26 січня 2017, 15:24

«Cплячих» підприємців пропонують звільнити від сплати ЄСВ

Опубліковано в №2-3 (552-553)

На мою думку, законодавча ініціатива, викладена в законопроекті №5644 «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо повернення до сплати єдиного соціального внеску залежно від наявності доходу суб’єктів малого і середнього підприємництва та запобігання їх масовому припиненню» (далі – Законопроект), є правильною і такою, що спрямована на оперативне виправлення поточної ситуації зі «сплячими» підприємцями, спричиненої прийняттям Закону України №1774-VIII від 01.11.2016 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


В пояснювальній записці до проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №5130 (наразі – Закон України №1774-VIII від 01.11.2016 р.) зазначено, що прийняття цього акту зумовлено необхідністю реалізації заходів щодо економічного й раціонального використання державних коштів та приведення до фінансових можливостей дії положень окремих Законів України.

Це офіційне обґрунтування необхідності прийняття зазначеного акту. Проте на практиці нічого, крім масового припинення суб’єктів малого та середнього підприємництва, а також зростання соціальної напруженості у зв’язку з необхідністю сплати ЄСВ навіть тими підприємцями, які не отримують жодних доходів, ми не побачили. Чим керувався законодавець при прийнятті зазначеного проекту закону – невідомо.

Звичайно, метою будь-якого бізнесу є розвиток та отримання доходу. Однак стагнація, спад та відсутність доходів також є природним явищем для бізнесу. Підйоми та падіння – нормальний стан речей у будь-якій сфері. До того ж, коли наша держава, а разом з нею і вітчизняний бізнес, переживають далеко не найкращі часи, завданням держави має бути збереження малого та середнього бізнесу як виду, надання підприємцям можливості вийти з кризи та зберегти свою справу.

Останнім часом на різноманітних заходах за участю представників українського бізнесу дуже часто звучить одна й та ж думка: «Якщо держава не може допомогти бізнесу, то вона принаймні не повинна заважати». Враховуючи те, що в сучасних умовах малий та середній бізнес є тією силою, яка може стати локомотивом української економіки, наша держава має надавати йому всебічну підтримку (регуляторну, податкову тощо), а не шкодити.

Отже, будемо сподіватися на те, що запропонований законопроект не стане ще одним актом голого популізму, а здійснить своє важливе призначення.

Нагадаємо, у Верховній Раді зареєстровано законопроект про внесення змін до Закону про ЄСВ щодо повернення до сплати єдиного соцвнеску залежно від наявності доходу суб'єктів малого і середнього підприємництва та запобігання їх масовому припиненню (№5644). Як відомо, 01.01.2017 р. набув чинності Закон №1774-VIII, який вніс зміни до Закону про ЄСВ. Відповідно до цього Закону, підприємці, які не одержуватимуть доходів у 2017 р., зобов’язані сплачувати ЄСВ, мінімальний розмір якого з 01.01.2017 р. становить 704 грн. До 01.01.2017 р. такі підприємці могли не сплачувати ЄСВ.

У пояснювальній записці законотворці зазначають: «Зобов'язання сплачувати ЄСВ незалежно від наявності доходу створило незручності для багатьох категорій фізичних осіб. До того ж, щоб у 2017 р. не сплачувати ЄСВ, підприємці, які не отримують доходів, змушені були масово припинити державну реєстрацію до 01.01.2017 р. Така ситуація спровокувала масові черги у державних реєстраторів та підвищила рівень соціальної напруги».

Автори законопроекту зауважили, що з кінця грудня постійно знижується кількість зареєстрованих приватних підприємців. За останні тижні припинили роботу 128 тис. приватних підприємців. «Це втрачені робочі місця. Ці люди стали безробітними. У скрутні часи замість стимулювання роботи та прибутку зазначених підприємців, уряд навпаки їх знищує», – йдеться у пояснювальній записці.

Саме тому, з метою запобігання припиненню роботи приватних підприємців та унеможливлення несправедливої сплати єдиного соціального внеску, розроблено цей законопроект.

Законопроектом пропонується повернення до сплати ЄСВ, залежно від наявності доходу суб’єктів малого та середнього підприємництва (що знаходяться на загальній системі оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність), без сплати єдиного соціального внеску за період неотримання доходу (прибутку). Отже, якщо така особа за цей час не отримувала доходи, її пропонують звільнити від сплати ЄСВ у розмірі 704 грн, як це було до 01.01.2017 р.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати