19 лютого 2019, 13:57

Кар'єрний консультант. Дійсно необхідність чи черговий тренд?

Опубліковано в №8 (662)

Віра Проценко
Віра Проценко CEO GOLOVABOUTIQUE, кар'єрна консультантка

У січні 2019 р. в усіх центрах служб зайнятості розпочали роботу кар'єрні радники. «Кар'єрний радник працює окремо з кожним клієнтом. Він зможе побачити перешкоди, які стоять перед клієнтом на ринку праці в момент працевлаштування, та допоможе їх подолати. Ця особа буде вашим помічником щоразу, коли б ви не повернулися до служби зайнятості. Я вважаю, що як клієнт, вірогідно, ви будете довіряти комусь, з ким ви вже говорили, хто вас підтримував», — зазначила експерт Міжнародної організації праці Валлі Корбанезе, яка допомагає впроваджувати в нашій країні проект МОП «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Не можу сказати, що ця новина мене здивувала. Ймовірно, вона підтвердила необхідність цієї професії навіть на державному рівні та спонукала до написання кар'єрної колонки. Хтось з вас чує про такого консультанта вперше, інші вже встигли отримати консультацію та зробити свої висновки щодо ефективності такої послуги. Отже, хто такий кар'єрний консультант? Коли потрібно до нього звертатися? Як його правильно обирати? Будемо розбиратися…

Кар'єрний консультант — це молода для України професія, яка прийшла до нас із США та стрімко набирає обертів. Протягом кількох останніх років ми все частіше бачимо пропозиції таких послуг в інтернеті та ставимо собі питання, чи не час вже спробувати на собі його послуги. Кар'єрний консультант — це спеціаліст, який має досвід роботи з людьми (як правило, працює HR‑менеджером або консультантом з пошуку персоналу). Він добре розбирається в ринку праці, сучасних тенденціях, специфіці пошуку роботи, знає на практиці вимоги компаній до кандидатів на ту чи іншу позицію.

У США кар'єрними консультантами є експерти з вражаючим попереднім досвідом, спеціалізованою освітою та віком не молодше ніж 40 років. У нас вік консультантів молодший, стандарти входу в професію розмиті, а також немає спеціалізованої якісної освіти в її класичному розумінні.

Існує міф, що такі спеціалісти потрібні тільки тоді, коли ми хочемо змінити роботу, але нам не вистачає інформації, щоб зробити це з найменшими витратами часу та сил. Насправді, завдання, які вирішують кар'єрні консультанти, є набагато ширшими, складнішими та цікавішими. Поділюся з вами тим, з якими питаннями до мене найчастіше приходять клієнти.

№1

Я хочу змінити роботу. Як саме може допомогти в цьому випадку кар'єрний консультант? Проаналізує ваше резюме, надасть свої поради щодо каналів пошуку роботи, допоможе оцінити свою ринкову вартість, поділиться думками щодо вашого подальшого розвитку, підготує до співбесіди тощо. Якщо ви натрапите на справжнього професіонала, він допоможе розібратися, чи дійсно вам необхідна зміна місця роботи, чи можливо справа в іншому.

№2

Планую свою кар'єру. Ви можете побудувати разом план розвитку, враховуючи ваші переваги та можливості в компанії. В деяких компаніях немає HR‑менеджера, який міг би допомогти, а навіть якщо він є, комусь легше довіритися незалежному консультанту.

№3

Прагну змін. Дуже багато клієнтів до мене приходять, щоб змінити своє життя кардинально. Якщо це справжня потреба, а не чергове емоційне вигорання і втома, ми починаємо працювати над пошуком своєї місії.

№4

Втримати або відпустити працівника. В цьому випадку до мене звертаються компанії. Я безмежно рада, що компанії усвідомлюють цінність такої послуги, вони розуміють, що інвестуючи зараз, потім зможуть отримати набагато більше. Хтось оплачує послуги консультанта для спеціалістів, яких звільняють (скорочують) з тих чи інших причин. Це підвищує лояльність члена команди, який йде до свого екс‑роботодавця, а останній зацікавлений допомогти в подальшому кар'єрному шляху свого працівника. Деякі замовники наймають консультанта для побудови індивідуального плану розвитку своїх людей, адаптації на нових посадах, супроводу протягом якось періоду роботи, підвищення ефективності виконання завдань. Адже часто всередині компанії не вистачає часу, щоб приділити цьому достатньо уваги. Зазвичай ми вважаємо, що і так все зрозуміло, працюючи тут вже не перший рік. Такі хибні уявлення можуть призвести до фатальних результатів, до втрати талантів та зниження відсотка залученості команди.

№5

Я хочу, щоб мене вислухали. Є клієнти, які приходять вже з певним рішенням, але мають сумніви. Вони хочуть, щоб їх вислухали незалежні люди, поставили під сумнів їхнє рішення або надали схвалення. Ми не завжди бачимо повну картину того, що відбувається. Натомість консультант у процесі вашої з ним розмови бачить повну картину (так би мовити helicopter view). Під час консультації він стає для вас мрійником, критиком або реалістом, коли того потребує ситуація.

На жаль, все те що, має попит, завжди містить ризик бути неякісним. Тому обираючи кар'єрного консультанта, я раджу вам звернути увагу на такі моменти:

  • Досвід експерта. Скільки років він працює в тій чи іншій сфері, спеціалізацію, відгуки клієнтів. Я вважаю, що дуже добре, коли консультант має чималий досвід у рекрутингу.
  • Попередньо уточніть, що саме входить в консультацію, який формат проведення, які результати можна очікувати та інші деталі.
  • Познайомтеся з соціальними сторінками кар'єрного консультанта (Facebook, LinkedIn). Чим ділиться ця людина зі своєю аудиторією, як виглядає тощо.
  • Серйозним бонусом для клієнта буде наявність у консультанта досвіду практикуючого коуча та відповідної освіти. У такому випадку, якщо буде потрібно, ви отримаєте більш глибокий підхід та роботу зі своїми цінностями, страхами, упередженнями, які не дають рухатися вперед.

Завершуючи наше знайомство з цією професією, хочу коротко підсумувати:

  • Кар'єрний консультант точно вам допоможе, якщо ви розумієте, в чому саме потрібна його допомога, та готові працювати самостійно.
  • Однієї консультації може бути недостатньо, тому що година — це дуже мало, щоб розібратися в кар'єрному житті й допомогти.
  • Чудес не буває, це завжди робота над собою. Кар'єрний консультант не начаклує роботу вашої мрії за 60 хвилин.
  • Кар'єрний консультант не шукає за вас роботу, не розміщує резюме на сайтах, не ходить замість вас на співбесіди.
  • Послуги кар'єрного консультанта не можуть бути дешевими, тому що це досвід людини, який вона отримувала не один рік, та інвестиції у ваше майбутнє, які того варті.

Бажаю вам успішного пошуку себе та самореалізації!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати