30 січня 2018, 11:53

Компенсовані лікарські препарати в Литві. Нова буква закону та її наслідки

Опубліковано в №4-5 (606-607)

Андрій Руданов
Андрій Руданов керівник Life Science Practice Адвокатської контори «Дракшас, Мекьоніс, Смірнов і партнери»

Тема доступу до лікарських препаратів (ліків) для пацієнта як неодмінної складової ефективного лікування (надання медичних послуг) була актуальною в Литві протягом усього часу. Скільки себе пам'ятаю, громадськість (або пацієнти, або лікарі, або міжнародні організації та міжнародне співтовариство) завжди піднімала питання доступу до одних або інших лікарських препаратів. Це були різні препарати: як для лікування звичайних захворювань, так і для лікування дуже рідкісних (орфанних) хвороб і станів. Зараз, через багато років, у Литві виникає питання, чи всі лікарські препарати потрібні пацієнтам для лікування, а якщо потрібні, чи повинна держава (якщо так, то наскільки) брати участь у компенсації цих препаратів. Як говориться в одній приказці: «Маленькі дітки, малі й бідки»…


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Введення ЛП на ринок

Щоб було простіше розуміти контекст, необхідно коротко розповісти про модель введення лікарських препаратів на литовський ринок. Пацієнт у Литві має право придбати (отримати) лікарський препарат у таких випадках:

(для перегляду натисніть на зображення)

6c1292a0aed051a758f8f34664f6b44f

Препарати, що відпускаються (отримуються) в аптеці, законодавчо розділені на такі групи:

  • Рецептурні. Перша форма рецептів – антибіотики та інші, що призначаються лікарем. Друга форма рецептів – зі спеціальними символами захисту, за її допомогою лікарі призначають наркотичні та психотропні препарати. Третя форма рецептів – об'єднана у спеціальний «паспорт» (за типом чекової книжки), для виписування компенсованих ліків (витрати на їх придбання компенсує держава). Спецформа – для іменних препаратів.
  • Безрецептурні (гомеопатія, фітотерапія та інші препарати).

Так само лікар може виписати електронний рецепт, але згідно з усіма реквізитами, необхідними для паперових рецептів. Цей розподіл має прямий зв'язок з відшкодуванням витрат на лікарські препарати.

(для перегляду натисніть на зображення)

4acfcd047cf2a9b2a2e61f99088bac6b

Наріжний камінь доступу

Дивлячись на всі правові механізми доступу препаратів, можна подумати, що доступ забезпечений на 100%, а також що жодних ускладнень бути не повинно. На жаль, це далеко не так.

По-перше, держава не лише правотворчо, а й політично активно бере участь у системі охорони здоров'я. Багато років пацієнтові в Литві прищеплювалася поняття, що медицина безкоштовна, тому йому не потрібно доплачувати ні за медичні послуги, ні за ліки, якщо вони компенсовані. Приватна медицина та фармкомпанії спочатку говорили про утопічність і шкоду подібної ідеї, але політично вона щоразу поставала напередодні виборів. Час йшов… Бюджет зростав повільно, а ціни на препарати та послуги – швидко. Не слід забувати, що у 2004 р. Литва вступила до ЄС, кілька років тому ввела євро як валюту, активно піднімає мінімальну заробітну плату, включила ПДВ в обсязі 5% і 21% у вартість лікарських препаратів та медичних послуг. В результаті, державного бюджету на належне покриття витрат медичних послуг і придбання препаратів стало не вистачати.

По-друге, правові акти, пов'язані з компенсацією лікарських препаратів, та їх практичне застосування не завжди йдуть у ногу з часом, так само вони не відображають реальних потреб пацієнтів. Дуже часто медична спільнота або організації пацієнтів ведуть переговори з Міністерством охорони здоров'я про спрощення системи компенсації, поліпшення доступу в часі (отримати лікування препаратом не через 2-3 роки з моменту подачі заявки на компенсацію, а через 6 місяців), узаконення механізмів «доброї волі» з боку фармацевтичних компаній, створення можливості пацієнтам доплатити більше за препарати, якщо пацієнт хоче обрати більш ефективне та прогресивне лікування.

По-третє, чим далі – тим більше громадськість переконується в тому, що держава не може повністю забезпечити оплату медичних послуг і компенсацію лікарських препаратів. Проте одночасно з цим держава не дозволяє пацієнтові або фармацевтичній компанії брати участь у державній системі охорони здоров'я з кофінансуванням.

Зичимо йому добра, або мета виправдовує засоби

З середини 2017 р. МОЗ прийняло рішення кардинально змінити систему компенсації лікарських препаратів. Рішення щодо зміни було прийнято Урядом у середині січня 2018 р. та набуде чинності 01.05.2018 р. Нове рішення, зокрема:

  • Змінює систему внесення препаратів до Цінника компенсованих лікарських препаратів. Започатковано конкурс, коштами якого в Ціннику залишаться лише ті препарати, які зможуть зменшити не тільки державні витрати, а й доплату пацієнта. В політичній програмі нинішнього уряду Литви було зазначено, що доплата в аптеці за будь-які ліки (неважливо, вони супер-нові та прогресивні або ними лікують вже 20 років) має бути не більше ніж 3,93 євро. В контексті фармацевтичного ринку та обліку розміру ринку Литви (в країні проживає трохи менше ніж 3 млн. жителів), подібна вимога дає об'єктивне підґрунтя залишити частину пацієнтів без тих препаратів, які споживалися раніше.
  • Для біологічних препаратів існують винятки, але поки що ніхто точно не зрозумів, як вони працюватимуть, в яких випадках їх будуть застосовувати, як в результаті виглядатиме система компенсованих лікарських засобів.
  • Якщо пацієнт приходить за конкретним препаратом вперше, аптекарі зобов'язані продати пацієнту препарат тієї ж фармакологічної групи (за INN), який буде найдешевшим у групі. За інших обставин відбудеться порушення, за якими слідують адміністративні санкції. У цьому випадку думка пацієнта не враховується.

Громадські організації пацієнтів, фармацевтичні компанії та їх асоціації, Рада з конкуренції та інші структури Литви дуже критикували новий порядок. Однак МОЗ вирішило зичити пацієнтам добро. Їм це вдалося.

Чим це все закінчиться? Наразі ніхто не знає. Чекаємо, поки рішення набуде чинності.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати