Популярні матеріали

16 листопада 2017, 12:05

Чи можуть платники єдиного податку укладати договір переуступки права вимоги боргу?

Ігор Масякін
Ігор Масякін «TaxLink, платформа податкових знань» юрист-аналітик

У господарській діяльності дуже часто трапляються випадки, коли за договором поставки товару покупцем є один суб’єкт господарювання, а оплачує таку поставку – інший. На практиці такі операції оформлюють договором цесії – відступлення права вимоги, правова природа якого полягає у заміні кредитора у зобов’язанні.

Укладення таких договорів між платниками єдиного податку І-ІІІ груп часто несе за собою негативні наслідки з боку податкової, яка може визнати здійснення операції з переуступки кредитором права вимоги боргу розрахунками не в грошовій формі. Зокрема, таке роз’яснення нещодавно було розміщено на сайті Головного управління ДФС України в Запорізькій області. Варто нагадати, що відповідно до п. 291.6 ст. 291 Податкового кодексу України (далі – ПК України), платники єдиного податку І-ІІІ груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій). Пп. 4 п. 298.2.3 ст. 298 ПК України визначено, що у разі застосування інших способів розрахунків, ніж ті, що зазначені в п. 291.6 ст. 291 ПК України, платники єдиного податку зобов’язані перейти на загальну систему оподаткування.

Проте податкова не наводить жодних аргументів на користь того, що укладення договору переуступки прав вимоги боргу платниками єдиного податку є формою розрахунку за договором купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) не в грошовій формі. Тож пропонуємо Вам проаналізувати правову природу цього договору, для того щоб відповісти на вищезазначене запитання.

ЦК України не виокремлює договір цесії серед інших цивільно-правових договорів, а отже, цей договір є непоіменованим та має ознаки того чи іншого цивільно-правового договору. Відповідно до ч. 1 ст. 512 ЦК України, передача права вимоги (цесія) являє собою заміну кредитора у зобов'язанні шляхом передачі ним своїх прав іншій особі за угодою. Сторонами договору цесії є цедент (первісний кредитор), який відступає право вимоги, цесіонарій (новий кредитор), який набуває право вимоги, та боржник, який має сплатити кошти.

Договір цесії може бути як оплатним, так і безоплатним. Якщо відступлення права вимоги здійснюється безоплатно, то жодні грошові розрахунки при цьому не здійснюються.

Що стосується оплатних договорів цесії, то операція з відступлення права вимоги має розглядатися як різновид продажу товарів. За таким договором первісний кредитор відступає своє право вимоги (відчужує його), а новий кредитор сплачує за це гроші. Зокрема, такої позиції дотримується Вищий адміністративний суд України у своєму рішенні від 19.11.2013 р. у справі №2а-7912/12/1370. До того ж адміністративним судам, відповідно до інформаційного листа ВАСУ від 11.12.2013 р. №1713/12/13-13, пропонується керуватися саме позицією ВАСУ у справі №2а-7912/12/1370.

Щодо розуміння поняття «розрахунки» звернемося до Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.04.2001 р. №2346-III. Системно аналізуючи норми Закону, ми дійшли висновку, що будь-який розрахунок передбачає рух певної суми коштів. Поняття «рух грошових коштів» міститься у Наказі Міністерства фінансів України «Про затвердження національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності» від 07.02.2013 р. №73, згідно з яким рух грошових коштів є надходженням і вибуттям грошей та їхніх еквівалентів.

Загальною особливістю грошових розрахунків є передача грошової компенсації однією стороною на користь іншої за здійснення певних дій. Тобто у відповідь на постачання товарів (робіт, послуг) відбувається рух грошових коштів та їх еквівалентів.

Таким чином, розрахунки за оплатним договором з відступлення права вимоги за своєю формою є грошовими, оскільки у відповідь на передачу новому кредитору права вимоги первісному кредиторові надходять грошові кошти.

Отже, платники єдиного податку можуть здійснювати операції з відступлення права вимоги, а розрахунки за такими операціями будуть вважатися грошовими.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitter, Linkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати