03 квітня 2019, 15:36

Антиконкурентний розмір

Олександр Дякулич
Олександр Дякулич «Arzinger» радник практики антимонопольного права
Маріанна Бек
Маріанна Бек «Arzinger» юрист

Італійські пристрасті


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Як і більшість італійських перипетій, доволі гучно прогриміли лютневі справи Ryanair та Wizz Air із сукупним штрафом 4 млн євро. Гучність обумовлена суттєвим ефектом недобросовісних дій авіаперевізників на сегмент так званих «обізнаних споживачів» - активних Інтернет-покупців авіаквитків, які становлять 56% всіх пасажирів. Порушення полягало в тому, що обидві авіакомпанії, анонсувавши у вересні-жовтні 2018 р. зміну правил перевезення ручної поклажі та багажу з 01.11.2018 р., розпочали реалізацію авіаквитків на рейси після 01.11.2018 р. за базовим тарифом на основі нових правил, однак не повідомили пасажирів про включення в базовий тариф перельоту ручної поклажі (далі - РП) зменшеного розміру, що призвело до непрозорого збільшення остаточної ціни одного авіаквитка від 5 до 25 євро.

Як результат, конкурентне відомство Італії AGCM звинуватило авіаперевізників у поширенні неправдивої інформації про фактичну остаточну ціну авіаквитка у зв’язку з включенням у базовий тариф авіаквитка безкоштовної РП зменшеного розміру. Зокрема, обидва авіаперевізники зменшили загальноприйнятий безкоштовний розмір РП з 55×40×23 см до 40×30×20 см (Wizz Air) та 40х25×20 см (Ryanair), мотивуючи своє рішення необхідністю «забезпечення безпеки в салоні літака». Оскільки авіаперевізники не попередили про це пасажирів, останні, купуючи квитки до 01.11.2018 р. на рейси після 01.11.2018 р., доплачували розмірну різницю. Застосування непрозорого базового тарифу призводило до формування остаточної ціни авіаквитка шляхом так званого «крапельного ціноутворення» (англ. - drop pricing), коли запропонований базовий тариф у процесі оформлення покупки збільшується за рахунок додаткових зборів, надбавок та доплат.

Крім цього, AGCM визнало зменшення безкоштовного розміру РП незаконною комерційною практикою, оскільки, згідно з законодавством та судовою практикою ЄС, перевезення РП повинно бути передбачуваним елементом остаточної ціни на транспортні послуги, а також відповідати багатолітньому і споживацько-орієнтованому підходу та безпековим нормам IATA (максимально безпечні розміри РП - 56x45x25 см). Тобто базовий тариф авіаквитка повинен включати загальноприйнятий безкоштовний розмір РП 55×40×23 см.

Українська гармонія?

З 01.11.2018 р. Wizz Air та Ryanair також застосовують нові правила перевезення РП та багажу в Україні, при цьому інформуючи пасажирів про остаточну ціну авіаквитка у зв’язку зі зміною безкоштовного розміру РП. Однак українські пасажири також звикли розцінювати РП у базовому тарифі авіаквитка як валізу на коліщатках з розмірами 55×40×23 см. Тому органи АМКУ за італійською аналогією можуть визнати такі практики Wizz Air та Ryanair як такі, що суперечать багатолітній та споживацько-орієнтованій практиці безкоштовної РП з розмірами 55х40х20 см, що є проявом недобросовісної комерційної практики, та порушують чесні звичаї у господарській діяльності, тобто є актами недобросовісної конкуренції. На практиці розслідування цього порушення може бути ускладнене доведенням існування джерел відповідних чесних звичаїв у господарській діяльності. При цьому український регулятор, опираючись на Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, може скористатися обґрунтуванням італійського «колеги».

Крім цього, виходячи з ринкових часток Wizz Air та Ryanair у сегменті лоукостерів, існує ймовірність ініціювання розслідування щодо зловживання монопольним становищем, що призводить до ущемлення інтересів споживачів.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати