10 вересня 2019, 10:42

Квартирний дебют. Чи можна повернути збір на обов'язкове державне пенсійне страхування при купівлі житла, якщо таке вже є у власності?

Опубліковано в №37 (691)

Анастасія Туз
Анастасія Туз «TaxLink, платформа податкових знань» експерт

Безперечно, знаковою подією для більшості українців є купівля власного житла. Однак, окрім оплати вартості квартири, нотаріальних послуг та іншого, покупець повинен бути готовий заплати зі свого гаманця збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі — збір), який становий 1% від вартості квартири.

Правове регулювання справляння збору здійснюється Законом України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 р. №400/97‑ВР, п. 9 ст. 1 якого передбачено, що платниками збору є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності, а також фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ та організацій, що придбавають нерухоме майно за бюджетні кошти, установ та організацій іноземних держав, що мають імунітети й привілеї згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Як бачимо, у вищезазначеній нормі, окрім переліку платників збору, передбачається звільнення від його сплати таких категорій громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Тобто зазначена категорія осіб не повинна сплачувати збір у розмірі 1% під час придбання житла.

Однак у 2017 р. вказана стаття зазнала змін та була доповнена абз. 3, відповідно до якого нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Аналогічне положення міститься у п. 15‑3 постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 р. №1740 «Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій». З аналізу наведених норм вбачається, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору, тому громадяни, які придбавають житло вперше, хоча й не вважаються платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, проте змушені його сплачувати.

Єдиним виходом із цієї ситуації є захист законних прав та інтересів покупця в суді. В суді неможливо оскаржити сам факт сплати збору, оскаржувати потрібно рішення відповідного управління Пенсійного фонду про відмову в поверненні сплаченого збору. На щастя, вже існує сформована судова практика, відповідно до якої за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб'єкта владних повноважень зобов'язана доводити той факт, що в кожному конкретному випадку особа, яка зобов'язана сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов'язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Верховний Суд у постанові від 03.08.2018 р. №819/33/17 зазначив, що відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно, а також позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитися у провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

Водночас цікавим є формулювання Закону №400/97‑ВР «звільнені від сплати збору особи, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше». Тобто не зовсім зрозумілим залишається спосіб набуття майна. У 2000 р. була спроба розтлумачити «придбавають житло вперше», проте Конституційний Суд України відмовив у відкритті конституційного провадження, адже ПФУ не є суб'єктом права на звернення до Конституційного Суду України.

Вирішуючи окреслене питання, суди ототожнюють поняття «придбавають» з купівлею житла. Наприклад, Львівський окружний адміністративний суд у рішенні від 11.07.2019 р. №1.380.2019.001 910, оцінюючи докази, а саме Інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, зазначив, що вже наявне в особи майно було набуте нею в порядку спадкування та приватизації (безоплатна передача), що відповідно до Закону №400/97‑ВР не вважається «придбанням житла». Таким чином, суд дійшов висновку, що особа, укладаючи договір купівлі-продажу квартири, придбала житло вперше, що відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та п. 15‑1 Порядку №1740, є підставою для звільнення від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналогічною була позиція ВС у постанові від 11.07.2018 р. №819/242/17, проте у вказаній справі особа мала раніше набуте майно на підставі договору дарування, що також є безоплатною передачею майна. Таким чином, купуючи житло вперше, потрібно бути обачним та уважно вивчати законодавство, адже це може допомогти суттєво заощадити кошти.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати