15 травня 2019, 18:34

Cпецмито на товари з РФ: вперше в історії

Олена Омельченко
Олена Омельченко «ЮФ Ілляшев та Партнери» партнер, адвокат, керівник практики міжнародної торгівлі

15 травня Кабінет Міністрів України ухвалив ініційоване МЕРТ рішення про розширення переліку заборонених до ввезення на територію України товарів походженням з Росії. Перелік визначено Постановою Уряду №1147 від 30 грудня 2015 р. «Про заборону ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації». Постанова Уряду ще не опублікована, але, зі слів Міністра економіки та інформації, розміщеної на сайті Мінекономрозвитку, випливає, що Уряд ухвалив рішення про розширення списку ембарго такими товарами як цемент і фанера на підставі ст. 29 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» у зв’язку з дискримінаційними і недружніми діями РФ.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тепер до ввезення на територію України заборонені портландцемент, глиноземистий цемент, цемент шлаковий, цемент і подібні гідравлічні цементи, забарвлені або незабарвлені, готові або у формі клінкерів, а також фанера клеєна, панелі фанеровані та аналогічні матеріали із шаруватої деревини. Згідно з підрахунками МЕРТ, імпорт цементної продукції з Росії на територію України за підсумками 2018 р. склав майже $17 млн. Обсяг імпорту фанери з Росії у 2018 р. склав близько $19,7 млн.

Також Уряд України вперше застосував спеціальне мито на всі товари походженням з Російської Федерації. Виняток становить чутливий імпорт: вугілля, кокс, бензин, зріджений газ і фармацевтична продукція.

Отже, з 1 серпня 2019 р. під час ввезення на митну територію України товарів походженням з Російської Федерації застосовуватиметься спеціальне мито у відсотках до митної вартості товарів за певними ставками.

Сплачене спеціальне мито акумулюватиметься у спеціальному фонді державного бюджету і використовуватиметься для фінансування заходів з імпортозаміщення.

Варто особливо підкреслити, що спеціальне мито застосовується Україною вперше до держави-члена СОТ. Це прецедент в торгових відносинах України і РФ, оскільки за правилами СОТ захисні мита можуть застосовуватися виключно за результатами розслідувань. Крім того, Генеральна угода з тарифів і торгівлі (ГАТТ/СОТ) чітко закріплює, що жодні заборони або обмеження не повинні встановлюватися щодо імпорту будь-якого товару держави-члена СОТ. Під час вступу до СОТ Україна взяла на себе зобов’язання не застосовувати заходи, визначені статтею 29 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», окрім винятків, передбачених Генеральною угодою з тарифів і торгівлі. Серед таких винятків - ст. XХI ГАТТ з міркувань національної безпеки.

Малоймовірно, що це рішення Уряду України буде оскаржено Росією в СОТ, оскільки Україна має право послатися на ст. 21 ГАТТ «Винятки з міркувань безпеки». Рішення Органу з вирішення спорів СОТ у справі DS512: «Росія - Заходи щодо транзитних перевезень» відкрило шлях для активного застосування країнами торгових обмежень з міркувань безпеки і створило ситуацію, в якій Україна і Росія можуть безперешкодно обмінюватися торговими обмеженнями. Отже, варто очікувати нових зустрічних торговельних заходів зі сторони Москви.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати