21 серпня 2017, 16:24

Чи можна поновити статус неприбуткової організації після його втрати та виключення з реєстру?

Опубліковано в №33-34 (583-584)

Олена Шутька
Олена Шутька «TaxLink, платформа податкових знань» експерт

Неприбуткові організації – особливий вид підприємств, метою діяльності яких є не отримання прибутку, а використання коштів, отриманих у вигляді внесків засновників, членів, фінансуючих організацій на утримання, реалізацію мети, цілей, завдань, передбачених їхнім статутом. Такі підприємства не належать до платників податку на прибуток.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для отримання статусу неприбутковості та його збереження неприбуткові організації повинні виконувати передбачені для них вимоги Податкового кодексу України (далі – ПК України):

  • бути утвореними відповідно до Закону, що регулює діяльність відповідної організації;
  • установчі документи неприбуткової організації повинні містити заборону на розподіл доходів неприбуткової організації між її засновниками, членами, працівниками, окрім виплати заробітної плати та нарахування ЄСВ; а також положення про передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету (окрім об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків);
  • бути внесеними контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр);
  • доходи неприбуткової організації повинні використовуватися виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямків діяльності, визначених її установчими документами. Релігійні організації можуть використовувати свої доходи для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої для них законом,у тому числі надання гуманітарної допомоги.

 Уразі порушення зазначених вимог неприбуткова організація виключається з Реєстру, перетворюється на платника податку на прибуток з наступного місяця після місяця вчинення порушення та сплачує податкове зобов’язання з податку на прибуток із суми нецільового використання активів.

ПК України не містить окремих положень, які б визначали правила повернення статусу неприбутковості, але водночас і не забороняє повторно відносити до неприбуткових підприємства та організації, що втратили цей статус.

При цьому необхідно враховувати вимоги пп.133.4.3 ст.133 ПК України, згідно з яким неприбуткові організації, що допустили порушення вимог ПК України, повинні щокварталу подавати податкову декларацію з податку на прибуток з першого дня місяця, наступного за місяцем, в якому вчинено порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року.

Таким чином, до кінця року, в якому було допущено порушення вимог ПК України щодо діяльності неприбуткових організацій, неприбуткова організація, що вчинила порушення, повинна перебувати у статусі платника податку на прибуток, щокварталу подавати декларацію з податку на прибуток та фінансову звітність, сплачувати податок на прибуток.

Що стосується повторного віднесення підприємств до неприбуткових організацій та включення до Реєстру, то Порядком ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.07.2016р. №440 (далі – Порядок №440), не забороняється неприбутковим організаціям, що були виключені з Реєстру, в тому числі й через порушення вимог ПК України, подавати заяву до ДФС про включення до Реєстру з доданими необхідними документами.

Крім того, п.8 Порядку №440 передбачено, що за результатами розгляду реєстраційної заяви та документів, що додаються до неї, протягом 14 календарних днів з дня їх отримання контролюючим органом може бути прийнято рішення, в тому числі про включення, повторне включення або відмову у включенні чи повторному включенні до Реєстру.

При цьому Порядком №440 передбачено лише два випадки, коли контролюючий орган може відмовити у внесенні неприбуткової організації до Реєстру – це подання неповного пакета необхідних документів або невідповідність неприбуткової організації вимогам ПК України.

Тобто якщо діяльність та установчі документи підприємства відповідають вимогам ПК України, то воно має право подавати документи до контролюючого органу для включення до Реєстру та набуття статусу неприбутковості.

Отже, неприбуткова організація, яка через порушення податкового законодавства була виключена з Реєстру та віднесена до платників податків на прибуток, може поновити статус неприбутковості з наступного року після закінчення року,в якому нею було вчинено порушення. Для цього після закінчення звітного (податкового) року, в якому її було виключено з Реєстру,така організація має право подати Заяву до контролюючого органу на включення до Реєстру разом з копіями установчих документів.

Такого ж висновку дійшла Державна фіскальна служба України у своїй індивідуальній податковій консультації від 19.06.2017 р. №726/6/99-99-15-02-02-15/ІПК.

ДФС України у своєму листі від 10.08.2017р. №21192/7/99-99-12-02-04-17 надала додаткові роз’яснення стосовно порядку подання податкової звітності неприбутковими організаціями, які включені до Реєстру протягом періоду з 01.07.2017р. по 31.12.2017р. після їх виключення з Реєстру з 01.07.2017р., через те що вони,порушивши ПК України, не привели свої установчі документи до вимог ПК України. За 2017р. такі неприбуткові організації повинні подавати звітність наступним чином:

  • за період перебування на загальній системі оподаткування неприбуткова організація надає до контролюючого органу Податкову декларацію з податку на прибуток за базовий звітній (податковий) період, що дорівнює календарному року з показниками діяльності, розрахованими за період перебування на загальній системі оподаткування та фінансову звітність за 2017р. протягом 60 календарних днів, після останнього календарного дня звітного періоду, тобто до 01.03.2018р.;
  • за період перебування в Реєстрі така неприбуткова організація повинна подати контролюючому органу декларацію за базовий звітній (податковий)період, що дорівнює календарному року з показниками діяльності, розрахованими за період перебування в Реєстрі, та фінансову звітність за 2017р. до 01.03.2018р.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати