22 серпня 2014, 18:56

Доцільніше було б організувати на території проведення АТО роботу не тільки прокурорів, але й судів

Опубліковано в №13-14 (407-408)

Олена Прядко
Олена Прядко «Адвокатське бюро Олени Прядко» керівник

Законом «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливого режиму досудового розслідування в умовах воєнного, надзвичайного стану та у районі проведення антитерористичної операції» КПК України доповнено ст. 615, згідно з якою на місцевості (адміністративній території), де діє правовий режим воєнного, надзвичайного стану, проводиться антитерористична операція, у разі неможливості виконання у встановлені Законом строки слідчим суддею повноважень, передбачених ст. 163–164, 234–235, 247–248 Кодексу, а також повноважень щодо обрання запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою на строк до 30 діб осіб, що підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених ст. 109–114-1, 258–258-5, 260–263-1, 294, 348–349, 377–379, 437–444 Кримінального кодексу України, ці повноваження виконує відповідний прокурор.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Вважаю, що положення зазначеної статті суперечать Конституції України, чинному законодавству України та міжнародному законодавству.

Зокрема, ст. 124 Конституції України встановлено, що делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особами не допускаються. При цьому, згідно ст. 31 Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану», правосуддя на території, де введено надзвичайний стан, здійснюється лише судами, створеними відповідно до Конституції України. Введення будь-яких скорочених або прискорених форм судочинства забороняється. А чинний КПК України у ст. 21 гарантує кожному право на справедливий розгляд та вирішення справи в розумні строки незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.

Крім того, порушується принцип змагальності сторін, оскільки, відповідно до ч. 3 ст. 22 КПК України, під час кримінального провадження функції державного обвинувачення, захисту та судового розгляду не можуть покладатися на один і той самий орган чи службову особу.

Положення ст. 615 КПК суперечать також ст. 6 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно з якою кожна людина має право на справедливий і публічний розгляд справи в розумний строк незалежним і неупередженим судом, створеним на підставі закону.

У чинному КПК України порядок кримінального судочинства в умовах воєнного, надзвичайного стану і проведення АТО наразі відсутній. Та доцільніше було б організувати на території проведення АТО роботу не тільки прокурорів, але й судів з можливістю виконання покладених на них функцій, а також внести до КПК України відповідні зміни щодо підслідності та підсудності кримінальних проваджень в цих умовах, визначення порядку проведення кримінального судочинства на відповідній території України під час дії воєнного, надзвичайного стану, проведення АТО.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати