11 жовтня 2019, 12:52

Корпоративний конфлікт: відкриті дані — це козир у рукаві

Опубліковано в №41-42(695-696)

Данило Глоба
Данило Глоба заступник директора з правових питань компанії YouControl

Корпоративні конфлікти — не нове явище для ділового світу, яке виникло разом із зародженням бізнесу. Навколо питань власності та управління підприємствами невпинно виникають різноманітні суперечки, які нерідко призводять до відвертих порушень прав якоїсь зі сторін. Власник або один з акціонерів у таких ситуаціях може втратити свій бізнес чи контроль над ним, а підприємство отримує удар по репутації, стає сумнівним партнером для співпраці. Клієнтам та інвесторам навряд чи захочеться з ним мати справу.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Форми конфліктів, способи «підсидіти» партнера чи відібрати бізнес конкурента постійно урізноманітнюються. Однак способи протидії цим недружнім діям також не стоять на місці. Наразі одним з найефективніших методів вчасного виявлення та подальшого правильного реагування на проблему є використання відкритих даних. З часів братів Ротшильдів, один з яких запевняв, що хто володіє інформацією, той володіє світом, нічого не змінилося. Ще на початку XIX століття відома родина банкірів завдяки оперативно отриманим відомостям про результати битви під Ватерлоо змогла увійти в історію як одна з найбагатших за всю історію людства.

Цей приклад сміливо можна перенести на тему корпоративних конфліктів, адже саме інформація може врятувати ваш бізнес і ваші статки. Побачили, що у структурі власності компанії щось змінилося? З'явилося якесь дивне судове рішення, де згадується підприємство? Якщо вчасно помітити таку активність, це може допомогти зрозуміти, що відбувається щось підозріле, та отримати шанс це зупинити.

Інформація: користуватися вільно, шукати ретельно

Яка правова база використання інформації в Україні? По‑перше, відповідно до ст. 34 Конституції України та ст. 5, 20 Закону України «Про інформацію», кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації. Будь-яка інформація є відкритою, окрім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Профільне законодавство визначає, якими способами та в яких межах можна послуговуватися відкритими даними: «Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати та регулярно оновлювати її на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних та на своїх вебсайтах» (ст. 101 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Тож «зброю» у вигляді інформації учасники корпоративних конфліктів, які прагнуть себе захистити, можуть отримати без проблем. Де саме її шукати? Серед основних джерел:

  • Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
  • Єдиний реєстр підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство;
  • Єдиний державний реєстр судових рішень;
  • Загальнодоступна інформаційна база даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку;

Автоматизована система виконавчого провадження, а також Єдиний реєстр боржників;

  • Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;
  • Реєстри Державної податкової служби;
  • План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю).

Звичайно, тут містяться не всі з майже 900 наборів відкритих даних, надання яких наразі забезпечується державою. Проте важливо знати, куди передусім звертатися за відомостями. Водночас робота з реєстрами — часто складна, потребує багато часу, якого взагалі немає у разі загострення конфлікту. В таких випадках допоможуть аналітичні системи, які генерують інформацію з більшості основних реєстрів та пропонують її у вигляді досьє щодо кожного підприємства чи ФОП. Такі повні, структуровані та оперативні відомості можуть стати справжнім козирем у рукаві проти опонента в конфлікті.

Акценти конфлікту: на що звертати увагу?

Окрім того, потрібно розуміти, на що саме спрямовувати свою увагу. Існує декілька основних індикаторів, які можуть говорити, що конфлікт лише назріває чи вже навіть почався і настав час діяти.

Реєстраційні дані. Якщо вони змінилися без вашого відома — час бити на сполох. Серед основних моментів:

  • Статус юридичної особи (дані про перебування юридичної особи у процесі банкрутства, санації, припинення).
  • Місцезнаходження, засоби зв'язку. Перше може змінюватися для проведення зборів в іншому місці, зміни підсудності, «географічного виведення» підприємства з‑під контролю реальних учасників. Зміна засобів зв'язку виконує допоміжну функцію.
  • Перелік засновників (учасників) юридичної особи, зокрема частки кожного з них. Розмір статутного капіталу.
  • Уповноважені особи. Найчастіше саме ця інформація змінюється. Зокрема, щодо уповноважених осіб зазначаються обмеження на здійснення обов'язків, але зазвичай це лише початок.
  • Види діяльності.
  • Дані про відокремлені підрозділи юридичної особи. Часто в юридичної особи з'являються невідомі їй підрозділи. Це здійснюється для можливості вчинення реєстраційних дій за іншим місцезнаходженням, створення заборгованості для підприємства тощо.

Ініціювання судових процесів або оскарження наявних рішень, що закріплюють певні статуси. Сигналами тривоги має стати поява компанії в текстах рішень у спорах, до яких вона жодним чином не причетна. Також індикатором є відкриття кримінальних проваджень, в яких фігурує компанія. Загалом, у випадку загрози чи вже навіть реального конфлікту потрібно відстежувати зміни в судовій практиці щодо підприємства: ініціювання нових позовів, оскарження рішень щодо компанії, згадування компанії в текстах рішень в інших справах, а також призначення до розгляду судових справ, до яких причетна компанія.

Ініціювання заходів державного нагляду (контролю). Іноді для того щоб дестабілізувати або знищити бізнес, на нього «нацьковують» численних перевіряючих. Вони заважають нормальній роботі підприємства, можуть отримати та незаконно використати конфіденційні дані чи комерційну таємницю, а також прийняти рішення про застосування санкцій навіть до зупинки діяльності.

Податкова. Зміна податкового статусу чи наявність боргу в кого-небудь з учасників може свідчити про фінансову нестабільність, про виведення активів з підприємства.

Анулювання ліцензій та дозволів. Якщо підприємство втрачає ліцензію чи дозвіл на ведення певних видів діяльності (що є ключовим для партнерства), це може суттєво вплинути на бізнес загалом та призвести до фінансових втрат, а у разі провадження безліцензійної діяльності — до юридичної відповідальності.

Перехід прав на цінні папери (для АТ). Таку інформацію необхідно відстежувати, для того щоб розуміти, хто отримав вплив на конкретний бізнес та які можуть бути наслідки. Додатково потрібно перевірити «контролера». Окрім цього факту, в базі даних НКЦПФР варто звернути увагу на іншу корисну інформацію (протоколи зборів тощо), які можуть містити важливі деталі, які необхідно взяти до уваги під час моніторингу.

Операції з майном. Важливо відстежувати статус реєстраційних дій з майном та корпоративними правами. Важливо робити це не тоді, коли вже відбувся перехід права, а з моменту подачі заявки щодо проведення такої дії. Це дозволить почати вчасну протидію та не допустити втрати власності.

Всі зміни за переліченими індикаторами варто поставити на моніторинг: перевіряти відомості вручну або автоматично за допомогою аналітичних систем (наприклад, YouControl). До того ж ще до початку конфлікту потрібно стежити за такими суб'єктами (це стосується юридичних та фізичних осіб), які входять до складу власного бізнесу, які здійснюють вирішальний вплив та за іншими пов'язаними особами.

В тому випадку, коли конфлікт вже відбувся, варто ретельно моніторити та збирати інформацію щодо учасників цього конфлікту та пов'язаних з ними осіб, а також відстежувати суб'єктів власного бізнесу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати