько 15 типових договорів і здійснили відповідну комунікацію співробітникам, що передусім під час підписання договору з контрагентом ми пропонуємо підписати типовий договір, розроблений юридичним відділом ДП «Ейвон Косметікс Юкрейн».

У роботі нашого юридичного відділу ми керуємось правилом «24/3», що означає, що юрист повинен надати першу відповідь на запит співробітника компанії (нашого «внутрішнього клієнта») протягом 24 годин (або відповідь одразу, якщо питання не складне), а остаточну відповідь надати протягом трох робочих днів.

Окрім ринку України, наш юридичний відділ забезпечує юридичну підтримку компанії Avon у Грузії. Складність роботи викликана перкдусім тим, що ми не володіємо грузинською мовою. Але завдяки юридичній фірмі-партнеру в Тбілісі ми створили двомовні (грузинською та англійською мовами) різні типові договори та додаткові угоди, які на 75% забезпечують потреби бізнесу в Грузії. Отже, вдалось оптимізувати роботу й за цим напрямом.

Серед важливих напрямів нашої роботи є також проведення регулярних тренінгів для співробітників ключових відділів компанії. Так, нещодавно ми провели тренінги для відділів маркетингу та PR, адже розуміємо, що реклама продуктів для жіночої краси повинна бути також юридично «красивою». Ми як юристи-жінки розуміємо, наскільки вплив словесної та візуальної комунікації залежить від естетики її подачі, але неухильне дотримання норм чинного законодавства України є не менш важливим.

На початку березня цього року ми провели такий захід, як «Юридичний сніданок для відділу HR». Ідею «юридичного сніданку» ми позичили у компанії «Arzinger», яка є «майстром» під час проведення таких заходів. З «Arzinger» я співпрацювала ще на попередньому місці роботи, і ціную їх за професійність та високу якість юридичних послуг.

Юридичний відділ компанії прямого продажу є не лише партнером «внутрішнього клієнта», ми також реалізовуємо проекти, що допомагають основним партнерам нашого бізнесу – дистриб’юторам, які є приватними підприємцями та платниками єдиного податку третьої групи. Компанія приділяє велику увагу питанню стимулювання розвитку малого бізнесу в Україні, і юристи у цьому питанні – основна рушійна сила. Приватні підприємці, зокрема дистриб’ютори косметичної продукції, дуже чутливі до будь-яких законодавчих змін. Так, у 2001 р. у зв’язку з податковою реформою майже кожен десятий представник сфери прямого продажу змушений був припинити свій бізнес. Цій індустрії, яка робить суттєвий вклад у бюджет країни, знадобилось біля двох років для відновлення. На початку цього року також вступили у силу нові зміни до Податкового кодексу України. Ці зміни були зокрема й позитивними, наприклад, зниження ставок єдиного податку. На майбутнє ми бачимо, що для подальшого реформування потрібно переглянути ставку ЄСП і спростити систему документообігу. Так, згідно з останніми законодавчими новаціями, платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп повинні подавати податкові декларації один раз на рік. Водночас третя група, як і раніше, змушена подавати їх щоквартально. Ми вважаємо, що цю групу також потрібно перевести на річну звітність, щоб знизити бюрократичне навантаження на них.

Ми намагаємося інформувати наших партнерів про важливі зміни до законодавства, надавати роз’яснення та відповідати на запитання. Для цього у нас, крім традиційних каналів комунікації, є онлайн-інструмент, доступний на сайті в особистому кабінеті кожного дистриб’ютора. Зокрема нещодавно ми надавали роз’яснення щодо питання обов’язкового запровадження розрахунково-касових апаратів, яке є критично важливим для наших партнерів-приватних підприємців було питання обов’язкового запровадження розрахунково-касових апаратів. Адже згідно з п. 12 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», якщо платники єдиного податку (фізичні особи-підприємці) третьої групи надають послуги на підставі угод, укладених з компаніями-юридичними особами, і до того ж проводять розрахунки у безготівковій формі, то у цьому випадку РРО не застосовуються. Без підтримки юридичного відділу компанії нашим партнерам було б надзвичайно важко самостійно розібратися із цим питанням, отже, можна сказати, що ми, як юристи, будуємо партнерські відносини не лише з офісними працівниками, а й одночасно з тисячами партнерів компанії у всій країні.

Що допомагає нашому юридичному відділу бути ефективним за такої кількості проектів та напрямів діяльності? Однією із головних корпоративних цінностей компанії Avon є довіра. Джим О’Тул у книзі «Попереду змін» нагадує, що довіра формується там, де лідер проявляє безсумнівну повагу до своїх підлеглих. Я впевнена, що саме довіра один до одного робить сильною нашу юридичну команду.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати