22 серпня 2016, 15:00

Клік мишки – землю продано

Опубліковано в №33 (531)

Новітні технології охопили більшу частину сфер життєдіяльності людини. Ми не уявляємо свого життя без інтернету, комп’ютерів, смартфонів та багатьох інших електронних помічників. Не залишається осторонь і державна сфера. В слід за такими високо прогресивними країнами як Естонія чи Сінгапур, в Україні майже не щомісяця презентують якусь нову технологію чи електронний сервіс, який має на меті покращити життя людей та, як це не банально звучить, боротися з корупцією. Одним з останніх презентованих сервісів є електронне декларування статків осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Не залишається осторонь новітніх технологій і Держгеокадастр, який 12.08.2016 р. на своєму офіційному сайті розмістив новину про те, що фахівці Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру завершують підготовку до проведення першого електронного аукціону з продажу земельних ділянок, і що вже у вересні може бути презентована експертному середовищу система онлайн-аукціонів.

Близько 4-х років тому, а точніше 19.08.2012 р., набули чинності зміни до Земельного кодексу України, які фактично розблокували проведення земельних аукціонів. Проблема проведення земельних аукціонів зрушила з місця, проте не набрала тих обертів та результатів, яких від неї очікували.

І ось нарешті, крокуючи у ногу з часом вслід за такими сервісами як ProZorro та СЕТАМ, має запрацювати сервіс онлайн-аукціонів землею. Наявність такого роду платформи має допомогти позбутися багатьох пережитків минулого й спростити процедуру підготовки, проведення, оголошення та оформлення результатів торгів і підписання документів.

Так, до прикладу, мають зникнути такі пережитки минулого як довідка про отримання документів виконавцем земельних торгів, книга реєстрації учасників торгів, вхідні квитки на торги, інформаційні картки на лот і картки учасників торгів та низка інших документів, підготовка яких потребувала значного часу й людських затрат. Після впровадження електронної версії сервісу багато документів просто має зникнути, а інша частина буде формуватися програмою автоматично, наприклад, як це робить СЕТАМ.

Окрім того, запровадження цього механізму допоможе значно скоротити витрати коштів на організацію та проведення аукціонів (оскільки для цього вже не потрібно буде приміщення), послуги ліцитатора й інших помічників організатора торгів. Зрештою, не потрібно буде самого організатора, адже більшість функцій буде покладено на сам сервіс.

Ще одним аргументом запровадження такого сервісу є можливість за його допомогою запустити прозорий продаж арештованих земельних ділянок, який взагалі не працює останні декілька років.

Проте незрозумілим залишається питання, чи вдасться позбутися проблеми щодо можливості відмови переможця торгів від придбання лоту й таким чином штучного заниження ціни з передачею права іншому учаснику, як це відбувається на СЕТАМі.

Всі ці особливості та проблеми, на які ми зможемо наштовхнутись, можна буде детально проаналізувати лише після офіційної презентації та проведення перших торгів. При цьому не варто забувати про чинний механізм торгів, який передбачений положеннями ст. 135-139 Земельного кодексу України та не скасовується у зв’язку із запровадженням зазначеного пілотного проекту.

 Нагадаємо, фахівці Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру завершують підготовку до проведення першого електронного аукціону з продажу земельних ділянок.

При розробці онлайн-платформи застосовано технологію blockchain, яка на сьогодні визнана однією з найбільш прогресивних в частині захисту та збереження даних. До розробки програмного забезпечення залучені експерти Innovation and Development Foundation, які впроваджували подібну систему в Грузії, а також брали участь у створенні системи ProZorro. Співпраця відбувається в рамках підписаного Меморандуму про розвиток та імплементацію системи децентралізованих електронних онлайн-аукціонів.

Передбачено, що в режимі реального часу безперервно і відкрито для необмеженого кола осіб буде здійснюватися збір, візуалізація та зберігання інформації про об’єкти аукціонів, проводитися авторизація учасників аукціонів, а також надання, зіставлення і прийняття цінових пропозицій (ставок) учасників аукціонів. Для відпрацювання механізму в липні були проведені тестові торги з віртуальною земельною ділянкою, які підтвердили коректне функціонування системи.

Експертному середовищу та учасникам ринку система буде презентована найближчим часом на пілотному аукціоні. Оскільки чинним законодавством України не передбачена можливість проведення електронних земельних торгів, пілотний електронний аукціон відбудеться паралельно з торгами, що проводяться згідно з порядком, визначеним Земельним кодексом України.

В майбутньому систему онлайн-аукціонів планують впровадити на всій території України. Запуск електронних аукціонів дозволить значно розширити коло учасників шляхом спрощення доступу та екстериторіальності, а також підвищить загальну прозорість процесу розпорядження землями. Для запуску електронних земельних торгів на національному рівні необхідне внесення змін до Земельного кодексу України.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати