20 січня 2015, 16:33

Глава держави відхилив закон про внесення змін, а не закон про мораторій в цілому

Опубліковано в №1-2 (447-448)

Антон Ксьонзенко
Антон Ксьонзенко «Ксьонзенко партнерс» Старший партнер

Коментуючи події щодо застосування президентом України права вето стосовно ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» щодо посилення захисту прав позичальників» хочу звернути увагу читача на те, що глава держави відхилив закон про внесення змін, а не закон про мораторій в цілому. Це основне, на що громадяни України мають звернути увагу та не впадати в паніку внаслідок того, що заставлене житлове майно кредитор відтепер має право стягнути в рахунок погашення заборгованості.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Дуже велику помилку робить телебачення та українські ЗМІ, інформуючи громадян про те, що мораторій знято.

В законі про внесення змін від 28 грудня 2014 року пропонувалось додати заборону примусового стягнення житла на підставі виконавчого напису нотаріуса. На мою думку, ця поправка не має значення та кардинально не може вплинути на вирішення спору між банком та позичальником. Банк і не мав права на підставі виконавчого напису нотаріуса стягнути з позичальника житло, тому що сума заборгованості позичальника має бути безспірною (тобто фіксованою, яка не змінюється протягом всього строку позики), а як ми розуміємо через нарахування відсотків та штрафних санкцій за користування коштами це неможливо. Сума заборгованості завжди змінюватиметься.

По-друге, відповідно до ст. 47 Конституції України ніхто не може бути примусово позбавлений житла не інакше як на підставі закону за рішенням суду.

За всієї поваги до нотаріусів та їхньої трудової діяльності виконавчий напис не є рішенням суду. Тому заборона відчуження житла на підставі виконавчого напису вже встановлена в Основному законі України – Конституції.

Пункт закону про внесення змін, в якому законодавець дозволяє банкам, що належать до категорії неплатоспроможних, передати право вимоги боргу на користь іншої особи, вважаю доречним лише з тих підстав, що банк, який визнано неплатоспроможним,перебуває на стадії ліквідації. Вносячи цю поправку, враховуються інтереси вкладників фінансових установ, які не мають змоги отримати свої кошти, розмішені на депозитних або розрахункових рахунках. Відступаючи право вимоги, неплатоспроможний банк отримує кошти, якими може розрахуватись із вкладниками.

Але, знову ж таки, не зрозуміло, коли новий кредитор після отримання права вимоги зможе скористатись таким правом. Внаслідок того, що на нього буде поширюватися дія Закону України «Про мораторій на стягнення майна громадян України» від 3 червня 2014 року, який, наголошую, на сьогодні залишається чинним.

Отже, підбиваючи підсумки, застосувавши право вето, президент відхилив закон про внесення змін до закону про мораторій, посилаючись на відсутність комплексного врегулювання питання погашення заборгованості громадян. Але ні в редакції закону від 03 червня 2014 року, ні у відхиленій редакції від 28 грудня 2014 року вирішення питання погашення заборгованості не встановлювалось. Більш того, воно навіть не передбачалось. Цими законами лише встановлені обмеження для кредитора щодо стягнення житлового майна, яке є забезпеченням за кредитними договорами. 

Нагадаємо, що Петро Порошенко повернув до парламенту Закон щодо мораторію на стягнення майна за кредитами в іноземній валюті.

Зауваження президента до Закону ґрунтуються на тому, що він комплексно не вирішує проблеми погашення банківських кредитів в іноземній валюті. Відсутність комплексного врегулювання питання погашення заборгованості за споживчими кредитами в іноземній валюті призводить до стійкого погіршення ситуації в банківській системі та зниження її ліквідності.

Вирішення проблем позичальників не може ставити під загрозу інтереси вкладників банків, які мають однакові права з позичальниками.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати