29 березня 2019, 14:54

In-house vs external: куди податися юристу?

Опубліковано в №12-13 (666-667)

Ірина Кравцова
Ірина Кравцова головний юрисконсульт Raben Ukraine

Традиційний юридичний шлях починається зі вступу на юридичний факультет, продовжується проходженням практики та перетікає у працевлаштування в юридичній фірмі чи на підприємстві. Мабуть, основний розподіл між юристами полягає не в галузі права, в якій вони практикують, а саме в тому, де вони працюють (підприємство чи юридична фірма). На практиці не часто трапляються ситуації, коли юрист переходить з позиції інхауса на позицію зовнішнього юридичного радника та навпаки. Це обумовлено низкою причин. Насамперед, як говорять рекрутери, інхауси важко адаптуються до темпів та специфіки роботи в юридичній фірмі, а зовнішні радники не звикли працювати з бізнесом пліч‑о‑пліч та спілкуватися з ним однією мовою. Цікавим є той факт, що незважаючи на тісні та дружні відносини, між інхаусами й зовнішніми юристами існує дух суперництва та прагнення довести, хто з них головніший, важливіший та у кого «важча» робота.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Чи замислювалися ви коли-небудь про перехід в юридичну фірму або на підприємство? Мабуть, кожен юрист приміряв на собі «нові образи» та запитував у себе: «Чи готовий я змінити свій стиль життя?». Отже, які існують відмінності в роботі інхауса та зовнішнього юриста?

№1

Клієнти. Зовнішній юрист має цілий «портфель» клієнтів, а інхаус обслуговує лише одного — підприємство, на якому він працює. Саме це надає можливість інхаусу заглибитися у бізнес-процеси та побудувати на підприємстві довготривалі юридичні стратегії та рішення. Зовнішній юрист концентрує свою увагу винятково на вирішенні окремої справи. Водночас, знаючи бізнес-процеси, інхаус може оцінити не лише юридичний бік ситуації, але й поглянути на неї очима бізнесу, оцінивши репутаційні, матеріальні та інші бізнес-ризики, або взагалі запобігти виникненню ризикової ситуації. Натомість зовнішній юрист надає поглиблену правову оцінку ситуації.

№2

Завдання. Робота в юридичній фірмі дозволяє юристу спеціалізуватися в певній галузі права. Для одних це перевага, оскільки вони поглиблюють свої знання лише в тій сфері, в якій їм цікаво, але для інших це монотонність роботи. Інхауси мають більш різноманітну роботу, оскільки вони супроводжують майже всі комерційні транзакції, які виконуються на підприємстві. Однак маючи різноманітні завдання, інхаусу не варто забувати про ефективність своєї роботи. Тому ключовим у цьому питанні є розміщення пріоритетів у виконанні завдань.

№3

Колеги. Важливою відмінністю в роботі зовнішнього юриста та інхауса є спеціалісти, з якими вони працюють. Звісно, працюючи в юридичній фірмі, вашими колегами будуть юристи, тобто люди, які розмовляють з вами однією мовою. Натомість на підприємстві вам доведеться вивчати мову бізнесу, адже ви можете бути єдиним юристом, якому доводиться пояснювати елементарні базові юридичні терміни. Звісно, інхаусу також важливо мати професійну, а іноді й моральну підтримку інших юристів, щоб впевнитися у своїх міркуваннях та розвіяти сумніви.

№4

Баланс «робота — приватне життя». В контексті балансу роботи та приватного життя безперечна перевага надається інхаусам. Робота в юридичній фірмі передбачає доступ для клієнта 24/7, потрібно працювати з тими дедлайнами, які поставив клієнт. Робота інхауса зазвичай проходить у нормованому режимі з дотриманням нормального балансу «робота — приватне життя». Винятком можуть бути непередбачувані кризові ситуації, коли потрібно негайно прийняти рішення.

№5

Рахунки та бюджети. Звісно, метою юридичної фірми та кожного окремого зовнішнього юриста є продаж своїх послуг та отримання коштів за надані послуги. Оскільки інхаус на підприємстві є «рядком витрат», його ціль — зменшити витрати на юридичний супровід, але таким чином, щоб це не вплинуло на якість юридичних послуг. Керівництво підприємства хоче бачити ефективність роботи своєї юридичної служби, яка полягає у зменшенні витрат, швидкому та якісному наданні послуг. Саме для цього інхаусу час від часу необхідно переглядати юридичні та бізнес-процеси, а також їх оптимізовувати. На відміну від юриста, що працює в юридичній компанії, інхаусу потрібно завжди доводити свою цінність та необхідність його функції на підприємстві.

Що потрібно, щоб бути успішним інхаусом?

  • Зрозуміти бізнес. Знати й розуміти цілі та стратегії діяльності підприємства, бізнес-потреби кожної структурної ланки — це головне для інхауса. Знаючи бізнес, інхаус може найбільш точно надавати юридичні консультації.
  • Вивчити зону своєї відповідальності. Це важливий елемент як у випадку, коли на підприємстві працює лише один юрист, так і коли функціонує цілий юридичний відділ.
  • Оцінювати межі свого часу та знань. Інхаус не може бути тією ланкою на підприємстві, через яку зупиняються бізнес-процеси. Тому інхаус повинен оцінювати свої можливості та необхідність залучення зовнішніх юристів.
  • Бути частиною бізнес-команди. Інхаус повинен розділяти всі цінності, які мають бізнес-підрозділи, бути щиро натхненним продуктами та послугами, які надає підприємство.
  • Бути обізнаним. Для того щоб пепердбачити ризики підприємства, інхаус має бути обізнаний з останніми новинами та змінами в законодавстві. В цьому значною мірою допоможуть підписки на юридичні видання, інформаційні імейли від юридичних фірм, участь у форумах та конференціях.

Що потрібно, щоб бути успішним зовнішнім юристом?

  • Бути клієнтоорієнтованим. Для зовнішнього юриста дуже важливо усвідомлювати, що потреби та завдання клієнта є його пріоритетом, він має докласти максимум зусиль для вирішення питань свого клієнта.
  • Розвивати свій особистий бренд. Незважаючи на те, в якій юридичній фірмі працює зовнішній юрист, дуже важливою є наявність та підтримка високого статусу особистого бренду. Саме особистий бренд є одним з елементів побудови власного «портфеля» клієнтів.
  • Розвивати навички. Зовнішній юрист повинен не лише мати ґрунтовні знання практики, в якій він працює. Робота зовнішнього юриста передбачає юридичний супровід клієнта, тобто спілкування з ним. Тому дуже важливо вміти правильно та доступно подавати інформацію.

В будь-якому випадку, де не працював би юрист, його робота завжди буде різноманітною та цікавою.

1
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати