27 червня 2017, 6:06

Криза – час нових можливостей

Опубліковано в №26 (576)

Тімур Бондарєв
Тімур Бондарєв «Arzinger» партнер-засновник і керуючий партнер, адвокат

Останні роки були справжнім випробуванням для українського юридичного бізнесу. Вони допомогли визначити, хто є справжнім лідером на ринку і має великий рівень адаптивності до ринкових реалій. Не думаю, що основною причиною відповідних змін варто вважати кризу. Звичайно, кризові явища змусили усіх нас по-новому подивиться на наші бізнеси, та основне значення для переорієнтації, на мою думку, мали глобальні тенденції, які не залишились непоміченими для України.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Серед таких трендів можна відзначити суттєве зменшення толерантності до корупції у корпоративному та публічному секторі, що відобразилося у збільшенні кейсів та штрафів внаслідок транскордонного застосування американського та британського антикорупційного законодавства, а також у активному прийнятті відповідних законів багатьма країнами. Проблематика захисту персональних даних та big data все більше захоплює регуляторів у всьому світі, що створює величезний пласт роботи для юристів.

Крім глобальних трендів, Україна мала власний «цікавий» період історії, який також вплинув на юридичний ринок та типи юридичної роботи, яка превалювала на ринку. Зокрема, остання революція, зміна влади та анонсовані реформи, а також ворожі дії Росії відкрили для українських юристів двері до нового світу та нових можливостей.

Дехто сподівався, що кризові явища швидко минатимуть, і ринок знову повернеться до великих і досить легких гонорарів 2006–2008 рр. Проте більш прагматично налаштовані колеги своєчасно переглянули власні стратегії та прийняли відповідні рішення, які допомогли фірмам не лише пережити кризу, а й суттєво покращити свої позиції у «табелях о рангах» і збільшити свою частку на ринку. Слід відзначити, що у деяких випадках такі зміни потягли за собою не лише ситуативні опортуністичні рішення, а й радикальне перепозиціонування деяких гравців з метою адаптації до нових ринкових умов.

Гарною ілюстрацією цієї тези є кримінальна практика, яка до кризи була виключно нішевим продуктом, що пропонувався у переважній більшості традиційною адвокатурою та адвокатами-одинаками. До послуг таких колег інколи зверталися великі системні юридичні фірми, які концентрувались виключно на транзакційному бізнесі й навіть не мали наміру вибудовувати власну відповідну експертизу. Однак криза внесла свої корективи, і кримінальна практика стала дуже затребуваною в більшості проектів. Таких, як реструктуризація, комплаєнс-розслідування, переслідування агресивних боржників банків та представників «минулої злочинної влади», вдавані банкрутства, податкові спори тощо. Успіх усіх цих проектів на сьогодні вже неможливий без залучення сильної команди фахівців у галузі кримінального права та процесу.

Отже, на сьогодні ми бачимо стрімко зростаючий тренд до побудови успішних кримінальних команд у фірмах-лідерах, які активно претендують на частку відповідного ринку. На власному досвіді ми переконались у тому, що успішна кримінальна практика є значною конкурентною перевагою, яка допомагає нам отримувати дуже цікаві та інтелектуальні проекти та відрізняє «Арцінгер» від багатьох колег на ринку.

Глобальні тенденції, спрямовані на зменшення залежності від енергоносіїв, та конфлікт із Росією радикально вплинули на сприйняття українським суспільством відновлювальної енергетики, яка за часів Януковича розглядалася лише як механізм незаконного виведення грошей з українського бюджету на користь окремих олігархічних груп. На сьогодні необхідність суттєвого збільшення частки відновлюваної енергії у енергетичному балансі України задекларована на рівні державної стратегії. Це вплинуло на значне зростання роботи у цій галузі й суттєве збільшення числа гравців – як міжнародних груп, так і українських компаній-девелоперів і фінансових груп, які готові фінансувати відповідні проекти. Аналогічну тенденцію ми спостерігаємо у сфері енергозбереження, яка викликає неабиякий інтерес бізнесу і банків. Усе це призвело до необхідності нарощування експертизи у сфері енергетичного права, яка також є все більш затребуваною на ринку.

Зміна правлячої «еліти», а також незаконні дії Росії щодо анексії української території та фінансування тероризму на Сході України призвели до великого зростання міжнародних спорів за участю України. У міжнародних судах вже розглядається велика кількість позовів України до Росії, а також «інвесторів» до України, і ми бачимо потенціал для подальшого зростання кількості відповідних справ. Багато компаній ще не визначилися щодо власних стратегій у цій сфері і знаходяться у процесі прийняття рішення щодо подальших кроків.

Слід відзначити, що більшість відповідних спорів мають чітке політичне забарвлення. Та незважаючи на це, без сумніву можна сказати, що цей час є одним із найбільш продуктивних за всю історію України з точки зору загартування держави як учасника відповідних міжнародно-правових спорів та створення прецедентів, які матимуть ключове значення як для української історії, так і для відповідної глобальної практики та міжнародного права.

Зважаючи на особливу складність таких спорів, слід зауважити, що «першу скрипку» у подібних справах грають відомі міжнародні юридичні фірми з відповідною експертизою. Однак нерідко такі радники залучають експертну допомогу українських юридичних фірм, які мають визнану експертизу та репутацію у сфері міжнародного арбітражу та здатні брати участь у таких важливих справах. Ми пишаємося тим, що арбітражна команда «Арцінгер» бере участь у деяких подібних проектах і є причетною до, без сумніву, історичних подій.

Окремим напрямком з великими потенціалом розвитку слід виділити сферу антимонопольного права. Ми дуже позитивно оцінюємо активність менеджменту Антимонопольного комітету України, який активно і впевнено рухається у напрямку більш інтелектуального антитрасту та прозорості. Якість антимонопольних розслідувань суттєво покращилася. Відомство запроваджує кращі світові практики та адаптує законодавство до світових стандартів. Нещодавно керівництво АМКУ отримало міжнародну нагороду як одне з найбільш прогресивних антимонопольних відомств у світі, що підтверджує вірність напрямку руху та запланованих реформ.

Серед революційних змін слід відзначити підвищення порогових значень для концентрацій, амністію по угодах, які були здійснені без погодження АМКУ, запровадження методики розрахунку штрафів, а також нещодавнє прийняття закону про державну допомогу. Як наслідок, ми бачимо суттєве збільшення навантаження на нашу антимонопольну практику. Клієнти нарешті починають більш свідомо ставитись до АМКУ як відомства, яке може накласти суттєві штрафні санкції, та з яким треба зберігати добрі стосунки.

Якщо раніше клієнти зверталися до нашої компанії вже після виникнення проблем, у більшості випадків тоді, коли не змогли «вирішити питання» з АМКУ самостійно, то трендом останніх років є звернення клієнтів до нашої експертизи на дуже ранній стадії, ще до виникнення будь-яких претензій з боку регулятора, з превентивною метою – для інспекції існуючих бізнес-практик, договорів та схем, для запровадження дієвих внутрішніх комплаєнс-процедур та процесів, а також для перевірки потенційних бізнес-проектів на предмет відповідності практиці антимонопольного відомства.

Цікавий тренд спостерігається у сфері податкових спорів. Ще 3 роки тому наша податкова практика була завантажена великою їх кількістю. Зазвичай ми мали у провадженні практики 50+ податкових спорів різного калібру, розміру та складності, переважна більшість з яких, відверто кажучи, фактично не мала субстанції та інтелектуального складу. У більшості випадків такі справи були лише інструментом тиску на платників податків, що було розвиненою практикою за часів «минулої злочинної влади».

Останнім часом ми спостерігаємо суттєве зменшення кількості таких спорів і більш обережне ставлення до платників податків. По суті, можна констатувати, що за рахунок якісних кадрових змін у податковому відомстві інтелектуальна складова і, відповідно, обґрунтованість вимог з боку податкових органів суттєво покращилась. Як наслідок, кількість спорів зменшилася, однак розмір вимог податківців зазвичай є суттєво більш значним, краще обґрунтованим та принциповим для клієнтів. Отже, ми бачимо позитивний тренд «інтелектуалізації» відповідних справ. При цьому, зважаючи на розміри вимог податківців, знову виникає необхідність залучення експертизи кримінальної практики, які плідно співпрацюють з колегами-літігаторами.

Україна активно рухається у фарватері глобальних трендів у частині деофшоризації та обміну інформацією. Відповідні зміни й законодавчі акти вже активно обговорюються у експертному середовищі, їх прийняття очікується найближчим часом. З більшістю наших клієнтів ми вже ведемо велику роботу щодо перегляду існуючих корпоративних структур та пошуку рішень, які відповідатимуть вимогам сучасного світу та моделям відповідних бізнесів. Наша податкова практика та практика приватних клієнтів значно виграють від цих трендів, і ми бачимо досить великий горизонт їх завантаження. Зважаючи на те, що відповідні зміни, за оцінкою багатьох експертів, очікуються у поєднанні із запровадженням податкової амністії, можна без сумніву сказати, що це слід розглядати як податкову революцію, яка буде найбільш «врожайним» періодом для податкових практик на ринку.

Насамкінець не можна не згадати активності останніх років у частині боротьби з корупцією. Звичайно, про великі досягнення у цій царині казати зарано. Поки що Україна залишається для всього світу країною з дуже негативною репутацією в цій сфері, що, беззаперечно, є стримуючим фактором для інвесторів. У той же час, завдяки громадянському суспільству здійснюється шалений тиск на владу, яка змушена поступово здавати позиції, і ми вже помічаємо перші позитивні зрушення та невеличкі перемоги – такі, зокрема, як створення спеціальних правоохоронних органів, основним фокусом яких є боротьба з корупцією у найвищих ешелонах влади, і намагання створити спеціальний антикорупційний суд. Усе це, знову ж таки, призводить до великого навантаження на практики кримінального права та процесу та комплаєнсу фірм, які стають усе більш затребуваними на ринку і поступово перетворюються на окремі бойові одиниці у межах фірми.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати